Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
18.05.2019

Святіший Патріарх Кирил відвідав Музей пам'яті постраждалих в Бутові

 

18 травня 2019 року, в свято Собору новомучеників, у Бутові постраждалих, після завершення Божественної літургії на Бутовському полігоні, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил відвідав Музей пам'яті постраждалих в Бутові.

Музей створюється силами приходу храму Новомучеників і сповідників Церкви Руської в Бутові і Меморіального науково-просвітницького центру при храмі Новомучеників і сповідників Церкви Руської на Бутовському полігоні за активної участі родичів постраждалих та багатьох інших небайдужих людей.

В даний час експозиція музею займає 6 залів. Один зал присвячений історії будівлі садиби в Бутові, де розташований музей. Інший зал називається «Етап». Третій зал, який називається «Барак», розповідає про те, що відбувалося на Бутовському полігоні, про процедуру приведення у виконання вироків під час масових репресій. Ще три зали присвячені репресованим представникам духовенства, дворянства, інтелігенції і військових.

При огляді музею пояснення Його Святості давали настоятель храму Новомучеників і сповідників Церкви Руської на Бутовському полігоні, голова Комісії з дослідження подвигу новомучеників і сповідників та увічнення пам'яті покійних священнослужителів Московської міської єпархії протоієрей Кирило Каледа і директор Меморіального науково-просвітницького центру при храмі Новомучеників і сповідників Церкви Руської на Бутовському полігоні І.В. Гарькавий.

Протоієрей Кирило Каледа і І.В. Гарькавий піднесли Його Святості копію слідчої справи священномученика Аркадія (Остальського), єпископа Бежецького, вікарія Тверської єпархії, розстріляного на Бутовському полігоні 29 грудня 1937 року.

Священик Ігор Кучерук, клірик Ольгиного жіночого монастиря Тверської митрополії на витоку річки Волги в селі Волговерхів'я (Осташківський район Тверської області), підніс Його Святості свою працю - життєпис священномученика Аркадія (Остальського) «Ми не повинні боятися ніяких страждань» в двох томах (перший том виданий в 2007 році, другий - у 2011 році).

Святішого Владику також привітав священик Віталій Перин, настоятель Хрестовоздвиженської церкви села Конотоп Шепетівської єпархії. З 1911 року і до початку Першої світової війни священномученик Аркадій ніс послух повітового місіонера і неодноразово служив в цьому храмі. У 2007 році для Хрестовоздвиженської церкви була написана ікона священномученика Аркадія (Остальського), через деякий час вона стала мироточити.

У слові-відповіді Святіший Патріарх Кирил сказав: «Дякую, це дуже цінні матеріали. Дуже зворушений тим, що є люди, які займаються цією похмурою, але дуже важливою сторінкою історії нашої Церкви. Дякую вам за музей. В Бутово тепер зовсім інше обличчя з цим музеєм. Це дуже треба було зробити».

У бесіді з кореспондентами ЗМІ після відвідування музею Предстоятелем Російської Православної Церкви директор Меморіального науково-просвітницького центру при храмі Новомучеників і сповідників на Бутовському полігоні І.В. Гарькавий повідомив, що музей знаходиться в розвитку, постійно поповнюється новими експонатами, розширюється його експозиція.

Директор Меморіального центру зазначив, що багато експонатів зацікавили Святішого Патріарха: «Його Святість дуже зацікавився, наприклад, факсимільними копіями постанов" трійки "московської та актами про приведення у виконання розстрільних вироків. Власне, за цими документами і відбувалися тут, на Бутовському полігоні, страти. Точніше сказати, "трійка" московська вирішувала, хто буде розстріляний, а ті чекісти, які приводили у виконання вирок, складали акт про приведення у виконання вироку. Ці документи є в нашій музейній експозиції. Деякі з них представлені у вигляді факсимільних копій. Його Святість зволив уважно прочитати ці документи, тому що вони тут, на Бутовському полігоні сприймаються особливо. Це не абстрактне якесь знання, а це розуміння того, як ці люди потрапили сюди, в ці братські могили. Мені здається, оскільки Святіший Патріарх до цієї теми дуже не байдужий і розуміє її значення для нашої Церкви, розуміє її значення для всієї історії Росії, то ці документи його теж не залишили байдужим сьогодні».

І.В. Гарькавий розповів, що увага Його Святості залучили експонати і з інших залів, в тому числі речі священномучеників. «У нас в Бутово розстріляно понад 900 осіб у церковних справах, і долі деяких з них ілюстровані в нашій музейній експозиції справжніми предметами, - повідомив директор Меморіального центру. - Це завжди має дуже велике значення, коли не муляж, не копія, а справжній предмет розповідає нам про ту людину, яка колись була його володарем. Це може бути деталь одягу, це може бути лист, особистий документ, це може бути просто справжня фотографія, що збереглася з тих далеких часів. Якимось чином через ці речі ми встановлюємо прямий контакт з цими людьми, ми відчуваємо, що немає цієї тимчасової дистанції, яка нас розділяє, а з іншого боку, розуміємо, що ця дистанція є. Тому що час минув, тому що цих людей немає, але тим не менш як острівці цього минулого в сучасності лежать ті раритети, ті справжні речі, які для нас це минуле зберегли».

«У подарунок Святішому Патріархові Московському і всієї Русі Кирилу наш музей приготував копію слідчої справи владики Аркадія (Остальського), сповідника віри, розстріляного на Бутовському полігоні 29 грудня 1937 року, - продовжив І.В. Гарькавий. - Ця слідча справа дійсно дуже цікава, тому що владика Аркадій тільки було в лютому 1937 року звільнився з Соловків. Кілька місяців він перебував на волі, спілкуючись зі своїми духовними чадами, зі своїми однодумцями. Ось за цей час співробітники НКВД вже фактично взяли його на приціл, і він був заарештований у вересні 1937 року. Кілька місяців тривали слідчі дії, збиралися свідчення людей. Вони вели себе по-різному. Хтось із знайомих владики Аркадія свідчив проти нього, даючи матеріали для того, щоб його звинуватити у контрреволюційній агітації і пропаганді. Хтось, навпаки, відмовлявся що-небудь повідомляти про нього. Загалом, як і всі архівно-слідчі справи - це така кровоточива рана».

Святіший Патріарх Кирил уважно ознайомився з копіями документів слідчої справи, які йому піднесли в Бутовському музеї. «Він сказав, що вдома буде порівнювати цю слідчу справу і ту слідчу справу, яку йому подарували кілька років тому на Соловках - слідчу справу його дідуся Василя Степановича Гундяєва, який відбував покарання на Соловках разом з владикою Аркадієм (Остальським). У 1931 році владика Аркадій (Остальский) і Василь Степанович проходили по одній справі. Далі їх долі склалися по-різному. Василь Степанович став священиком пізніше. А владика Аркадій був розстріляний у нас тут, в Бутові, в 1937 році », - додав І.В. Гарькавий.

«Для Святішого Патріарха все, що стосується владики Аркадія і інших наших Бутовських новомучеників, є дуже важливим», - підсумував директор Меморіального науково-просвітницького центру в Бутові.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

Патріарх.ua