Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
16.04.2017

Пасхальне телезвернення Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила

16 квітня 2017 року, у свято Світлого Христового Воскресіння, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил виступив із Пасхальним зверненням до телеглядачів.

Дорогі брати і сестри!

Сердечно вітаю всіх вас зі святом Великодня і звертаю до вас давнє і сповнена невичерпної духовної сили і радості привітання: Христос Воскрес!

Подія, яка згадується сьогодні, відбулася без малого дві тисячі років тому, однак переживання того, що сталося тоді в темній похоронної печери біля стін Єрусалиму, як і раніше залишається для нас дуже яскравим. Чому ж це так? З якої причини цей день настільки значущий, що іменується Церквою святом свят і торжеством із торжеств?

Найбільш наочне зображення суті нині події, яку згадуємо, ми можемо бачити на іконі свята. На цій іконі Христос стоїть на повалених брамі пекла, тримаючи за руки перших людей — Адама і Єву, в результаті гріхопадіння яких було втрачено єдність з Богом.

Важливо розуміти, що пекло — це не стільки місце, скільки стан. Це життя без Бога і без Бога. Люди перебували в такому стані багато століть, і ніхто не міг звільнити їх з цього полону. Ніхто не міг зруйнувати непереборне середостіння між людиною і Творцем. Ніхто не міг повернути їм втрачений рай.

Але от Сам Бог, ставши людиною Ісусом, увійшов у плоть історії. Він був відданий, зганьблено, принижений. Будучи невинним, Він був прибитий до хреста — страшного і ганебного знаряддя страти. Він помер і на третій день воскрес, розтрощивши царство пекла.

Пасха Христова — це велика перемога Боголюдини над смертю, над тлінням, над тиранією гріха. Це дивовижне по своїй силі свідчення Божої любові до людини. І тому образ Адама та Єви, виведенних з пекельних глибин, — це ще й образ наших з вами душ, яким Воскреслий Господь відкрив шлях до життя, сповненого світла і радості, до життя, що не має кінця.

Але якщо ми з власної волі продовжуємо перебувати в пекельному стані богооставленності й відчуженості від близьких, то двері раю для нас закриті. І немає іншого шляху увійти у вічне життя, як тільки слідом за Христом, тримаючись за Його руку, йдучи Його шляхом. Шлях же Спасителя є шлях любові, на якому відбувається розворот людини від зосередження виключно на самому собі до тих, хто потребує нашої допомоги і підтримки. Йдучи по цьому шляху, ми пізнаємо  таємницю, яка відкривається нам Богом людського щастя, прихованого в жертовної, безумовною і всепрощаючої любові, яка була явлена Спасителем на Хресті і повинна відображатися у нашому житті.

Будемо ж справами виявляти своє прагнення слідувати за Господом Ісусом і перебувати в Його любові до людей, які зустрічаються нам на життєвому шляху. Ще раз всіх вас вітаю зі святом, дорогі мої! Бережи вас Господь!

Воістину Воскрес Христос!

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

Патріарх.ua