Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
02.04.2019

Відбулася зустріч Предстоятеля Руської Православної Церкви з Верховним патріархом і Католикосом всіх вірмен

Українська Православна Церква сьогодні дискримінується, і це абсолютно 2 квітня 2019 року в Патріаршій резиденції в московському Даниловому ставропігійному монастирі Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил зустрівся з Верховним патріархом і Католикосом всіх вірмен Гарегіном II.

У зустрічі взяли участь голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату митрополит Волоколамський Іларіон, заступник голови ВЗЦЗ архімандрит Філарет (Булеков), секретар ВЗЦЗ з міжхристиянських відносин ієромонах Стефан (Ігумнов), керівник Прес-служби Патріарха Московського і всієї Русі священик Олександр Волков, співробітник ВЗЦЗ С. Г. Алфьоров.

Високого гостя супроводжували глава Російської і Ново-Нахічеванської єпархії Вірменської Апостольської Церкви архієпископ Езрас Нерсісян, завідувач Відділом міжцерковних відносин Першопрестольного Святого Ечміадзіна протоархімандрит Кроці Ананян, керівник Прес-канцелярії Першопрестольного Святого Ечміадзіна священик Ваграм Мелікян і Патріарший секретар інок Ананія Цатурян.

Сердечно вітаючи Верховного Патріарха і Католикоса Гарегіна II і супроводжуючу його делегацію, Предстоятель Руської Православної Церкви сказав: «Всякий раз, коли ми з Вами спілкуємося, у нас є можливість поговорити про двосторонні відносини між нашими Церквами, які з милості Божої нічим не затьмарюються і розвиваються так, як і повинні розвиватися стосунки між братами. І ми дуже цінуємо той рівень відносин, який складається між нашими Церквами».

Святіший Патріарх Кирил подякував за участь делегації Вірменської Апостольської Церкви в урочистостях, присвячених 10-річчю Помісного Собору 2009 року, за привітання з десятою річницею Патріаршої інтронізації, зазначивши, що за минулий з того часу відносини між двома Церквами отримали подальший розвиток, який можна охарактеризувати дуже позитивно.

Предстоятель Руської Православної Церкви висловив співчуття у зв'язку з недавньою смертю вірменського Патріарха Константинополя Месроба II, що помер 8 березня на 64-му році життя після тривалої хвороби.

Торкнувшись теми двосторонніх відносин між Руською Православною Церквою та Вірменською Апостольською Церквою, Його Святість наголосив: «В цілому хотів би сказати, що немає нічого такого, що затьмарювало б наші відносини. У той же час життя ставить питання, проблеми, які потрібно буде вирішувати спільно».

Згадавши про що відбулися в ході виборів зміни у сфері державної влади Вірменії, Предстоятель Руської Православної Церкви висловив надію на подальше збереження високого рівня церковно-державних відносин в цій країні. Було підкреслено, що «Вірменська Апостольська Церква відіграє абсолютно особливу роль у житті свого народу, у становленні культури; вона також є важливим чинником, що забезпечує високий рівень поваги до вірменського народу в усьому світі, в тому числі серед руського народу, Руської Православної Церкви».

Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил особливо зупинився на ситуації в братській Україні. «Положення канонічної Української Православної Церкви не стає краще, — констатував Святіший Владика. — Дивно, що в європейській країні, яка проголошує свою відданість європейському вибору, на очах всієї Європи так грубо порушуються людські права і релігійні свободи. Канонічна очевидний факт».

Його Святість нагадав, що на Україні з двох розкольницьких угруповань було штучно створено єдине угруповання, яке залишається розкольницьким утворенням і не визнається Помісними Православними Церквами як канонічне. «Але, на жаль, Константинопольський Патріарх надав цьому угрупованню якусь «автокефалію», на що він не мав ніякого права, тому що Україна 300 років у складі Руської Православної Церкви, і переглядати історію не дано нікому, — підкреслив Святіший Патріарх Кирил. — Якщо люди будуть ось так з легкістю переглядати історію, якщо будуть змінюватися юридичні і канонічні документи, які визначили саме такий статус, то нас чекає просто хаос. Це порушення всяких канонічних норм і правил. Тому ми, звичайно, всіляко захищаємо права Української Православної Церкви і вважаємо, що права віруючих повинні бути захищені».

Віруючі не повинні перебувати під загрозою захоплення їхніх храмів, зазначив Святіший Патріарх. Однак, як нагадав Предстоятель, на сьогодні налічується вже близько шістдесяти випадків силових захоплень храмових будівель на Україні. «Дуже важливо, щоб ніхто не зазіхав на святині, які є дуже важливими для всього руського Православ'я — як для українців, так і для росіян, для всіх націй і народів, які входять до складу нашої Церкви, — підкреслив Його Святість. — І, звичайно, забезпечення порядку в цих святих місцях і забезпечення прав віруючих канонічної Української Православної Церкви є неодмінною умовою для того, щоб можна було говорити про дотримання прав і свобод віруючих людей на Україні». Святіший Владика висловив стурбованість, що звучать з боку радикально налаштованих українських політиків пропозиціями щодо захоплення та подальшої передачі храмів і монастирів на користь неканонічних утворень.

Втручання Константинополя в ситуацію на Україні не допомогло зміцненню єдності українського Православ'я, не вирішило жодної проблеми, але створило нові проблеми, сказав Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил, також зазначивши, що «ці проблеми стосуються не лише України, українських віруючих людей, які страждають від становища, але, на жаль, і всієї нашої православної сім'ї. Виникли проблеми, які послаблюють всеправославну єдність. Ми дуже засмучені цим, але не ми були ініціаторами розвитку даних негативних обставин».

У продовження бесіди Святіший Патріарх підкреслив важливість присутності на території Російської Федерації вірменської громади, що належить до Вірменської Апостольської Церкви. «Ця громада має ті ж самі юридичні права, які має будь-яка інша релігійна організація, включаючи Руську Православну Церкву, всі можливості. І таким чином забезпечується реальна рівноправність людей, що належать до різних релігійних організацій і присутніх на території Російської Федерації. Ми дуже цінуємо цей факт і вважаємо, що він є умовою розвитку нормального релігійного життя в тому числі і для вірменської громади», — сказав Святіший Владика.

Зі свого боку, Верховний Патріарх і Католікос всіх вірмен Гарегін II тепло привітав Святішого Патріарха Кирила з 10-річчям обрання на Московський Патріарший престол. «Раді знову находитися в Москві і зустрітися з Вами, щоб передати Вам наші братські побажання многих літ у доброму здоров'ї і довгого та плідного Патріаршества, – підкреслив високий гість. — Наша сердечна молитва про те, щоб Всевишній Бог Своєю ласкою і піклуванням зберігав Вас, все духовенство Руської Православної Церкви і благовірний братній руський народ».

Звертаючись до Предстоятеля Руської Православної Церкви Католікос Гарегін II також сказав: «В роки Вашого Патріаршества, милістю Божою, мали місце значні досягнення і звершення в проповідницькій місії, у сфері будівництва храмів, освітній, соціальній та багатьох інших сферах. У місії Вашої Святості першорядне місце займають ваші старання заради зміцнення співпраці між націями, між Церквами, між релігіями».

«Відрадно бачити, що стосунки, що встановилися між владою Російської Федерації і Руською Православною Церквою приносять добрі плоди, сприяють прогресу і процвітанню церковного та суспільного життя благочестивого руського народу», — зазначив глава Вірменської Апостольської Церкви.

Верховний Патріарх і Католікос всіх вірмен із задоволенням згадав про вікові братні стосунки двох народів, зазначивши, що вони міцніють співпрацею держав і розвиваються відносинами Московського Патріархату і Вірменської Апостольської Церкви.

Констатувавши, що Святіший Патріарх Кирил незмінно виступає за збереження духовних і моральних цінностей, за їх утвердження в державному та громадському житті, Верховний Патріарх і Католікос всіх вірмен Гарегін II сказав: «У цьому відношенні раді, зокрема, відзначити ще більшого зміцнення співпраці між Давніми Східними Церквами та Помісними Православними Церквами і об'єднання зусиль в самих різних соціальних питаннях, враховуючи в особливості прекрасні і втішні приклади взаємного співробітництва між нашими Церквами в складному контексті Близького Сходу».

З душевним задоволенням і вдячністю Глава Вірменської Апостольської Церкви також відзначив важливу роль Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила в організації тристоронніх зустрічей духовних лідерів з метою сприяння мирному врегулюванню конфлікту в Нагірному Карабасі. «Виключно мирне врегулювання карабаського конфлікту істотно для збереження миру і стабільності в регіоні, - підкреслив він. — Для вирішення проблеми першорядну важливість має встановлення, що сприяє миру атмосфери, в тому числі шляхом проведення заходів по зміцненню взаємної довіри та зменшення войовничої риторики».

В ході бесіди відбулося також обговорення низки актуальних питань, пов'язаних з діяльністю Руської Православної Церкви в Республіці Вірменія.

На завершення зустрічі сторони обмінялися пам'ятними подарунками.

Служба комунікації ВЗЦЗ/Патріархія.ru

Патріарх.ua