Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви

Доповідь митрополита Саранського й Мордовського Варсонофія про проект «Положення про обрання Патріарха Московського і всієї Русі» на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви

3 лютого 2013, в рамках роботи Освяченого Архієрейського Собору Руської Православної Церкви, керуючий справами Московської Патріархії митрополит Саранський і Мордовський Варсонофій виступив з доповіддю про проект «Положення про обрання Патріарха Московського і всієї Русі».

Ваша Святосте!

Високоповажні архіпастирі!

Нам належить обговорити цілий ряд документів, що стосуються змін до Статуту Руської Православної Церкви. Першу тему, яку нам слід обговорити у відповідності з порядком денним - це питання про те, згідно якою процедурою ми будемо в майбутньому обирати Патріарха Московського і всієї Русі.

До сьогоднішнього дня передбачається, що процедура обрання Патріарха від разу до разу встановлюється Помісним Собором, який здійснює це обрання. Так зазначено в пункті е статті 5 глави II Статуту Руської Православної Церкви.

Ті, хто брав участь у Помісному Соборі 2009 року, пам'ятають, що тоді виникла думка зафіксувати таку процедуру. Ця пропозиція стала одною з тих, яка призвела до ідеї створення якогось міжсоборного органу, який би і пропрацював цей та інші запитання, поставлені Помісним Собором.

Після того, як було утворено Міжсоборну присутність, комісія з питань церковного управління і здійснення соборності в Церкві, головою якої я є, направила перший запит у всі єпархії з тим, щоб з'ясувати думки архієреїв щодо того, якою може бути процедура обрання Патріарха. Результати опитування зводилися до наступних основних пропозицій:

1.Патріарх обирається Помісним Собором з кандидатів, представлених Архієрейським Собором, але Помісний Собор не має права висувати своїх кандидатів.

2.Патріарх обирається Архієрейським Собором з кандидатів, представлених Помісним Собором.

3.Патріарх обирається Архієрейським Собором з кандидатів, визначених на самому Архієрейському Соборі.

4.Патріарх обирається Помісним Собором з кандидатів, представлених Архієрейським Собором, причому Помісний Собор має право висунути додаткових кандидатів.

Ці варіанти були опубліковані і знову розіслані в єпархії. За підсумками дискусій в єпархіях і в мережі Інтернет з'ясувалося, що відгуки більш-менш рівномірно розподіляються між варіантами 1, 2 і 4. Третій варіант був менш затребуваний, хоча голоси лунали і на його користь.

Пленум Міжсоборної присутності, що пройшов у Москві 22-23 листопада минулого року, постановив просити Священний Синод передати вибір між чотирма варіантами на розгляд Архієрейського Собору. Священний Синод прийняв відповідну постанову у своєму засіданні від 25-26 грудня минулого року.

Дякую за увагу.

За матеріалами сайту РПЦ

/ Патріарх.ua/