Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
27.01.2019

У Храмі Христа Спасителя відбулися відкриття фотовиставки «Слово Патріарха. Час великих справ» і презентація книги «Патріарх Кирил», випущеної в серії «Життя чудових людей»

27 січня 2019 року, після Божественної літургії в кафедральному соборному Храмі Христа Спасителя в Москві, в музейному комплексі храму відбулася церемонія відкриття фотовиставки «Слово Патріарха. Час великих справ», присвячена 10-річчю Першосвятительського служіння Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила.

У церемонії відкриття виставки взяли участь Патріарший намісник Московської єпархії митрополит Крутицький і Коломенський Ювеналій, керуючий справами Московської Патріархії митрополит Санкт-Петербурзький і Ладозький Варсонофій, голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків митрополит Волоколамський Іларіон, керівник Прес-служби Патріарха Московського і всієї Русі священик Олександр Волков.

Також у заході взяли участь міністр культури РФ В. Р. Мединський, повноважний представник Президента РФ в Центральному федеральному окрузі В. Р. Щеголєв, голова Комітету Державної Думи ФС РФ з розвитку громадянського суспільства, громадських і релігійних об'єднань С. А. Гаврилов, голова правління продюсерського центру «ПроЛаб» Н.І. Канавин.

На церемонії були присутні ієрархи і духовенство Руської Православної Церкви, представники органів державної влади, громадських організацій, наукової спільноти, діячі мистецтва.

Присутніх привітав митрополит Крутицький і Коломенський Ювеналій: «Дорогі друзі! Сьогодні звершенням Божественної літургії ми розпочали молитву-подяку

За Руську Православну Церкву, яку протягом десяти років очолює її Предстоятель Святіший Патріарх Кирил. В програмі святкування цього ювілею — відкриття виставки, на якій ви сьогодні присутні. Сподвижники Святішого Патріарха Кирила, можна сказати, крок за кроком простували за ним у його служінні. Не тільки на богослужіннях, а й при відвідуванні віддалених куточків Землі, безлічі єпархій... І ось на цій виставці коротко, але ясно представлені всі етапи десятирічного служіння Святішого Патріарха».

Міністр культури В. Р. Мединський відзначив внесок Його Святості в розвиток культурного життя країни: «Патріарх Кирил - це не тільки видатний мислитель і проповідник, а й людина справи, людина практичних діянь на благо руської культури, на благо нашої країни. Все, що робить патріарх, безпосередньо і тісно пов'язане з розвитком культури, збереженням духовних цінностей, культурних пам'яток, відновленням храмів».

На відкритті виставки, організованою прес-службою Патріарха Московського і всієї Русі і продюсерським центром» «ПроЛаб», також виступили священик Олександр Волков і голова правління продюсерського центру Н. І. Канавін.

Після церемонії відкриття виставки відбулася презентація книги митрополита Волоколамського Іларіона «Патріарх Кирил. Біографія триває...», випущеної видавництвом «Молода гвардія» в серії «Життя чудових людей». Звертаючись до присутніх, митрополит Іларіон сказав:

"Ваші Високопреосвященства, шановний Володимир Ростиславович, шановний Ігоре Олеговичу, дорогі друзі!

Я дуже радий можливості тут, в Храмі Христа Спасителя, представити книгу «Патріарх Кирил», видану у відомій серії «Життя чудових людей».

Багато хто з нас пам'ятає книги серії «ЖЗЛ» ще по шкільних роках. Це серія біографічних і художньо-біографічних книг, заснована в 1890 році, а в 1933 році відновлена з ініціативи Максима Горького. До теперішнього часу в рамках цієї серії надруковано 1980 томів — майже стільки ж, скільки років нашій ері. Книги серії присвячені як громадянам нашої Вітчизни, так і зарубіжним діячам — правителям, полководцям, політикам, діячам науки, культури, мистецтва — одним словом, усім видатним і чудовим людям, про яких слід знати, перш за все, молодому поколінню. Тому книги цієї серії поширюються, в тому числі, по школах і вищим навчальним закладам.

До 10-річчя інтронізації Святішого Патріарха Кирила в серії «Життя чудових людей» вперше вийшла книга, присвячена Предстоятелю Руської Православної Церкви. Перший варіант цієї книги був написаний мною 10 років тому, одразу ж після інтронізації Святішого Патріарха, а, точніше, в короткий проміжок часу між його Патріаршою інтронізацією і моїм призначенням на посаду голови Відділу зовнішніх церковних зв'язків.

П'ять років тому мені було доручено підготувати статтю про Святішого Патріарха Кирила для «Православної енциклопедії». Вже тоді було необхідно суттєво заповнити біографічний матеріал, який був колись зібраний, бо за п'ять років Першосвятительського служіння Патріарха відбулося дуже багато подій. Зараз, коли пройшло вже 10 років з дня Патріаршої інтронізації, природно, що в книгу довелося додати нові події та інформацію про видатних звершеннях, які мали місце за останні десять років діяльності нашого Святішого Патріарха.

Коли 10 років тому, 27 січня, ми обирали Патріарха Кирила, то важко було уявити, яким розмахом буде характеризуватися його діяльність. За минулі 10 років не тільки продовжився поступальний розвиток нашої Церкви, розпочатий ще при Святішому Патріархові Олексію, але відбулися і багато якісних змін в житті Церкви. Це і реорганізація системи церковного управління, і створення нових єпархій і митрополій, і дуже широкий розмах просвітницької, місіонерської, благодійної діяльності, молодіжної роботи. І ця книга є не тільки літописом життя однієї людини, але одночасно — розповіддю про життя Руської Православної Церкви за останні 70 років, бо життя Патріарха невіддільне від життя нашої Церкви.

Я дуже сподіваюся, що через цю книгу ми зможемо краще пізнати віхи біографії нашого видатного сучасника - Святішого Патріарха Кирила. Книга має підзаголовок: «Біографія триває...». Біографія нашого Патріарха продовжується, вона не закінчена. Дуже сподіваюся, що вона буде тривати довгі роки і висловлюю готовність кожні п'ять років оновлювати цю біографію новими даними».

Після виступу митрополита Іларіона присутніх привітав повноважний представник Президента РФ в Центральному федеральному окрузі І. О. Щеголєв.

Після закінчення презентації всі присутні отримали по примірнику книги.

***

В основі видання «Патріарх Кирил. Біографія триває...» лежить книга «Патріарх Кирил. Життя і світогляд», видана в 2009 році і охоплює період життя митрополита Кирила до його обрання на Патріарший Престол. Нове видання, в порівнянні з попереднім, істотним чином доповнено і перероблено з урахуванням подій минулого десятиліття.

У даному виданні основний погляд зосереджений на біографії Патріарха, що викладається, на основі архівних матеріалів, його власних розповідей та інших відкритих джерел. Порівняно з першим виданням книги біографія Предстоятеля Руської Церкви істотно розширена за рахунок нових джерел, виявлених при підготовці статті про Святішого Патріарха в «Православній енциклопедії». Хронологічно біографія доведена до 1 грудня 2018 року.

З книги митрополита Іларіона читач дізнається про предків Святішого Патріарха, про його дитинство і юність, про його духівника митрополита Никодимом (Ротове). Окремі глави присвячені періоду навчання майбутнього Патріарха у Ленінградських духовних школах, його перебуванню в Женеві в якості представника при Всесвітній Раді Церков, 10-літнього періоду ректорства в Ленінградській духовній академії, чверті століття служіння правлячого архієрея Смоленської і Калінінградської єпархії, 20 років перебування на посаді голови ВЗЦЗ. Заключні розділи книги присвячені десяти років життя служіння Святішого Патріарха Кирила на вищому ієрархічному посту в Руській Церкві.

***

Виставка «Слово Патріарха. Час великих справ — своєрідне документальне і художнє свідчення шляху, пройденого Церквою і її Предстоятелем за минуле десятиліття.

На самому початку свого Предстоятельства Святіший Патріарх Кирил поставив перед собою і Церквою безліч внутрішніх і зовнішніх завдань, рішення яких повинно було стати відповіддю на виклики сучасного життя. Проводиться реформа церковного управління, ведеться робота з молоддю, по всій країні створюються групи милосердя, притулки для жінок у важкій ситуації і бездомних, в школах проводяться заняття з «Основ православної культури», відновлюються і будуються монастирі та церкви — відбувається зміцнення Церкви як єдиного Тіла, а не розрізнених громад.

Авторами-фотолітописцями церковного життя виступили священик Ігор Палкін, Олег Варов, Сергій Власов, Віктор Корнюшин, Кирило Новотарський та Володимир Ходаков. Куратори виставки - Микола Канавін, Олексій Логінов і священик Ігор Палкін.

Помісний Собор 2009 року. Обрання митрополита Кирила Патріархом Московським і всієї Русі

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

Патріарх.ua