Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
27.05.2019

Святіший Патріарх Кирил зустрівся з верховним комісаром Ради Європи з прав людини

27 травня 2019 року в Страсбурзі відбулася зустріч Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила з верховним комісаром Ради Європи з прав людини Дунією Міятович.

У зустрічі також брали участь: від Російської Православної Церкви - голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату митрополит Волоколамський Іларіон, заступник голови ВЗЦЗ архімандрит Філарет (Булеков), представник Московського Патріархату в Раді Європи і настоятель парафії Всіх святих у Страсбурзі архімандрит Филип (Рябих); з боку МЗС Росії - постійний представник Російської Федерації при Раді Європи І.Д. Солтановський; з боку Комісаріату ЄС з прав людини - заступник директора секретаріату Комісара з прав людини Бояна Урумова, радник комісара Фуркат Тишаєв.

Звертаючись до Д. Міятович, Святіший Патріарх Кирил відзначив важливу роль Ради Європи як організації, що проголосила своєю головною метою захист прав людини.

«Дуже важливо, що Рада Європи має потенціал, має фахівців, здатних допомагати людям у вирішенні конкретних проблем, пов'язаних з порушенням їх прав, - сказав Святіший Владика. - Ви, напевно, краще за мене знаєте, що в  проблеми порушення прав людини існують різні рівні, наприклад, коли порушуються права цілих великих груп людей за національною, етнічною, релігійною, культурному ознаками, і коли порушуються права окремої людини. Існують різні національні структури, які повинні захищати права людини, і я сподіваюся, що вони досить ефективно працюють, але важливо, що є і наднаціональний орган - Рада Європи, який займається цією проблематикою».

Як зазначив Його Святість, Російська Православна Церква вже протягом багатьох років звертає пильну увагу на тему прав людини. Зокрема, в 90-х роках Святіший Патріарх Кирил (тоді - митрополит Смоленський і Калінінградський) написав дві статті, викладаючи свій погляд на проблему прав людини. Ці думки потім лягли в основу документа «Основи вчення Руської Православної Церкви про гідність, свободу і права людини».

В ході бесіди Предстоятель Руської Церкви висловив глибоку заклопотаність дискримінацією віруючих Української Православної Церкви, що виникла в результаті втручання колишніх керівників української держави в церковні справи. «Зовсім недавно, як Ви знаєте, відбулися суттєві зрушення: на Україні змінився президент, і ми сподіваємося, що політика держави в області прав людини зміниться, оскільки колишня влада відкрито встала на шлях дискримінації людей за релігійною ознакою», - сказав Святіший Патріарх Кирил.

Предстоятель Руської Церкви звернув увагу Дунії Міятович на те, що на Україні при колишньому президенті Петрі Порошенку були прийняті два закони, які обмежують в правах канонічну Українську Православну Церкву.

Так, в грудні 2018 року глава держави підписав закон, який передбачає перейменування Української Православної Церкви Московського Патріархату. Говорячи про це законодавчому акті, Його Святість нагадав основоположний принцип відносин світської держави з релігійними організаціями, що передбачає невтручання державної влади в їх внутрішні справи. Зокрема, держава надає можливість релігійній групі називати себе так, як вона вважає за потрібне.

«На Україні був прийнятий закон, який забороняє Українській Православній Церкві називати себе Українською, - сказав далі Його Святість. - Не дивлячись на те, що Церква повністю складалася з українських громадян, її намагалися представити Церквою Російської Федерації, хоча все її управління знаходиться на Україні, і вона має повну автономію від Церкви в Росії».

Святіший Патріарх Кирил також згадав про закон, прийнятий Верховною Радою України в листопаді минулого року; в ньому йдеться про такий порядок зміни юрисдикції релігійних громад, який в кінцевому підсумку може позбавити канонічну Українську Православну Церкву її храмів.

Розповідаючи про нові правила, прописані в цьому законі, Святіший Владика зауважив: «Будь-який житель населеного пункту незалежно від того, православний він чи невіруюча людина (більш того, він може навіть не жити в цьому населеному пункті), отримує право прийти на збори громади і вимагати зміни юрисдикції православного приходу». Подібні ситуації приводили до протестів простих прихожан, які виступали проти переведення їх храмів в іншу юрисдикцію, й нерідко протестуючі люди піддавалися фізичному нападу. «Така абсолютно незаконна практика існувала на Україні до цих виборів», - розповів Святіший Владика.

При цьому Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирило звернув увагу співрозмовниці на те, що коли віруючі почали звертатися за судовим захистом своїх прав, в абсолютній більшості випадків суд ставав на бік потерпілих. Його Святість підкреслив: «Не дивлячись на сильний політичний тиск, суди чесно виконували свою функцію. Все, що стосується грубого порушення релігійних прав, виходило від законодавчої і виконавчої влади, але було відкинуте народом. І результати виборів президента на Україні показали, що народ не підтримував ту політику, яка силою насаджувалася попередньою владою».

Предстоятель Руської Церкви нагадав, що передасть верховному комісару Ради Європи з прав людини документальні матеріали про порушення прав віруючих на Україні.

«Мені б хотілося, щоб Рада Європи здійснювавла контроль за дотриманням прав людей в сфері релігійного вибору», - сказав Святіший Владика.

У свою чергу Комісар Ради Європи з прав людини подякувала Святішому Патріарху Кирилу за візит і можливість обговорити важливі теми. Д. Міятович, зокрема, зазначила, що поінформована про те, що відбувається на Україні, і найближчим часом в рамках спеціального візиту планує приїхати в цю країну, щоб на місці ретельно і детально вивчити ситуацію. «Я також маю намір знову приїхати в Росію, щоб встановити контакти і почати процес ефективної співпраці», - заявила вона.

«Коли мова заходить про права людини, про насильство щодо віруючих, це підпадає під мій мандат. Я буду дуже уважно цим займатися», - підкреслила Д. Міятович.

У продовження бесіди верховний комісар Ради Європи з прав людини згадала ряд питань, по яким також хотіла б співпрацювати з Російською Православною Церквою. У їх числі - захист прав жінок, протидія домашньому насильству, соціальна підтримка людей з обмеженими можливостями, розвиток громадянського суспільства.

«Якщо у нас одна мета, а саме благополуччя всіх людей на планеті, то ми вже рухаємося в правильному напрямку. В якості комісара з прав людини я буду ретельно прислухатися до Вашої думки. Сподіваюся, що у нас буде можливість зустрітися знову, коли я приїду в Російську Федерацію», - сказала Д. Міятович.

«Сьогодні Російська Церква активно розвиває свою соціальну діяльність, в тому числі і по тих напрямках, про які Ви зараз сказали, - зазначив, у свою чергу, Патріарх Кирил. - Ми дуже активно працюємо з бездомними. Наші ноу-хау затребувані сьогодні багатьма містами, і ми з радістю ділимося своїми винаходами. Серед них, наприклад, "Автобус порятунку" для допомоги бездомним у морозні зими. Є спеціальні церковні центри, де ми їх зігріваємо, годуємо, миємо, одягаємо, намагаємося соціалізувати, допомогти знайти роботу. Не скажу, що всі з них, але дуже багато людей стають на ноги ».

Святіший Владика також наголосив, що Церква приділяє особливу увагу дітям, які залишилися без піклування батьків. «Я дуже часто відвідую притулки для сиріт. Ми займаємося питаннями всиновлення дітей - намагаємося знайти їм батьків, - сказав Предстоятель. - Ця робота зараз також підхоплена дуже багатьма світськими організаціями, і становище змінюється в кращу сторону. Хотів би запевнити Вас в тому, що Церква попереду цього процесу, і ми покинемо лідерську позицію тільки в тому випадку, коли у нас буде впевненість, що в цій сфері відбулися великі позитивні зміни».

Говорячи про проблему сімейних конфліктів, трагічним наслідком яких може стати насильство по відношенню до когось з членів сім'ї, Патріарх Кирил заявив, що з цією проблемою можна впоратися, підтримуючи традиційні сімейні відносини між чоловіком і жінкою. «Напевно, немає жодної родини, в якій не траплялося б конфліктної ситуації. Великий відсоток розлучень як у нас, так і на Заході - показник таких конфліктів, проте коли одна людина піднімає руку на іншу, битва вже програна», - констатував Святіший Владика, підкресливши, що треба боротися за збереження сім'ї, коли конфлікт не дійшов ще до такої стадії. «Ще раз хочу сказати, що коли конфлікти супроводжуються насильством, битва програна, - констатував він. - Можна дуже шкодувати, можна передавати справу в поліцію, але люди втрачені один для одного. Тому Церква займається боротьбою "на дальніх підступах" в таких конфліктах».

Предстоятель Руської Церкви також зазначив, що Церква веде роботу з надання благодійної допомоги людям, постраждалим в результаті сімейних конфліктів, зокрема, надає житло, надає матеріальну підтримку.

В ході бесіди з верховним комісаром Ради Європи з прав людини Дунією Міятович Патріарх Кирил розповів і про активну просвітницьку роботу Церкви, спрямовану на профілактику абортів і зниження їх числа: «Церква категорично виступає проти абортів. Ми працюємо з молодими жінками, не тільки звертаючись до них в храмі, - наші консультанти працюють і в установах, де відбуваються аборти».

Як зазначив Предстоятель Руської Православної Церкви, причиною рішення жінки зробити аборт найчастіше стають конфлікти в родині, брак коштів, обмежені житлові умови, тиск батьків або інших родичів. «Ми говоримо жінці, що візьмемо частину її труднощів на себе: вона зможе пожити у нас, отримати допомогу», - сказав Патріарх, вказавши, що в такому випадку великий відсоток жінок відмовляється від аборту. «Відмовляючи жінку від аборту, ми беремо на себе відповідальність за створення для неї умов психологічного розвантаження, за фінанси, - відзначив Святіший Патріарх Кирил. - Ми вважаємо це дуже важливим напрямком нашої роботи. Звичайно, в масштабах Церкви робиться не так багато, як хотілося б. Але ми почали цю роботу, і зараз у багатьох місцях державна влада намагається зробити те ж саме».

Говорячи про те, чого не вистачає, щоб всім нужденним приділяти належну увагу, Його Святість назвав, насамперед, час: «Час зараз - дефіцит для всіх. На жаль, не завжди вистачає і грошей. Але я дякую Богові за те, що вистачає людей, які готові цим займатися».

У продовження розмови сторони обговорили питання розширення співпраці і зупинилися на ряді проблем в області прав людини.

Служба комунікації ВЗЦЗ / Патріархія.ru

Патріарх.ua