Святейший Патриарх Кирилл spacer Русская Православная Церковь spacer Украинская Православная Церковь spacer Поместные и Автономные Церкви spacer Каноны Православной Церкви
18.04.2017

Предстоятель Руської Православної Церкви взяв участь у Великодньому прийомі у Міністерстві закордонних справ

18 квітня 2017 року у Великому особняку Міністерства закордонних справ Росії відбувся урочистий прийом з нагоди свята Великодня.

У заході взяв участь Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил. Предстоятеля Руської Православної Церкви зустрічав міністр закордонних справ Російської Федерації С. В. Лавров.

У числі присутніх на святковій зустрічі були релігійні діячі, представники російського зовнішньополітичного відомства, іноземні дипломати.

Від Руської Православної Церкви у заході взяли участь голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків митрополит Волоколамський Іларіон, перший вікарій Патріарха Московського і всієї Русі по місту Москві митрополит Істрінський Арсеній, керівник Адміністративного секретаріату Московської Патріархії архієпископ Сонячногорський Сергій, перший заступник керуючого справами Московської Патріархії єпископ Воскресенський Сава, керівник Управління Московської Патріархії із закордонних установ єпископ Богородський Антоній, голова Синодального відділу по взаємодії зі Збройними силами та правоохоронними органами протоієрей Сергій Привалов, голова Синодального відділу із взаємин Церкви з суспільством та ЗМІ Ст. Н. Легойда, заступники голови ВЗЦЗ протоієрей Миколай Балашов і архімандрит Філарет (Булеков), інші клірики, співробітники Відділу зовнішніх церковних зв'язків.

Пасхальну зустріч відвідали представники Помісних Православних Церков при Московському Патріаршому престолі: митрополит Киринський Афанасій (Олександрійська Православна Церква); митрополит Філипопольський Нифон (Антіохійська Православна Церква); архімандрит Стефан (Диспиракис) (Єрусалимська Православна Церква); єпископ Моравичський Антоній (Сербська Православна Церква); архімандрит Серафим (Шемятовський) (Православна Церква Чеських земель і Словаччини).

На урочистому прийомі прозвучали Великодні пісні, які виконав Московський синодальний хор під керуванням заслуженого артиста Росії А. А. Пузакова.

Виступаючи у Великому гостьовому залі Будинку прийомів МЗС, Святіший Патріарх Кирил зазначив, що Міністерство закордонних справ Російської Федерації на чолі з С. В. Лавровим у своїй діяльності не тільки захищає державні інтереси, але і робить значний інтелектуальний внесок у міжнародну дискусію з питань, що мають відношення до сутності людського буття. Коли дипломатія супроводжується здатністю формулювати важливі світоглядні позиції, вона підноситься над рутиною, над протокольними справами, які супроводжують зовнішню діяльність, вона надає реальний інтелектуальний вплив на свідомість людей, на стан умів, сказав Святіший Патріарх Кирил, звертаючись до міністра закордонних справ Росії.

За внесок у збереження віри, боротьбу з міжнародним тероризмом і християнофобієй Святіший Патріарх Кирил вручив С. В. Лаврову диплом лауреата премії Всесвітнього російського народного собору.

Міністр закордонних справ Російської Федерації звернувся до Святішого Владики зі словами подяки. С. В. Лавров нагородив Предстоятеля Руської Православної Церкви медаллю імені Е. М. Примакова.

Орденом Руської Православної Церкви преподобного Серафима Саровського (II ступеня) був нагороджений спеціальний представник Президента Росії по Близькому Сходу і країнам Африки, заступник міністра закордонних справ Росії М. Л. Богданов.

Глава зовнішньополітичного відомства Росії привітав всіх присутніх в Білому залі Будинку прийомів МЗС. Торкнувшись у своєму виступі теми християнофобії і ісламофобії, він висловив переконання, що Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) повинна розробити декларації по боротьбі з цими явищами.

Особливо С. В. Лавров зупинився на ситуації в близькосхідному регіоні, який нині занурився в хаос, перетворившись у постачальника терору і нелегальних мігрантів у різні країни світу. Дестабілізація ситуації на Близькому Сході і півночі Африки сильним чином вдарила по проживають там християнам, по суті піддаються геноциду з боку екстремістів, нагадав міністр.

Вчинені в Єгипті в християнське свято цинічні злочини проти мирних віруючих спрямовані на те, щоб розпалити міжконфесійну ворожнечу, впевнений міністр закордонних справ Російської Федерації. У зв'язку з цим він підкреслив особливу актуальність положень Спільної заяви Папи Римського Франциска і Патріарха Московського і всієї Русі Кирила, в яких йдеться про необхідність зробити негайні кроки, щоб зупинити масовий вихід християн з близькосхідного регіону.

Будемо й надалі робити все можливе для запобігання нападів на християн і розломів за міжцивілізаціонного і міжрелігійного ознаками, підкреслив глава російського МЗС.

У прозвучало далі Першосвятительські слові Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила зазначалося, що в ці Пасхальні дні мільйони християн намагаються відповідати своєму покликанню, трудитися в ім'я світу, встановлювати стосунки з тими, з ким не буває непросто встановити відносини і нести слово примирення. Відрадно, що сьогодні все більше світових політиків приходить до розуміння важливості утвердження морального початку і традиційних цінностей в людському гуртожитку, важливості мирного співіснування між народами. Сучасний світ втомився від війн, ворожнечі, лицемірства і обману, засвідчив Його Святість.

З жалем констатуючи, що в сучасному суспільстві, в тому числі в ЗМІ, стала вважатися допустимою відкрита брехня, а легко доказове протилежна думка ігнорується, Предстоятель Руської Православної Церкви підкреслив: люди втомлюються від цього, потрібен свіжий вітер, і дути він повинен з різних сторін, наповнюючи вітрила наших народів з тим, щоб вони могли піти назустріч один одному, долаючи величезні проблеми сьогодення.

Святіший Патріарх Кирил розповів про підсумки минулого року. Зокрема, Святіший Владика згадав про який відбувся на Криті Соборі, який передбачалося провести Всеправославний, однак в ньому взяли участь не всі Помісні Православні Церкви. Ми до останнього моменту працювали над тим, щоб такий Собор відбувся, розповів Його Святість. Нами робили всі можливі зусилля, але після того, як стало ясно, що вони не затребувані в цей момент, що позиція, яку ми запропонували в якості компромісною з метою створити платформу для широкого представництва Православних Церков на Криті, не всіма приймається, нам не залишилося нічого іншого, як утриматися від участі в Соборі. Ми розуміємо труднощі, що існують сьогодні в православній родині, і вважаємо, що Собор на Криті зіграв свою роль як важлива подія для цілого ряду Помісних Церков, які визнали можливим бути присутнім на ньому. На шляху до справді Всеправославного Собору необхідно енергійно, динамічно вирішувати наявні проблеми, що виведе нас на спільну позицію і забезпечить в якийсь момент можливість його проведення. Відрадно, зазначив Предстоятель Руської Православної Церкви, що неучасть у Соборі тих чи інших Церков не породило нових ліній поділу, як показали загальноправославні урочистості, що пройшли в листопаді минулого року в Москві у зв'язку з 70-річчям Патріарха Московського і всієї Русі.

Особливою темою виступу Святішого Патріарха Кирила стало становище Української Православної Церкви. Її віруючих пригнічують, намагаються позбавити громадянських прав, наприклад, намагаючись прийняти закони, які виключають нормальну реєстрацію православних парафій на Україні. Також відбуваються силові захоплення храмів, нагадав Святіший Патріарх Кирил. Але в цих складних умовах, коли на Українську Церкву сипляться звинувачення і образи, коли від неї вимагають розірвати відносини з Московським Патріархатом, звинувачують в непатріотичності, православний народ зберігає вірність канонічного церковного пристрою. Ті, кого силою викидають з храмів, залишаються в юрисдикції канонічної Церкви і нерідко будують новий храм, розповів Його Святість. При цьому навіть новозбудовані храми можуть опинитися під загрозою захоплення. Всі ці ексцеси покриваються мовчанням і не стають предметом широкого розгляду в українському суспільному просторі, ні за кордоном.

У таких важких умовах Українська Православна Церква тихо і з гідністю продовжує здійснювати свою миротворчу місію, не підтримуючи політичну позицію якоїсь партії або сили, але залишаючись Церквою для всіх своїх парафіян і на Донбасі, і у Львівській області або інших регіонах України. У цьому надполітична, миротворча місія канонічної Церкви, вказав Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил.

Святіший Владика також засвідчив, що канонічне Православ'я на Україні підтримується всіма Помісними Православними Церквами.

Святіший Патріарх особливо відзначив зусилля Української Церкви за сприяння обміну військовополоненими в зоні конфлікту. Говорячи про вжиті зусилля в цій сфері, Його Святість висловив надію, що ця гуманітарна акція зможе принести людям хоч якусь перепочинок, радість, коли вони будуть зустрічати своїх братів, сестер, чоловіків, що знаходилися довгі місяці в неволі.

Одна з найгостріших тем сьогоднішнього дня ― ситуація на Близькому Сході, де від дій екстремістів гине безліч людей, де внаслідок політики геноциду по відношенню до віруючих у Христа різко зменшилася чисельність християнського населення. Ми намагаємося словом і ділом підтримувати страждає від рук екстремістів Антіохійську Православну Церкву, зазначив, зокрема, Святіший Патріарх.

Російська операція по боротьбі з тероризмом в Сирії дала християнам надію. Лідери близькосхідних церков не раз публічно свідчили про що відбуваються гоніння і просили Росію заступитися за християн Сирії та Іраку, нагадав Патріарх. У тих випадках, коли з участю російських ВКЗ звільняються поселення з переважно християнським населенням, це означає для людей порятунок від винищення.

Гоніння на християн відбуваються і в інших регіонах. Так, у Нігерії віруючих у Христа вирізають цілими поселеннями, а храми спалюють сотнями. Однак світова громадськість обходить цю трагедію мовчанням, як ніби нічого не відбувається, зазначив Предстоятель Руської Православної Церкви. Християнське населення зазнає важкого тиску і в Північному Судані, М'янмі, Пакистані та інших країнах.

В ході виступу Його Святість також познайомив присутніх з добрими прикладами братерської співпраці, — такими, як реалізація при активній участі Російської Православної Церкви і Росії проекту мозаїчного прикраси храму святого Сави в Белграді, створення храму для російськомовної громади Тамасоської митрополії (Кіпрська Православна Церква).

Говорячи про Православ'я в Південно-Східній Азії, Святіший Патріарх Кирил, зокрема, згадав про будівництво храмів Російської Православної Церкви в Камбоджі і Лаосі.

Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил зупинився на темі підготовки кандидатів у священний сан для парафій Китайської Автономної Православної Церкви. Крок за кроком ми йдемо по цьому шляху, зазначив він.

Торкнувшись теми міжхристиянського співробітництва в культурній сфері, Святіший Владика, зокрема, розповів про розширення взаємодії між Папською радою в справах культури і Патріаршим радою Російської Церкви по культурі.

Служба комунікації ВЗЦЗ/Патріархія.ru

Патріарх.ua