Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
09.04.2018

Предстоятель Руської Церкви зустрівся з головою Товариства колишніх в'язнів концтабору Маутхаузен

9 квітня 2018 року, після закінчення Літургії в Успенському соборі, у Патріарших покоях у Грановитій палаті Московського Кремля відбулася зустріч Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила з головою Товариства колишніх в'язнів концтабору Маутхаузен (Міжнародний Маутхаузен-Комітет, Австрія) професором Вольфгангом Йоханнесом Бандіоном.

У зустрічі взяли участь: повноважний міністр Посольства Австрії в Росії Штефан Вайдінгер; член російського відділення Міжнародного Маутхаузен-Комітету О.В. Конопатченков; співробітник Секретаріату у справах далекого зарубіжжя Відділу зовнішніх церковних зв'язків диякон Андрій Тітушкін.

Професор Вольфганг Йоханнес Бандіон привітав Святішого Патріарха зі святом Пасхи. «З великою повагою і вдячністю я відвідав службу, яку Ви зараз звершили. У ці святкові дні ми з особливим почуттям згадуємо про тих людей по всьому світу, які постраждали від війн, голоду і економічних проблем. Наші думки сьогодні і з усіма християнами на Святій Землі», — заявив гість.

«У ці дні ми не повинні забувати про страждання величезного числа людей, які загинули під час Другої світової війни. Багато російських солдатів і офіцерів, а також простих громадян загинули в нацистських концентраційних таборах, у тому числі в концентраційному таборі Маутхаузен і в інших концтаборах, яких на території Австрії було 50. Багато загиблих були хрещеними християнами», — зазначив голова Маутхаузен-Комітету, подякувавши Предстоятелю Руської Православної Церкви за внесок у справу збереження пам'яті про жертви Другої світової війни.

«Мені особливо радісно передати Вам вітання кардинала архієпископа Відня Кристофа Шенборна», — додав професор Бандіон.

За словами голови Маутхаузен-Комітету, зберігати пам'ять про минуле — це святий обов'язок сучасників. «Згадувати — означає відчувати відповідальність за минуле. Згадувати — означає поіменно називати постраждалих і винних. Згадувати — означає вміти розрізняти між поганим і хорошим. Згадувати — означає також вміти співчувати людям, які страждають і вмирають. Спогад — це не закінчений процес, він спрямований у майбутнє», — сказав голова Матенхаузен-Комітету.

Потім голова Товариства колишніх в'язнів концтабору Маутхаузен вручив Його Святості медаль «За заслуги».

У минулому медаллю Міжнародного Маутхаузен-Комітету «За заслуги» в різні роки були нагороджені глави держав, відомі політики, історики, громадські та релігійні діячі, у тому числі: Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Олексій II (2001), Державний секретар Святого Престолу кардинал Анджело Содано, Президент Чехії Вацлав Гавел, Президент Словаччини Рудольф Шустер, міністр закордонних справ Польщі Владислав Бартошевський.

Предстоятель Руської Православної Церкви звернувся до глави Маутхаузен-Комітету зі словом-відповіддю.

«Я хотів би сердечно подякувати Вам за добрі слова, які Ви сказали, і за нагороду, якої мене удостоїли. Ми з великою повагою ставимося до діяльності, яку Ви здійснюєте, — зазначив Святіший Патріарх Кирил. — Ви дуже правильно сказали, що минуле — це те, що йде в майбутнє. Гадаю, одна з величезних помилок сучасного людства полягає в тому, що воно спрямовується в майбутнє, часто забуваючи про минуле. Як Ви знаєте, і Католицька Церква, і Православна Церква — це Церкви, які зберігають традицію. І для нас традиція — це не тільки збереження минулого, а й здатність актуалізувати все, що належить минулому, однак має неминуще значення і для сьогодення, і для майбутнього».

«Я глибоко переконаний в тому, що сьогодні у Православної Церкви на Сході і у Католицької Церкви на Заході дуже велика відповідальність за майбутнє людського роду, — продовжив Святіший Владика. — Ви говорили про те, як важливо зберігати здатність відрізняти хороше від поганого. Гадаю, дуже небезпечна помилка епохи постмодерну, в якій ми живемо, полягає у втраті здатності відрізняти добро від зла. Головною цінністю вважається свобода вибирати, людина може вибирати все, що бажає, отже погане й хороше відступають на задній план. І ми знаємо, що відбувається з сучасною цивілізацією. Ми бачимо, що духовність зникає з життя суспільства, коли руйнуються уявлення про найсвятіше — про любов, про шлюб, коли певні альтернативні відносини ставляться на один рівень із тим, що становить справжню цінність будь-якої епохи. Глибоко переконаний, ще раз хочу це сказати, що сьогодні дуже велика відповідальність лежить на Церквах, — щоб зберігалася особиста й суспільна мораль, зберігалася здатність людей відрізняти добро від зла».

«Також просив би передати привіт від мене пану кардиналу Шенборну. Хотів би дуже позитивно оцінити ту діяльність, яку Ви здійснюєте заради збереження пам'яті про тих, хто пройшов через жахи фашистських концентраційних таборів. У Росії Ви знайдете багато людей, які будуть з вами солідарні. Ви знаєте, як багато мешканців Радянського Союзу загинуло в роки Великої Вітчизняної війни, практично в кожній родині є загиблі. І несподівано у нас виникла нова традиція — у День Перемоги йти з портретами загиблих, причому кількість учасників сягає мільйона осіб. Цю акцію назвали чудовими словами «Безсмертний полк». На цих портретах багато тих, хто загинув у концентраційних таборах. Отже в Росії Ви знайдете ваших однодумців, хто прагне зберегти пам'ять про тих, хто страждав і гинув у воєнні часи», — закінчив Предстоятель Руської Церкви.

На завершення зустрічі Святіший Патріарх Кирил та професор Вольфганг Йоханнес Бандіон обмінялися пам'ятними подарунками.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

/ Патріарх.ua /