Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
01.03.2019

Святіший Патріарх Кирил очолив перше в 2019 році засідання Вищої Церковної Ради

1 березня 2019 року в залі Вищої Церковної Ради кафедрального соборного Храму Христа Спасителя в Москві Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил очолив перше в 2019 році засідання Вищої Церковної Ради Руської Православної Церкви.

Перед початком засідання голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків митрополит Волоколамський Іларіон привітав Святішого Владику з 10-річчя Патріаршої інтронізації і від імені всіх членів Вищої Церковної Ради підніс Його Святості п'ятитомне букіністичне видання «Географічно-статистичний словник Російської імперії», складений П. П. Семеновим-Тян-Шанським і випущений в Санкт-Петербурзі в 1863-1885 рр.:

«Ваша Святосте, дозвольте від імені членів Вищої Церковної Ради сердечно привітати Вас із 10-річчям Патріаршої інтронізації і сказати про те, наскільки вся система церковного управління стала більш мобільною, більш ефективної після тієї реорганізації та оптимізації, яка була проведена під Вашим керівництвом і за Вашою ініціативою.

Одним з головних пунктів цієї програми оптимізації церковного управління було створення Вищої Церковної Ради. Це була не просто якась інвенція або новація. Це було, з одного боку, звернення до спадщини Помісного Собору 1917-18 рр., але, з іншого боку, це було переосмислення того, що тоді було задумано. І нова вища церковна рада була створена не за зразком старого, вона була створена для того, щоб відповідати сьогоднішнім потребам, і перш за все - для координації роботи синодальних відділів, кожен з яких раніше працював без такої координації. А сьогодні ми маємо можливість на регулярній основі під Вашим керівництвом "звіряти годинник". Ми тепер знаємо, хто над чим працює, ми маємо можливість брати участь в роботі один одного, і це дуже цінний досвід: кожен раз, збираючись на вищу церковну Раду, ми чомусь вчимося і щось набуваємо.

Ми хотіли б, Ваше Святість, побажати Вам, щоб Ви довгі роки очолювали нашу Російську Православну Церкву. І від імені Вищої Церковної Ради дозвольте вручити вам ось це букіністичне видання "географічно-статистичного словника Російської імперії", складеного Семеновим-Тян-Шанським. Це рідкісне видання, за яким можна відновити все те, що відбувалося в Російській імперії в кінці XIX століття. Можна простежити долю міст і сіл — і тих, які досі стоять, і тих, яких вже немає.

Сердечно вітаємо Вас Ваше Святість. Многая і блага вам літа!»

Святіший Патріарх Кирил подякував митрополиту Іларіону і звернувся до присутніх зі вступним словом:

«Ваше Високопреосвященство! Ваші Високопреосвященства і Преосвященства! Дорогі батьки і брати!

Сердечно дякую вам, владико, за добрі слова, які Ви сказали, і за правильну, на мій погляд, оцінку діяльності Вищої Церковної Ради, який був створений не для того, щоб помножити бюрократичну систему Церкви. Був необхідний не представницький, а реальний робочий орган, здатний координувати всю діяльність Російської Православної Церкви, здійснюваної синодальним установами. Ви абсолютно справедливо сказали про позитивну сторону всієї цієї роботи. А я зі свого боку хотів би сказати, що як Патріарх вже не мислю своєї діяльності без Вищої Церковної Ради.

На Патріарха покладена велика відповідальність, але брати відповідальність індивідуально, у тиші кабінету, — це одне, а розділяти її з людьми, яким ти довіряєш, які самі несуть відповідальність за важливі напрями церковного життя, — це зовсім інше. Думаю, ми не тільки тягаря один одного носимо (див. 6: 2), але й без сумніву допомагаємо один одному в здійсненні того служіння, до якого покликані. Хотів би сердечно подякувати Вас і всіх членів Вищої Церковної Ради за спільну діяльність. Спаси Господи!

Як завжди, перед засіданням Вищої Церковної Ради я звертаюся зі словом. Порадившись з колегами, я вирішив запропонувати вам тему, яка у нас ще не звучала раніше, але на яку треба звернути увагу.

Молодіжна проблематика є одним з пріоритетних напрямів і практично рефреном проходить через всю діяльність Вищої Церковної Ради. Чи говоримо ми про Богословську чи релігійну освіту, Про багато інших речей, - ми торкаємося теми молоді. Але сьогодні я дозволив би сказати щось по молодіжній темі, що досі не перебувало у сфері нашої уваги, але, на мій погляд, являє собою величезний пастирський виклик Церкви і величезний моральний виклик суспільству. Мені б хотілося поговорити про явище, яке позначається запозиченим з англійської мови словом "буллінг".

Людям старшого покоління відомо, що таке цькування в школі, я сам проходив через цей досвід. Але тоді це було пов'язано з моїм релігійним вибором, коли всі діти — атеїсти, а ти один віруючий і не приховуєш своєї релігійності. Зараз буллінг придбав зовсім іншу форму, але за ступенем жорстокості він нічим не поступається тому, через який проходили віруючі діти в повоєнних середніх школах.

Звичайно, явище буллінгу не можна розглядати ізольовано від усього того, що відбувається в суспільстві. В якомусь сенсі це один із проявів моральної кризи і падіння поваги до гідності людини. Безсумнівно, це ще й результат дефіциту шкільного та сімейного виховання. Церква покликана встати на бік принижуваних дітей і вчити майбутніх викладачів, батьків припиняти подібні знущання на корені. Наші священнослужителі, які працюють в школах, повинні мати на увазі цю тему, повинні досліджувати ситуацію. І якщо буде відомо, що такого роду насильство в школі має місце, священик не повинен проходити повз, роблячи вигляд, що нічого не відбувається.

Школа не завжди витримує конкуренцію з публічним медіа-простором, з соціальними мережами, де можна знайти безліч відеороликів, підбурюючих дітей до насильства і збирають тисячі настільки бажаних молодими людьми переглядів. Соціальні мережі, ретранслюючи всі ці явища, фактично рекламують їх — в силу того, що такого роду сюжети збирають велику кількість бажаючих їх подивитися.

Парафії, православні активісти, я в цьому зараз глибоко переконаний, покликані вважати своїм обов'язком реалізацію молодіжних проектів, які залучають школярів, студентів, дозволяють їм відчути свою потрібність, спрямувати сили в конструктивне русло. Ми повинні дійсно посилити нашу роботу з дітьми, зі шкільною молоддю, зі студентською молоддю. Особливо звертаюся на адресу отця Кирила, який повинен уважно продумати можливості нашого молодіжного відділу. Однак було б невірним віддати тільки в руки молодіжного відділу, оскільки масштаб проблеми такий значний, що вся Церква повинна включатися до подолання цього явища. Не можна проповідувати любов, милосердя, довготерпіння і мовчати, коли в наявності такі прояви злості, про які ми тільки що сказали.

На щастя, це явище не є масовим, я хотів би це підкреслити. Але навіть незначна в процентному відношенні кількість проявів жорстокості дітей по відношенню один до одного не може бути байдуже для Церкви, для пастирів, особливо тих, хто працює в молодіжному середовищі. Хотів поділитися з вами своїми думками, і, можливо, ми могли б трохи обговорити цю тему".

До порядку денного засідання Вищої Церковної Ради Руської Православної Церкви були включені наступні питання:

Про виконання рішень Вищої Церковної Ради та Архієрейського Собору (звіт представили відповідальні особи, згідно з планом виконання синодальним установами постанов Архієрейського Собору 2017 року, а також інших рішень органів вищої церковної влади, прийнятих у період до Архієрейського Собору);

Про досвід роботи Московської міської єпархії з дітьми і молоддю та перспективи поширення на загальноцерковний рівень (доповідач — ієромонах Феодосій (Бамблевський);

Затвердження теми Різдвяних читань 2020 року (доповідач — митрополит Ростовський і Новочеркаський Меркурій).

До складу Вищої Церковної Ради під головуванням Святішого Патріарха входять:

голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату митрополит Волоколамський Іларіон;

керуючий справами Московської Патріархії митрополит Тверської і Кашинський Сава;

голова Видавничої Ради Руської Православної Церкви митрополит Калузький і Боровський Климент;

перший вікарій Патріарха Московського і всієї Русі по М. Москві митрополит Істринський Арсеній;

голова Синодального місіонерського відділу митрополит Бєлгородський і Старооскольський Іоанн;

голова Синодального відділу релігійної освіти і катихізації митрополит Ростовський і Новочеркаський Меркурій;

керівник Адміністративного секретаріату Московської Патріархії митрополит Сінгапурський і Південно-Східно-Азіатський Сергій;

голова Синодального комітету по взаємодії з козацтвом митрополит Ставропольський і Невинномиський Кирил;

голова Фінансово-господарського управління Московського Патріархату митрополит Вологодський і Кирилівський Ігнатій;

голова Патріаршої ради з культури митрополит Псковський і Порховський Тихон;

голова Синодального відділу по монастирях і чернецтву архієпископ Каширський Феогност;

керівник Управління Московської Патріархії із закордонних установ архієпископ Віденський і Будапештський Антоній;

голова Синодального відділу з тюремного служіння єпископ Красногорський Іринарх;

голова Синодального відділу з церковної благодійності та соціального служіння єпископ Орєхово-Зуєвський Пантелеімон;

голова Патріаршої комісії з фізичної культури і спорту єпископ Мурманський і Мончегорський Митрофан;

голова Навчального комітету Російської Православної Церкви протоієрей Максим Козлов;

голова Синодального відділу по взаємодії зі Збройними силами та правоохоронними органами протоієрей Сергій Привалов;

голова Патріаршої комісії з питань сім'ї та захисту материнства протоієрей Димитрій Смирнов;

в. о. голови Синодального відділу у справах молоді протоієрей Кирил Сладков;

голова Синодального відділу зі взаємин Церкви з суспільством і ЗМІ В. Р. Легойда.

До участі в засіданні були запрошені: єпископ Балашихинський Микола, керівник і головний редактор Видавництва Московської Патріархії; єпископ Воскресенський Діонісій, перший заступник керуючого справами Московської Патріархії; архімандрит Сава (Тутунов), заступник керуючого справами Московської Патріархії; ієрей Олександр Волков, керівник Прес-служби Патріарха Московського і всієї Русі; ієромонах Феодосій (Бамблевський), голова Відділу релігійної освіти Московської міської єпархії; А. В. Щипков, перший заступник голови Синодального відділу по взаєминах Церкви з суспільством і ЗМІ.

У перерві засідання Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил під увагу до трудів на благо Святої Церкви та у зв'язку з 10-річчям Патріаршої інтронізації нагородив голову Синодального відділу по взаємодії з козацтвом митрополита Ставропольського і Невінномиського Кирила орденом преподобного Сергія Радонезького III ступеня. До уваги до допомоги Московської міської єпархії та у зв'язку з 50-річчям від дня народження виконавчий директор Фонду Храму Христа Спасителя М. Москви С. Г. Семененко був нагороджений орденом преподобного Серафима Саровського III ступеня.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі 

Патріарх.ua