Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
01.02.2019

Урочистий обід з нагоди 10-річчя Патріаршої інтронізації пройшов у Храмі Христа Спасителя

1 лютого 2019 року, після закінчення Божественної літургії в кафедральному соборному Храмі Христа Спасителя в Москві, досконалої Святішим Патріархом Московським і всієї Русі Кирилом разом з Предстоятелями і представниками Помісних Православних Церков, сонмом архієреїв і духовенства Руської Православної Церкви, відбувся урочистий обід на честь 10-річчя Помісного Собору 2009 року та інтронізації Предстоятеля Руської Православної Церкви.

З вітальними промовами на трапезі виступили Святіший Патріарх Сербський Іриней, Блаженніший Митрополит Чеських земель і Словаччини Ростислав, Патріарший намісник Московської єпархії митрополит Крутицький і Коломенський Ювеналій, в. о. губернатора Санкт-Петербурга А. Д. Бєглов, генеральний секретар Всесвітньої ради церков пастор доктор Олаф Фюксе Твейт.

Звертаючись до Предстоятеля Російської Церкви, Святіший Патріарх Іриней сказав:

"Ваше Святість, возлюблений о Господі побратим і співслужитель!

Для мене висока честь від імені архіпастирів, пастирів, чернецтва і всієї повноти Сербської Православної Церкви привітати Вас з десятиріччям Вашого вступу на Патріарший престол. Разом з врученим Вам жезлом святителя Петра Ви успадкували спадкоємство святителів Київських, Московських, всіх Північних земель і всієї Русі.

Десять років тому Ви зі смиренням прийняли на себе всі тяготи нелегкого Патріаршого Хреста. З тих пір протягом багатьох років Ви з лагідністю і терпінням прямуєте за Началоположником нашого порятунку і прагнете бути "зразком для вірних в слові, в Житії, в любові, в дусі, у вірі, в чистоті" (1 Тим. 4:12).

Життя Вашої святості ― життя людини глибокої віри. Ваше слово ― слово полум'яного проповідника і християнського мислителя, чиї ідеї завжди будуть жити в Православній Церкві. Приклад Вашого самовідданого служіння Церкви всякому являє «любов від чистого серця, і доброго сумління, і нелукавої віри» (1 Тим. 1:5).

Ваше патріаршество припало на час великих випробувань. Бути Патріархом великої Руської Церкви в такий час — це важкий тягар і величезна відповідальність, але в той же самий час це та найвища честь. Такі люди, як Ви, ваше Святість, підтримують на своїх плечах побудоване колишніми поколіннями.

Сербський народ пам'ятає і буде пам'ятати Вашу безмежну любов, яку Ви нам надаєте. І в дні війни, коли Сербська земля була покрита кров'ю і руїнами, і в дні світу, коли завдяки вашим зусиллям і працям храм святителя Сави отримав своє внутрішнє оздоблення. Але особливо ми вдячні Вам за підтримку, надану нашій Церкві і нашому народу в Косово і Метохії.

Зараз Вас оточують сотні архіпастирів і тисячі священиків, і ці урочистості проходять в розкішному храмі, і відчуваю, що ми оточені Вашої братньою любов'ю, але також знаю, що Ваше серце зараз з багатомільйонною українською паствою. З тими, кого піддають побоям і приниженням, з тими, хто відчуває страждання і біль, з тими, у кого віднімають їх святині, храми і монастирі.

В дусі святоотцівських канонів Сербська Православна Церква підтримує істину, з якою православний народ на чолі зі своїм Предстоятелем — Блаженнішим митрополитом Київським Онуфрієм — протистоїть розкольникам, уніатам і всяким політичним втручанням в єдність Церкви Христової. І в цьому протистоянні з усім православним народом України-молитовне заступництво всіх росіян, Сербських та інших святих, як і молитви братніх народів.

Розділяючи радість сестринської Руської Православної Церкви з нагоди річниці інтронізації Вашої Святості, молитовно бажаю Вам душевної й тілесної кріпості, невичерпних сил і допомоги Вседержителя у Вашому високому служінні на благо Єдиної, Соборної і Апостольської Церкви Христової.

Нехай помножать славу і честь Церкви багато років Вашого патріаршества, і нехай напишеться ваше ім'я в Книзі життя (об. 20:12).

Будьте Богом збережені, Святіший побратим, на многая і благая літа!»

На завершення трапези Предстоятель Російської Церкви подякував усім присутнім за участь в урочистостях.

«Яким чином це святкування прив'язане не до минулого, а до цього, тому що дає нам можливість оцінити десять років пройденого нами шляху, подумати про те, що ми зробили правильно, а що, можливо, не цілком правильно; подумати про те, що зроблено і що ще належить зробити», — сказав Святіший Патріарх Кирил.

«Дякую всіх архіпастирів і пастирів, наш віруючий народ, наших благодійників, які помножили кількість храмів, єпархій, монастирів. Звичайно, це історичний внесок у розвиток релігійного життя в Росії та інших суміжних країн. Але все, що ми створюємо, — це лише інструмент. Без нього не може бути подальшого розвитку, але заміряти результати нам ще належить. А замір буде проходити не за статистичними звітами, а за тим, що відбувається з нашим народом, що відбувається з нашою Церквою, що відбувається з нашими парафіями, — наскільки активно ми будемо працювати, відштовхуючись від рішень Архієрейських Соборів і Священного Синоду», — продовжив Предстоятель.

За словами Його Святості, головним показником виконаної роботи стане духовний і моральний стан нашого суспільства. «Ніякі статистичні досягнення не можуть затьмарювати в нашій свідомості найголовніше — ми створюємо інструмент, але результатом його використання має бути зростання православного та національної самосвідомості — всього того, без чого не може жити наш народ», — сказав Святіший Патріарх.

«Тепер, вступаючи в наступне десятиліття, ми всі повинні задати собі питання, як ми будемо використовувати нашу соборність, наша однодумність з єпископатом, духовенством та віруючим народом, нашу здатність говорити з сучасним суспільством, у тому числі через засоби масової комунікації. Як працюватимуть церковні телеканали, Церковна преса, як працюватиме наш народ в соціальних мережах, який буде реальний результат всього того, що ми робимо», — підкреслив Предстоятель.

«Безсумнівно, досягнуті великі успіхи в різних областях, — продовжив Святіший Владика, — в першу чергу у відносинах з державною владою. Дійсно, вперше за тисячолітню історію Росії склалася унікальна система взаємодії Церкви і влади — система діалогу, система поважних відносин без жодного нав'язування один одному свого порядку денного або своїх ідей».

«Ми досягаємо спільних позицій з надзвичайно важливих питань, — зазначив Предстоятель. — Деякі наші недоброзичливці називають це зрощенням Церкви і держави, але немає ніякого зрощування — свідчу вам! Однак розмова Президента з Патріархом стосується майбутнього Росії, духовного, морального стану суспільства. Дякую Богові за цей діалог, і, думаю, багато хто з нас бачать його результати».

«Отже, багато зроблено, але те, що ми створили, — ще раз хочу підкреслити — це інструмент, це знаряддя, яке ми повинні використовувати для досягнення більш важливих стратегічних цілей. І якщо вони будуть досягнуті, то зміниться на краще життя нашого народу і, можливо, життя багатьох інших народів», — уклав Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

Патріарх.ua