Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
10.04.2018

Святіший Патріарх Кирил очолив засідання Опікунської ради Троїце-Сергієвої лаври і Московської духовної академії

10 квітня 2018 року Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил очолив засідання Опікунської ради Свято-Троїцької Сергієвої лаври і Московської духовної академії. Захід пройшов у Покровському храмі МДА.

У засіданні брали участь: міністр культури РФ В.Р. Мединський; міністр будівництва та житлово-комунального господарства РФ М.О. Мень; генеральний директор державної корпорації «Ростех» С.В. Чемезов; заступник міністра фінансів РФ А.Ю. Іванов; губернатор Московської області А.Ю. Воробйов; голова Навчального комітету Руської Православної Церкви, ректор Московської духовної академії архієпископ Верейський Євгеній; голова Синодального відділу у справах монастирів і чернецтва, намісник Троїце-Сергієвої лаври архієпископ Сергієво-Посадський Феогност; депутат Державної Думи ФЗ РФ С.О. Пахомов; інші члени Опікунської ради.

Відкриваючи засідання, Святіший Патріарх Кирил, почесний голова Опікунської ради, висловив подяку повноважному представнику Президента РФ у Північно-Західному федеральному окрузі О.Д. Бєглову, який був головою Опікунської ради протягом декількох років. За пропозицією Його Святості новим головою було обрано генерального директора державної корпорації «Ростех» С.В. Чемезова.

Потім Предстоятель Руської Православної Церкви звернувся до присутніх зі вступним словом, присвяченим діяльності Опікунської ради та порядку денному засідання.

«За минулі роки вдалося багато чого зробити, і я б хотів особливо відзначити, що дуже великий обсяг робіт було виконано у зв'язку зі святкуванням 700-річчя преподобного Сергія Радонезького. У 2014 році була здійснена на високому науковому рівні історична реставрація Троїце-Сергієвої лаври, і сьогодні цей архітектурний і духовний шедевр постав у всій красі, яка тільки могла бути явлена. Щиро дякую всім членам Опікунської ради, які багато чого зробили для відновлення Лаври», — сказав Святіший Патріарх Кирил.

«У стінах Лаври знаходиться Московська духовна академія, і Опікунська рада зробила також вирішальні кроки для того щоб змінився лик цього навчального закладу, який відіграє особливу роль у формуванні корпусу духовенства Руської Православної Церкви. Сьогодні, коли молодим людям загрожує безліч спокус, пов'язаних, насамперед із впливом інформаційного потоку, коли духовні цінності затьмарюються цінностями утилітарними, залучення молоді для служіння Богу, їх виховання має величезне значення — я б сказав, не тільки церковне, але й державне. Без віри православної не може бути Росії, тобто вона може існувати як географічне поняття, але це вже не буде Росія. Тому турбота про виховання нового покоління священнослужителів є пріоритетною. Я хотів би подякувати Опікунській раді за великі зусилля з благоустрою духовної академії і будівництва нового корпусу для проживання студентів», — зазначив Предстоятель.

«Хотів би сказати кілька слів про ідею, яка поступово почала формулюватися і набувати вигляду конкретних пропозицій, — щодо можливої реорганізації міста Сергієва Посада, — продовжив Святіший Владика. — Пропозиції надходять, у тому числі на мою адресу, з різних джерел. Суть їх полягає в тому, що в багатьох країнах є міста, які є насамперед духовними центрами, тобто мають особливе значення для всього народу як у духовному, так і в історичному плані. Перше, що спадає на думку, — це Ватикан, який є центром Католицької Церкви, духовним центром всесвітньої католицької громади. Або місто Кентербері у Великобританії є центром Англіканської Церкви — цей перелік можна продовжити. Отже серед нашої громадськості, представників місцевої і федеральної влади виникла ідея надати місту Сергіїв Посад особливий статус та у зв'язку з цим провести його серйозну реконструкцію, спрямовану, з одного боку, на збереження пам'яток, з іншого — на створення більш сприятливого середовища проживання; а головне, підкреслити особливе історичне і духовне значення міста».

«Велике значення ми надаємо авторським проектам, безпосередньо пов'язаним з Троїце-Сергієвої лаврою та Московською духовною академією, — насамперед я маю на увазі відновлення двох готелів для прочан, організацію роботи друкарні, ремонт і реконструкцію комунальних систем. Упевнений, що і ці завдання будуть вирішені нашими спільними зусиллями, тим більше що до складу Опікунської ради увійшли дуже цікаві люди — шановні, з активною життєвою позицією, небайдужі до православної культури, до традицій нашого народу і здатні робити посильний внесок у духовне просвітництво російського суспільства», — сказав Святіший Патріарх.

Предстоятель Руської Церкви ще раз подякував С.В. Чемезову за готовність до співпраці і згоду очолити Опікунську раду і, звертаючись до нього, сказав: «Ваш професійний досвід, Ваше прагнення до процвітання нашої Батьківщини, Ваше розуміння значення і ролі Руської Православної Церкви, це поєднання духовних, патріотичних і ділових якостей, я думаю, стане запорукою того, що під Вашим керівництвом та частина нашої Опікунської ради, яка буде знаходитися у Вашому веденні, буде здійснювати свій порядок денний максимально успішно».

Новообраний голова Опікунської ради С.В. Чемезов, подякувавши учасникам засідання за його обрання на цю посаду, заявив, зокрема, що центральним елементом вітчизняної національної ідеї є православна віра. С.В. Чемезов також відзначив важливу роль преподобного Сергія і створеної ним обителі в історії Росії.

З повідомленням про авторські програми виступив віце-президент «СМП-Банк» К. В. Голощапов. В своїй доповіді він, зокрема, розповів про відновлення Нового готелю лаври, який був побудований в 1863 році за проектом архітектора І. А. Малишева. У 2015 році в будівлі сталася пожежа, яка зробила будівлю непридатною для експлуатації.

Доповідь «Першочергові заходи підтримки Московської духовної академії» представив архієпископ Верейський Євгеній. Він розповів про таких програмах з підтримки МДА:

1. Основна програма Опікунської ради «Поточні витрати Московської духовної академії».

Програма включає в себе внесення благодійних внесків піклувальників на фінансування харчування студентів і зарплати адміністративно-господарського персоналу академії; фінансування здійснюється спільно з Московською Патріархією. Архієпископ Євгеній висловив подяку всім піклувальникам, які взяли участь у реалізації програми.

2. Підготовка до державної акредитації магістратури Московської духовної академії.

Однією з першочергових задач, що стоять в даний час перед академією, є підготовка до магістратури державного ліцензування та акредитації.

3. Програма «Бібліотека Московської духовної академії».

У 2008 році були розпочаті ремонтно-реставраційні роботи у Бібліотечному корпусі. У 2013-2014 роках Міністерством культури РФ, а також на кошти благодійників були проведено великий обсяг реставраційних робіт.

4. Програма «Пристосування Типографського корпусу під гуртожиток і науково-освітній центр Московської духовної академії».

«Будівництво в 2012-2014 роках комплексу гуртожитків стало для академії історичною подією. Раніше студенти жили в приміщеннях, що не відповідали санітарно-епідеміологічним та протипожежним нормам і правилам. Сьогодні ми живемо в умовах, що відповідають сучасним вимогам. На жаль, на сьогоднішній день проблема забезпечення студентів житлом не вирішена остаточно. Близько 100 студентів проживають в колишніх корпусах, які не відповідають сучасним нормам. Цю проблему планується вирішити за рахунок розміщення в Друкарському корпусі гуртожитку Регентської та Іконописної шкіл. Крім гуртожитку в корпусі розміститься науково-освітній центр зі спортзалом», ― повідомив ректор МДА.

5. Програма «Поточні ремонти в корпусах Московської духовної академії».

В 2013 році у зв'язку з недофінансуванням програми «Поточні витрати Московської духовної академії» з неї було виключено статтю витрат на поточні ремонти, в той час як своєчасне проведення ремонтів, оснащення корпусів сучасними протипожежними системами, навчальними обладнанням та меблями є вкрай необхідним як для збереження естетичного вигляду інтер'єрів приміщень, так і для приведення їх у відповідність з освітніми стандартами, протипожежними і санітарно-епідеміологічними нормами і правилами.

«На закінчення дозвольте ще раз подякувати вам, Ваша Святосте, і всіх членів Опікунської ради за старанні труди на благо академії і висловити сподівання на подальшу співпрацю на благо Руської Православної Церкви та Росії. В наших храмах імена піклувальників внесені в синодик і ми щодня підносимо про них молитви перед престолом Всевишнього», ― сказав архієпископ Верейський Євгеній.Коментуючи виступ ректора МДА, Святіший Патріарх Кирил, зокрема, зазначив: «З моєї точки зору найпріоритетнішою програмою є вивід друкарні. Друкарня займає великий корпус, де можна розмістити і додатковий гуртожиток, і регентський клас».

Доповідь «Формування Центру Православ'я Росії» представив депутат Державної Думи ФС РФ С. А. Пахомов. Він зазначив, що Сергієв Посад ― особливе місто, що має статус одного з найбільш значущих у духовному сенсі міст Росії. Депутат розповів про проект реконструкції міста, який враховує досвід влаштування світових духовних столиць. Центральна історична частина міста, що включає Лавру, повинна перетворитись на культурно-заповідний комплекс та паломницько-туристичний центр. Сергієв Посад буде розвиватися як духовний центр і об'єкт паломницького притяжіння.

Був продемонстрований відеоролик про перспективи розвитку м. Сергієва-Посада.

Про Сергієво-Посадському будинку-інтернаті для сліпоглухих дітей та молодих інвалідів повідомила директор будинку-інтернату Р. К. Єпіфанова. Зараз серед вихованців інтернату тотально або практично сліпоглухі, слабозорі глухі, слабочуючі сліпі, слабозорі слабочуючі, сліпі з недорозвиненням мовлення, діти з подвійним сенсорним дефектом і додатковими порушеннями, а також діти з різними важкими синдромами. За словами директора будинку-інтернату, розроблено проект Центру постінтернатного супроводу, в якому поряд з житловими приміщеннями, бібліотекою, спортивним залом передбачені виробничі майстерні. «Ми розраховуємо, що центр дасть можливість отримати середню освіту, забезпечить роботою і гідним дозвіллям випускників», ― сказала Р. К. Єпіфанова.

Про Дитячій школі-інтернаті імені преподобного Сергія Радонезького розповіла директор школи-інтернату М.А. Лепорська. Ця школа ― приватний загальноосвітній заклад для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, відкритий з благословення Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Олексія II. На його території створено унікальні інфраструктурні умови, розроблено методологічні стандарти, що дозволяють виховувати, навчати і соціалізувати в одному колективі, як обдарованих дітей, так і нужденних в корекційному навчанні.

З доповіддю «Про проекти підтримки православних монастирів і Фонді цільового капіталу «Сергієв Канон»» виступив заступник міністра фінансів РФ А. Ю. Іванов.На завершення засідання Святіший Патріарх Кирил сказав:

«Хотів би сердечно всім подякувати за активну роботу, за бажання творити й допомагати. Ми займаємося дуже важливою справою, що стосується не тільки збереження монастиря, академії... Святині, серед яких ми знаходимося, мають дуже важливе значення для всього народу, для нашої національної самосвідомості. Порівнюючи їх з аналогічними святинями і історичними місцями в інших країнах, розумієш, наскільки важливий цей образ, який ми перед собою бачимо. Тому хотів би всіх вас закликати з повною відповідальністю ставитися до того, що ми робимо, — це дуже важлива загальнонаціональна справа. Хай допоможе нам у цьому Господь».

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі 

/ Патріарх.ua /