Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
24.05.2019

Святіший Патріарх Кирил відвідав концерт на Красній площі, присвячений Дню слов'янської писемності і культури

24 травня 2019 року, після богослужіння в кафедральному соборному Храмі Христа Спасителя в Москві, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил відвідав концерт «Світ, в якому я живу». За традицією, що склалася, святковий концерт, присвячений Дню слов'янської писемності і культури, був організований на Красній площі.

Концерт відкрився Ходою князів з опери-балету «Млада» Н.А. Римського-Корсакова у виконанні Центрального військового оркестру Міністерства оборони Російської Федерації. Диригував заслужений артист Росії С.Ю. Дуригін. Далі прозвучала стихира «Земле Руська» (розспів Києво-Печерської лаври) у виконанні зведеного хору під керівництвом заслуженого артиста Росії А.А. Пузакова.

На сцену були запрошені Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил і заступник голови Уряду Російської Федерації О.Ю. Голодець.

Предстоятель Руської Православної Церкви виголосив вітальне слово:

«Дорогі учасники нашої зустрічі, яка стала вже традиційною!

Зустрічатися тут, на Красній площі, в день пам'яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія - це дуже хороша традиція, а традиції не формуються на порожньому місці. Якщо щось створюється штучно, то живе короткий час, але справжня традиція спирається на справжні цінності. А традиція збиратися тут, на Красній площі, спирається на найбільшу культурну та духовну цінність, яка багато в чому сформувала вигляд всього нашого народу. Дійсно, подвиг святих рівноапостольних Кирила і Мефодія, які створили слов'янську писемність, заклали основи грамотності слов'янських народів, привів до того, що історична Русь стала одним зі світових центрів культури - самобутньої культури, яка, з одного боку, зберігає пам'ять про минуле, але, з іншого боку, є майданчиком для розвитку безлічі новацій, активного руху вперед. Наша традиція - не те, що застигло в століттях, вона живе.

Не може бути розвитку людської особистості, не може бути розвитку країни, якщо не живе дух людини, якщо опускаються крила, якщо немає можливості боротися, якщо немає можливості любити і спрямовуватися в майбутнє. Всі ці здібності закладені в нашому народі, а перші цеглинки в створення цієї великої будівлі поклали святі рівноапостольні Кирило і Мефодій. Ми сьогодні згадуємо їх пам'ять і святкуємо, дивлячись на найбільші досягнення нашого народу, в першу чергу в галузі культури і освіти.

Усіх вас сердечно вітаю з цим святом! І нехай Бог береже всіх вас і нашу улюблену Вітчизну! »

Потім виступила заступник голови Уряду РФ О.Ю. Голодець, яка, зокрема, зазначила: «Сьогодні весь слов'янський світ відзначає чудове свято - День Кирила і Мефодія. У нас в Росії склалася традиція відзначати це свято великим святом хорового співу. Сьогодні разом з нами співає вся Росія. Більше ста тисяч людей вийшли сьогодні на російські площі і співають разом з нами. До нас сьогодні приєднаються наші друзі зі слов'янських країн. Ця традиція покладена нашим Святішим Патріархом Кирилом».

Ведучі концерту і О.Ю. Голодець від імені всіх присутніх привітали Святішого Патріарха Кирила з днем ​​тезоіменитства, зведений хор виконав «Многая літа» на музику С.С. Прокоф'єва.

На святкову сцену були запрошені учні перших класів освітніх установ, яким було присвоєно звання «Кращі школи Росії 2018 року». Першокласники отримали з рук Святішого Патріарха Кирила і О.Ю. Голодець книги.

Зведений хор проспівав тропар свята Пасхи «Христос Воскрес» (музика А. Кастальського).

Щорічно в День слов'янської писемності і культури по всій Росії проходять святкові фестивалі і концерти, а найбільшою сценою стає Красна площа, на якій в цей день звучать духовні, народні, популярні і дитячі пісні.

До концерту на Красній площі приєдналися міста Росії і інших слов'янських країн. На зв'язок з Красною площею вийшло місто Стара-Загора, Республіка Болгарія. Хор Старозагорської опери і зведений російський хор виконали гімн Кирилу і Мефодію на болгарській мові (муз. П. Піпков, сл. С. Михайловськи).

Відбулися прямі включення з Астрахані і Томська. «Пісню про Волгу» з кінофільму «Волга-Волга» (композитор Ісак Дунаєвський, вірші Василя Лебедєва-Кумача) виконали зведений хор м. Астрахані та інших російських хорових колективів.

Пісню «Весна іде - весні дорогу!» (Композитор Ісак Дунаєвський, слова Михайла Вольпина) з кінофільму «Весна» виконали зведений хор м. Томська і учасників концерту на Красній площі.

Також було організовано пряме включення зі столиці Республіки Білорусь міста Мінська. Пісня «Біловезька пуща» (композитор Олександра Пахмутова, автор слів Микола Добронравов) виконали зведений дитячий хор м. Мінська і зведений російський хор.

Пісня «Я люблю тебе, життя!» (Композитор Едуард Колмановський, вірші Костянтина Ваншенкіна) у виконанні оперного соліста Василя Ладюка була присвячена пам'яті Йосипа Кобзона.

У концерті на Красній площі взяли участь: народна артистка СРСР А.Н. Пахмутова; народна артистка РРФСР Надія Бабкіна та ансамбль «Російська пісня»; народний артист Росії Олег Газманов; народна артистка Росії Лариса Доліна; заслужений діяч мистецтв Росії Геннадій Дмитряк; народний артист Росії Лев Конторович; хор Стрітенського ставропігійного монастиря м. Москви; учні хорового училища ім. А.В. Свєшнікова та інші.

У числі гостей свята на Красній площі були: митрополит Санкт-Петербурзький і Ладозький Варсонофій, Патріарший екзарх всієї Білорусі митрополит Мінський і Заславський Павел, керуючий справами Московської Патріархії митрополит Тверський і Кашинський Сава, перший вікарій Патріарха Московського і всієї Русі по м. Москві митрополит Істринський Арсеній, голова Патріаршої ради з культури митрополит Псковський і Порховський Тихон, представники Помісних Православних Церков, ієрархи і священнослужителі Руської Православної Церкви.

Трансляція концерту була організована на телеканалі «Культура».

Урочистий концерт завершився виконанням заключною частини кантати «Москва» (композитор П. І. Чайковський, автор слів А.Н. Майков) та феєрверком.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

Патріарх.ua