Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
24.05.2019

Відбулася зустріч Святішого Патріарха Кирила з главою Американської архієпископії Антіохійського Патріархату

 

24 травня 2019 року, після закінчення Божественної літургії, в Патріарших покоях Храму Христа Спасителя відбулася зустріч Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила з главою Американської архієпископії Антіохійського Патріархату архієпископом Нью-Йоркським, митрополитом всієї Північної Америки Іосифом і членами супроводжуючої його делегації, в число яких входили, зокрема, генеральний вікарій Архієпископії протоієрей Фома Зайн і Фаваз Аль-Хурі.

У бесіді також брав участь представник Патріарха Антіохійського і всього Сходу при Патріархові Московському і всієї Русі митрополит Филипопольський Нифон.

З боку Руської Православної Церкви в зустрічі взяли участь голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату митрополит Волоколамський Іларіон, заступник голови ВЗЦЗ протоієрей Миколай Балашов.

Вітаючи гостя, Святіший Патріарх Кирил подякував йому за візит до Росії. Святіший Владика особливо відзначив високий рівень двосторонніх відносин між Антіохійською та Руської Православними Церквами, що мають вже довгу історію. «Сьогодні, в непрості часи, які переживає світове Православ'я, відносини між нашими Церквами відіграють особливу роль», — підкреслив Патріарх Кирил.

Святіший Владика з вдячністю згадав підтримку, яку Блаженніший Патріарх Іоанн надає канонічній Українській Православній Церкві. «Ми цінуємо позицію Блаженнішого Іоанна і вашого єпископату, і вважаємо, що наша тісна взаємодія в рамках всеправославних відносин має благотворний вплив на всі Православні Церкви», — сказав Його Святість.

«Православна Церква переживає сьогодні важкі часи, — продовжив Предстоятель Руської Церкви. — Ви знаєте, що відбувається в Україні, коли колишня українська влада, що існувала до недавніх виборів, зробивши практично державною церквою розкольників, відкрила пряме гоніння на канонічну Церкву. На жаль, мій Константинопольський брат Варфоломій підтримав антиканонічні дії в Україні».

Говорячи про важку кризу в православному світі, спровоковану діями Константинопольського Патріархату в Україні, Святіший Владика підкреслив: «Я дякую Богові за те, що жодна Православна Церква не підтримала дії Константинополя. Це свідчить про високу відповідальність Предстоятелів і єпископату Православних Церков».

За словами Його Святості, ті, хто намагається представити це як певне церковне суперництво в стосунках Константинополя і Москви, глибоко помиляються. «Ніякого суперництва немає. Ми поважаємо диптих, поважаємо історію. Але диптих і історія не гарантують безпомилковості, і то, хто є першим за диптихом, може помилятися. В історії таке траплялося не раз, досить згадати Патріарха Константинопольського Несторія», — констатував Патріарх Кирил.

«Помилятися можуть усі. Важливо, щоб Вселенська Православна Церква, яка існує в усьому світі, не помилялася. І вона не помиляється, бо в ній діє Дух Святий, — засвідчив Святіший Владика. — Це абсолютно очевидно, незважаючи на різні політичні обставини і впливи на Церкву ззовні. Православна Церква, що в усьому світі перебуває, не помиляється, тому що Дух Святий разом з нами».

Як зазначив Святіший Патріарх Кирил, Антіохійська Церква «нерідко в критичний момент, займаючи правильну позицію, робила свій внесок в збереження єдності Православ'я».

«Хотів би ще раз подякувати Вам, у Вашій особі Антіохійській Православній Церкві за дуже правильну канонічну позицію, — сказав на завершення Предстоятель Руської Православної Церкви, звертаючись до глави Американської архієпископії Антіохійського Патріархату. — Прошу передати мою любов і моє шанування моєму братові Патріарху Іоанну, єпископату, благочестивому народу вашої Церкви».

Архієпископ Іоанн подякував Святішому Патріарху Кирилу за наданий прийом, за гостинність Руської Православної Церкви і тепло відгукнувся про своє перебування в Санкт-Петербурзі. За його словами, в Антіохійській Церкві люблять і глибоко шанують росіян як «святий народ», високо цінують тверду позицію Московського Патріархату, який служить меті єднання Православ'я у світі. Було підтверджено спільність поглядів двох Церков на події в православній спільноті, включаючи Собор, що відбувся на Криті.

Гість із США також висловив подяку Предстоятелю Руської Православної Церкви і державному керівництву Росії за допомогу, яку вони надають народу Сирії в боротьбі з тероризмом, згадавши в цьому зв'язку, зокрема, візит Його Святості в межі Антіохійського Патріархату в 2011 році.

Архієпископ Іосиф зазначив, що в наступному році буде відзначатися 125-річчя прибуття в Америку святителя Рафаїла Бруклінського, раніше — настоятеля Антіохійського подвір'я в Москві, який був в 1904 році піднесений у сан єпископа святителем Тихоном, Патріархом Всеросійським, на той час — єпископом Алеутським і Північноамериканським. У зв'язку з цим архієпископ Іосиф запросив Святішого Патріарха Кирила відвідати освячений святителем Тихоном нинішній кафедральний Нікольський собор Американської архієпископії Антіохійського Патріархату в Брукліні, де відбулася ця хіротонія, і подарував Його Святості ікону святителів Тихона і Рафаїла з частками їх святих мощей.

Владика висловив повну підтримку позиції Руської Православної Церкви щодо українського церковного питання, відзначивши турботу Святішого Патріарха Кирила про збереження православної єдності, що проявилася, зокрема, у відвідуванні Патріарха Константинопольського Варфоломія в Стамбулі в серпні 2018 року; проте висловлені тоді застереження «не були почуті», — з жалем констатував ієрарх Антіохійської Церкви. Дії Константинополя, за його словами, викликають нині глибокі розділення в православному світі, які проявляються в житті багатьох Помісних Церков.

«Бажаю Вам допомоги Божої і вірю, що Господь веде Свою Церкву непростим шляхом, який вимагає від нас великої відповідальності», — сказав Святіший Патріарх Кирил на завершення зустрічі.

Служба комунікації ВЗЦЗ/Патріархія.ru

Патріарх.ua