Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
23.08.2018

Відповіді Святішого Патріарха Кирила на запитання учасників III Міжнародного православного молодіжного форуму

23 серпня Святіший Патріарх Московський взяв участь у роботі III Міжнародного православного молодіжного форуму «Минуле. Сьогодення. Майбутнє» в Москві. Предстоятель Руської Церкви звернувся зі словом і відповів на запитання присутніх.

— У різних сферах суспільної діяльності існує проблема вигорання. У мене як помічника настоятеля з молодіжної роботи до Вас таке питання: як не перегоріти, щодня залишаючись лідером молодіжного об'єднання? (Козорєзов Юрій, 28 років, помічник настоятеля з молодіжної роботи Воскресенської церкви м. Томська).

— Дякую Вам за запитання, воно виникає і в середовищі духовенства, і мені доводилося принаймні пару раз на зборах духовенства міста Москви про це говорити. Повторю те, що я сказав, і постараюся якось це застосувати до молодіжної темі, до молодіжної проблематики.

Взагалі, вигорання — погане слово. Людина покликана горіти, світити. Ну, а якщо вона починає вигорати, це що, у неї єлею не вистачає? Або акумуляторна батарейка сідає? Адже це і від внутрішнього життя людини залежить; і виникає питання: а чому так відбувається?

Дійсно, знижується інтерес, знижується бажання трудитися, нудьга долає. А це відбувається від того, що людина вже дуже звикає до всього, що робить; настає нудьга від звички, від буденності.

Тому відповідь на це питання досить проста: для того щоб не було нудно, ставте перед собою нові завдання. Ви можете довгий час працювати на одній роботі, але якщо ви будете постійно робити одну і ту ж роботу, вона вам дійсно набридне; тоді і з'явиться те, що називається вигоранням. Але цього не буде, якщо ви навіть у рамках своєї роботи ставите перед собою все нові й нові завдання, — а в молодому віці це дуже просто зробити, тому що все життя попереду, потрібно багато чого довідатися, багато чого зрозуміти, багато чого відчути, багато чого побачити.

Ставте перед собою нові завдання. Не знаю, як може стан, про який Ви говорили, бути присутнім у житті молодої людини, коли перед нею весь світ відкритий. Ну добре, ти звик робити одну і ту ж роботу, яка тобі приносить дохід, але у тебе ж є вільний час, ти можеш подорожувати, читати, зустрічатися з цікавими людьми.

Тема вигорання пов'язана, можливо, і з якимось психічним станом, у тому числі з почуттям депресії. Але якщо у людини все нормально, якщо вона здорова, то вона має знаходити щось, що постійно тримало б її в стані певного напруження, у тому числі творчого, щоб була динаміка внутрішнього розвитку. Для цього потрібно читати, для цього потрібно намагатися відповідати на питання, які нам ставить життя, знаходити відповіді на ці питання і в літературних джерелах, і у своїй власній свідомості, у своєму власному досвіді.

Інакше кажучи, для того щоб не було нудно, для того щоб не було того, що Ви назвали вигоранням, потрібно постійно ставити перед собою нові цілі, нові завдання, навіть якщо вам доводиться робити одну і ту ж справу в силу своїх професійних обов'язків або з якихось інших — сімейних та інших — причин. Ось тому внутрішня динаміка людини є ліками від того, що можна назвати вигоранням. Дуже б вам радив постійно винаходити те, що вам буде цікаво, ставити собі питання про те, де б вам було цікаво побувати, що побачити, послухати, прочитати. Тоді дійсно життя заблищить як сонце, що відбивається в дорогоцінному камені, тому що камінь має так багато граней. Так само і в житті людини має бути багато граней, але ці грані кожен з нас відточує самостійно.

— Наскільки, на Ваш погляд, прийнято виходити на світські культурні заходи, щоб через зрозумілі сучасній молоді візуальні форми робити акценти саме на моральні та духовні орієнтири? (Лялюшкіна Єлизавета, 19 років, м. Архангельськ).

— Ви знаєте, апостол Павло проповідував християнство серед язичників. Можете собі уявити, наскільки культура правовірного юдея, який прийняв християнство, відрізнялася від культури язичників? Адже і його проповідь не завжди закінчувалося благополучно. Він сам казав, що кілька разів його побивали палицями та камінням побивали, виганяли... Коли людина опиняється в іншому культурному середовищі, завжди є ризики. Якщо ви виходите з проповіддю в середу невоцерковленну, або байдужу, або навіть ворожу до релігії, ви повинні зрозуміти і усвідомити, що результати можуть бути різні. Тому вихід на такого роду майданчики, адресація до різного роду аудиторій, уподобання яких не завжди відомі, супроводжуються певним ризиком.

Але якщо людина ризикує в ім'я Боже, якщо вона хоче щось передати від свого досвіду навіть тій аудиторії, у релігійності якої вона не впевнена, — вона, звичайно, може і навіть повина це зробити, але тільки всякий такий виступ, всяке таке представлення своєї життєвої позиції має бути дуже добре відчуте самою людиною. Потрібно вміти підбирати правильні слова, але ні в якому разі інородність аудиторії не повинна заважати нам проповідувати Христа, якщо у нас є можливості і здібності це робити.

Коли я кажу про проповіді, я не маю на увазі, що потрібно вимовляти якісь речі з церковної фразеології, публічно молитися. Іноді така проповідь здійснюється імпліцитно, в контексті того, що відбувається навколо. Ви подивіться, як чудово християнські ідеї передавали класики нашої російської літератури. Власне кажучи, література була християнською по своєму цілепокладанню, за своєю ціннісної орієнтації, але ж письменники використовували світську мову.

Те ж саме роблять сьогодні деякі режисери, які ставлять відповідні фільми. Вони використовують світську мову, але дуже талановито передають християнську ідею в категоріях, зрозумілі оточуючим. Тому ні в якому разі не можна ігнорувати використання майданчиків, може бути, нецерковних, для того щоб передати якесь свідоцтво людям. Ніколи не потрібно ігнорувати можливості сучасного мистецтва, кінематографу, театру, літератури. Але все це потрібно робити талановито, дуже правильно, щоб загальнокультурними, а не вузькоцерковними засобами адекватно передавати християнську ідею.

Але я б сказав більше того. Якщо б цього не було, багато людей ніколи б не прийшли до Христа. У свій час, коли у мене був більш тісний контакт з людьми, я дуже любив питати: «А як Ви до Бога прийшли?» Як часто мені казали: «Ви знаєте, мене вразив цей фільм або цей сюжет з літературного твору». Були випадки, коли мені просто говорили: «Ну, як можна не вірити в Бога, коли Ви слухаєте Баха?» Тобто шляхи приходу людини до Христа несповідимі, шляхи Божі несповідимі. Тому я думаю, що будь-який майданчик може стати місцем, де людина серцем, розумом доторкнеться до Бога, зрозуміє Євангеліє. Тільки дай Бог нам — тим, хто осмілюється звертати до людей такі слова, — бути гідними того, що ми проповідуємо, і відповідати тому часу і тим людям, до яких ми звертаємо своє слово

.— Сьогодні ми можемо бачити, що сучасна православна дівчина бере активну участь у політичному і громадському житті, але, досягнувши успіху, пізно виходить заміж, народжує дітей або залишається абсолютно одна, без сім'ї. Як Ви вважаєте, в чому призначення православної дівчини в сучасному світі? (Трофимец Ксенія, 26 років, м. Канськ, Красноярський край).

— Так, важке запитання. Треба бути дівчиною, напевно, щоб все це відчути, але навіть будучи таким сивочолим старцем, спробую щось сказати на цю тему, хоча не без зусиль.

По-перше, кожного Господь веде своїм шляхом. Хтось рано відчуває в серці любов, зустрічає свою половинку, і в таких випадках я вважаю, що не потрібно тягнути, потрібно виходити заміж — так, як це робили наші батьки. Правда, мої батьки не змогли так зробити — вони полюбили один одного дуже рано, але потім батька за віру посадили, і мама чекала його, поки він з Колими повернеться. До речі, слідчий, який її викликав на допит, сказав: «Знаєш, ти забудь його, невідомо, повернеться він з Колими, чи ні». Коли мама йому сказала: «Почекайте, як же Ви таке кажете, він же ще підслідний, а не засуджений», тоді слідчий взяв її за руку, підвів її до вікна — а це було в Ленінграді, нинішньому Петербурзі, на Ливарному проспекті, у Великому будинку, як ленінградці його називали, де розташовувалася відповідна установа, — отже, він показав їй на Ливарний проспект і сказав таку фразу: «Ось ті, хто там ходить, підслідні, а хто тут — вже засуджені». Але, звичайно, мама чекала батька, він повернувся, вони одружилися і створили щасливу сім'ю, хоча це був дуже важкий 1937 рік. Його випустили напередодні 1937 року, а якби трохи затримали, то, звичайно, він ніколи б не повернувся.

Я це говорю до того, що бувають дуже різні долі. Якщо дівчина зустрічає молодого чоловіка, якого любить всім серцем, і він відповідає їй любов'ю, то не потрібно особливо чекати, наприклад, хороших часів, коли буде висока зарплата або ще щось. Це почуття має реалізовуватися в шлюбі; і навіть якщо перші роки будуть важкими, то труднощі, спільне проходження труднощів скріплюють людей. Ну, а якщо немає такого чуда, коли любов раптом приходить у серце і ти зустрічаєш свого обранця, то, звичайно, треба займатися тим, що можливо, — потрібно вчитися, здобувати професію, віддаватися в руки Божі і не впадати в зневіру від того, що «мені вже стільки років, а я незаміжня». Тим більше що зараз усе змінилося, люди стали жити довше, і зовні жінки виглядають чудово, навіть у тому віці, який нашими класиками вважався старістю. А зараз це зовсім не старість, це дійсно молодий вік, і не треба падати духом.

Отже у мене немає, звичайно, ніякого готового рецепту, думаю, що у кожного свій шлях, але якщо з'явилася можливість — тягнути не треба, вступайте в шлюб, якщо це любов.

— Ваша Святосте, здрастуйте. Мене звуть Сумін Ігор. У мене таке питання. Християнський подвиг в різні часи сприймався по-своєму, з урахуванням політичних та історичних передумов. Який, по-вашому, християнський подвиг повинна здійснювати сучасна молодь? (Сумін Ігор, 25 років, м. Москва).

— Правильно Ви говорите — історичний контекст, звичайно, визначав специфіку християнського життя. Хоча воно завжди вкладалася в рамки християнської моралі і була підпорядкована виконанню заповідей, але в кожну конкретну епоху були різні акценти. От якщо говорити про наше сьогоднішнього життя, то думаю, що спокуса, якій завжди ворог роду людського піддавав людей, в наш час стало особливо сильним, особливо привабливим. Не будемо розбирати питання, чому це відбувається в сучасному житті, але це так. Спокус стає дуже багато, і якщо людина піддається цим спокусам, змінити життя буває дуже важко. Тому чим більша спокуса, тим сильніше повинен бути наш опір. У якомусь сенсі це духовна реалізація третього закону Ньютона — чим сильніша дія, тим сильніше має бути протидія.

Якщо ж ми цей фізичний закон ігноруємо в нашому духовному житті, то спокуса нас долає, воно нас просто руйнує. Ще раз хочу сказати, що кількість спокус, які спрямовані на розхитування основ людського життя, на підрив християнської моралі, — величезна. Це означає, що і опір має бути дуже потужним, і ось тут найголовніше питання: а що означає чинити опір? Стиснути зуби, говорити «ні-ні-ні-ні»? В першу чергу, потрібно опиратися на рівні думки, формувати для себе відповіді на ці спокуси і самому собі допомагати усвідомити те, що кожне спокуса — це взагалі фантом. І якщо ми підкоряємося цим фантомам, то ми дуже слабкі. Спокуса — це ж не фізичний примус, адже це не те, що було в часи гонінь: відмовся від Бога, або тебе чекають Соловки, Магадан або ще якесь страшне покарання. Наші спокуси — це фантоми болі. Спокушає тебе ворог — перехрестися, святої попий водички, скажи: ні, ця штука не пройде, це не для мене. Здатність сказати «ні» спокусі, яка завжди діє на рівні свідомості чи навіть у підсвідомості, — це дуже сильний сигнал самій людині і оточуючим її людям, що свідчить про те, що її релігійні переконання — не фантом, а реальність, яку вона відображає це фантомні спокуси.

Власне кажучи, бути віруючою людиною, особливо сьогодні, — це й означає бути вільним від цих самих численних спокус і жити у відповідності зі своїми переконаннями. Взагалі, це ідеал життя. Найяскравіші історичні постаті, звичайно, позитивні, — всі вони були вірними своїм переконанням.

Тому мені здається, що наші переконання сильніші, ніж фантомні спокуси. І якщо ми вміємо застосовувати свою релігійність в умовах реального життя, то з ласки Божої ми повинні подолати ці спокуси, спираючись, звичайно, не тільки на свою волю й переконання, але і на молитву, на участь в церковному житті, на причастя Святих Христових Таїн, на здатність контролювати свої думки і свої вчинки, в тому числі з допомогою духівника. Ми повинні бути сильнішими цих спокус. Христос переміг світ. «Це є перемога, що перемогла світ, віра ваша» (1 Ів. 5:4). А якщо так, то ми маємо можливість перемагати і спокуси, яким турбується сучасна людина.

— Я працюю в місцевій адміністрації. Ми дуже тісно взаємодіємо з єпархією в напрямку духовно-морального виховання, активно ведемо спільну місіонерську роботу, зокрема, у нас є дуже відомий православний інтернет-ресурс, це «Заразимо світ добром» і «Батюшка LOVE», які поширили свою роботу вже далеко за межі нашої єпархії. У зв'язку з цим у мене питання: як правильно будувати молодіжну проповідь в Інтернеті? Чи потрібно обмежуватися тільки православними сайтами і спільнотами в соціальних мережах і як вести діалог з язичниками та іновірцями, які сьогодні в Інтернеті дуже активні і часом навіть агресивні? (Недашковський Олексій, 32 роки, м. Єйськ).

— Але ми ж у себе в країні, і православних більшість! Ми не повинні бути меншиною в тій сфері, про яку Ви говорите. Тому я закликав би всіх бути активними в дискусіях, у полеміці, яка ведеться на тих чи інших сайтах. Дійсно, іноді складається враження, що православні в меншості. У мене теж складається враження, коли я переглядаю якусь дискусію, ніби ми в якомусь темному куточку. Може, це відбувається тому, що багато хто не вважає для себе за потрібне у всьому цьому брати участь і просто намагається зберегти свій душевний мир і спокій. Ця позиція зрозуміла, не завжди хочеться вступати в якусь дискусію, в якусь боротьбу, адже це теж завдає шкоди внутрішньому стану, але, з іншого боку, ми не повинні віддавати на відкуп простір Інтернету тим людям і тим силам, які виступають проти віри, проти Православ'я, проти нашої духовної ідентичності. Тому я б закликав кожного в міру сил бути присутнім у цьому просторі, відстоювати свої переконання, знаходити правильні слова. Ми у себе в країні, більшість людей православні, нам соромитися нема чого.

— Як Ви вважаєте, з яких причин молодь у наш час йде з Церкви? (Нестерович Марія, 18 років, м. Мінськ).

— Дуже хороше запитання. Я б його розвинув. Коли я відвідую парафії, я зазвичай відвідую недільні школи і умилююся з того, як багато дітей. Багато дітей в храмі, серед причасників... Але якщо подивитися на вік, то це в основному діти до 12-13 років, а потім вони раптом зникають. Деякі з них повертаються, будучи вже приблизно в тому ж віці, що і ви, беруть участь у нашій молодіжній роботі. Але кількість зниклих завжди більше, ніж кількість тих, хто повернулися, і це великий виклик для Церкви. Що відбувається з молоддю в тому віці, коли вони стають дорослими? Звичайно, саме тоді відкривається дуже багато спокус. Адже молодий чоловік дуже відкритий до впливів, у нього ще немає сформованих переконань, і слава Богу, що так, тому що на цьому феномені побудований весь процес освіти. Діти в школі, з довірою ставлячись до того, що каже вчитель, і до того, що пишеться в підручнику, оволодівають знаннями. Сприйняття дітьми надходить інформації некритичне, воно завжди супроводжується довірою, — власне кажучи, на цій довірі будується весь педагогічний процес. Але в якийсь момент, коли дитина дорослішає, коли у неї набувається певний життєвий досвід, вона впадає в іншу крайність. Довіра змінюється скептицизмом. Ми зазвичай говоримо: важкий вік. Батьки скаржаться: «Що не скажи, вона все проти. Що їй не кажи, вона задає якісь зустрічні питання, вона весь час протестує». Тут нічого трагічного немає, просто один вік змінився на інший. Ми, батьки і старші, думаємо, що ще триває вік, коли дитина сприймає все на довірі і слухається, а у неї вже інший критерій оцінки інформації, що надходить.

Кажу про все це, щоб пояснити, що відтік дітей з храму теж пов'язаний з цими віковими особливостями. Найчастіше це відбувається, тому що батьки, розчулені своїми воцерковленими немовлятами, докладають чимало зусиль до того, щоб цю воцерковленність адаптувати до наступного віку, щоб почати говорити з дітьми про віру вже на іншій мові, допомагаючи дитині зміцнитися в її релігійному почутті. Тут дуже важливо, звичайно, використовувати літературу, давати дитині почитати щось з життя святих, з життя наших героїв, з нашої історії. Потрібно включити інші аргументи, які б допомагали вкоренитися в релігійних переконаннях; на одних емоціях і на одній слухняності вже нічого не зробиш.

Тому той факт, що певна частина дітей йде з Церкви, а потім не повертається, пов'язаний, звичайно, з помилками у вихованні з боку батьків і — зараз я не побоюся сказати найважливіше — зі слабкістю нашої системи недільних шкіл. Ми повинні відчути, в який момент потрібно з дитиною працювати інакше, в який момент потрібно залучати її в якісь програми, де б вона почував себе самостійною.

Дуже важливо використовувати такі чудові методи, як паломництва, подорожі, заняття спортом, створення молодіжних об'єднань, груп, щоб зростання, в тому числі інтелектуальне, супроводжуване особливостями, про які я тільки що сказав, проходило в контексті церковного життя. Що гріха таїти, інколи батюшки звикають по голівці гладити, коли дитині 8-10 років. Потім йому вже 13-14, а тональність та ж сама. Є таке поняття «патерналізм», тобто поблажливе ставлення старших до молодшого. Це найглибша помилка, коли старший неодмінно вважає, що він завжди прав у діалозі з молодшим. Тобто потрібно міняти мову, змінювати підходи до дитині, але це вимагає, звичайно, певних знань. І я думаю, дуже важливо, щоб цими знаннями володіли педагоги наших недільних шкіл і щоб наші священики володіли цим мистецтвом перейти від одного способу передачі релігійних знань дитині до інших.

Зрештою, це питання настільки важливе, що від нього залежить майбутнє нашої Церкви. Тому що якщо дитина в 13-14 років пішла з Церкви, то де гарантія, що вона повернеться? Тому я б хотів звернутися до священиків, до керівників недільних шкіл, педагогів : ми повинні шукати, знаходити і використовувати ту мову, яка б переконувала наших дітей зберігати свої релігійні почуття, відданість Церкві навіть тоді, коли починаються ці вікові спокуси і коли вона стикається з тією реальністю, яка часто є абсолютно нерелігійною, а нерідко і ворожою по відношенню до релігії. Це велике педагогічне і пастирське завдання. Я б так підсумував відповідь.

— Який день Вашого життя був самим незабутнім для Вас? (Нікітенко Єлизавета, 21 рік, р. Ялта).

— Ви знаєте, це питання, на яке я не зможу відповісти. Не можу. Звичайно, дуже яскраве і сильне враження, яке залишається назавжди, — це висвячення, коли мене висвятили у священний сан. Це особливе почуття, особливе переживання — кожен священик знає, що в цей час відбувається в душі. Може, ось так? Але думаю, що цією відповіддю я не покрив якісь інші події у своєму житті. Навскидку не зможу вам сказати більше, вибачте, на що розум не приходить.

— Добрий день! Я представляю молодіжну організацію «Братство Олександра Невського», Южно-Сахалінськ. Острів Сахалін — це прикордонний регіон, внаслідок чого я хочу задати Вам питання. На Вашу думку, де проходить межа між гординею і почуттям людської гідності? І чи є взагалі ця межа? (Пежемська Анастасія, 26 років, м. Южно-Сахалінськ).

— Я не зовсім розумію, як це пов'язано з Сахаліном, але давайте спробую відповісти. Гординя — це такий стан, коли людина ставить себе в центр життя. Кожна людина себе поставляє в центрі життя, але горда людина дивиться на навколишній світ через призму своєї особистості, своїх інтересів.

Коли ви бачите світ тільки з погляду особистих інтересів, це і є крайній прояв гордині. Напевно, у кожної людини це присутнє, тут ми не повинні впадати в якусь ідеалізацію. Але якщо б у всіх людей це почуття превалювало, то чи людське суспільство могло б існувати. У кожної людини є щось, що допомагає їй подолати цей внутрішній егоїзм, егоцентричність, що випливає з самої природи людини. І є різні способи подолати це плотське тяжіння.

В першу чергу це, звичайно, наша віра, наші переконання. Якщо ми серйозно ставимося до нашої віри, якщо ми серйозно сприймаємо євангельський виклик, якщо ми вважаємо важливим відповісти на нього своїм життям, то ми не можемо жити за законом плоті і похоті, служачи тільки самому собі. На шляху реалізації чудової ідеї служити іншим коштує дуже багато проблем, які приземляють нас, які заважають нам повною мірою реалізувати цей ідеал. Але, тим не менш, ідеал і дається для того, щоб люди до нього прагнули. Думаю, що світ і рід людський існує до тих пір, поки люди будуть здатні щось відривати від себе і давати іншому, здатні перемикати фокус своєї уваги з власної особистості на іншу. Принаймні, до цього нас закликає Євангеліє, Євангеліє — це шлях життя. Якщо не йдеш цим шляхом, ти можеш потрапити на шлях смерті. Тому глибоко переконаний, що від практичної реалізації цих піднесених ідей залежить наше благополуччя і добробут роду людського. Так би я відповів на Ваше запитання.

— В епоху цифрового світу наука сильно просунулася вперед, в тому числі, в області генної інженерії. На сьогоднішній день вже пересаджують штучну шкіру, йдуть масштабні дослідження з вирощування штучних органів. Це дає великі можливості, з'являються нові професії. Але тим часом виникають питання біоетики, і прогрес ставить людину в конфронтацію зі своїм Творцем і Його заповідями. Як би Ви могли прокоментувати ставлення Церкви до цього питання і до досліджень у цій області? І як Ви думаєте, чи можливо, що Російська Православна Церква в майбутньому дозволить пересадку штучних органів в цілях лікування людини або у виняткових випадках? (Ососкова Марія, 29 років, м. Санкт-Петербург, Союз православних підприємців).

— На це запитання Церква вже дала відповідь у «Основах соціальної концепції». У нас там є цілий розділ, що стосується біоетики. Я не буду повторювати все те, що там написано, я просто резюмую. Потрібно відокремити прагнення людей лікувати недуги з використанням нових технологій, у тому числі генних технологій, від прагнення людини удосконалити людську природу.

Якщо ми лікуємо, в тому числі здійснюючи імплантацію, то ніякого гріха в цьому немає. Якщо пересаджують органи від однієї людини до іншої, наприклад, коли батьки жертвують нирку для дитини, — хто тут грішить? Це великий подвиг! Навіть якщо запозичується орган у померлої людини і цим рятується чиєсь життя, як же можна сказати, що це погано? Це буде таке святенництво, що краще такими думками взагалі не захаращувати свою голову.

Але генна інженерія дає можливість вторгатися — можливо, не стільки сьогодні, скільки завтра, — у природу людини настільки, що це буде змінювати саму природу. Мова йде, в першу чергу, про вторгнення в людську свідомість, в людський мозок. Як завжди, щось небезпечне впроваджується на підставі, в тому числі так зване удосконалення природи. Нібито людина буде краще, сильніше, могутніше; є навіть ідея, що можна буде вирощувати майстерних футболістів, математиків, художників. От якщо людство стане на шлях такого вдосконалення людської природи, то це буде гріховно, тому що стане вторгненням в задум Бога про людину. Господь замислив людину іншим, і ми не можемо прагнути вдосконалити природу людини. А ось використовувати різні способи, в тому числі генної інженерії, для того щоб лікувати і полегшувати страждання, — це можливо, це благословляється Церквою. Тому що це ліки — своєрідні, специфічне ліки, які стали результатом наукового прогресу, і тут немає нічого гріховного.

— Які книги Ви б порадили сучасній молоді? На Ваш погляд, які три книги мали великий плідний вплив особисто на Вас, на формування Вашої особистості і християнського світогляду? (Костюков Максим, 20 років, м. Смоленськ, Смоленська духовна семінарія).

— Боюся, не зможу Вам зараз дати якусь бібліографію і порадити, що б Вам слід прочитати. Хотів би сказати про те, яке враження на мене справила література, коли я став серйозно читати, і яке велике місце література займала в моїй шкільній програмі. Я дуже любив писати твори і повинен Вам сказати, що роздуми над чудовими творами наших класичних авторів, які були присутні в шкільній програмі, по-перше, дуже зміцнили мене в моїх релігійних переконаннях, а крім того, розвинули певний художній смак.

Тому я вважаю, що насамперед потрібно знати нашу класику. На жаль, я не дуже добре знаю нашу сучасну літературу. Знаю деякі твори, які подають на здобуття Патріаршої премії імені Кирила й Мефодія, — повинен вам сказати, що це дуже хороші твори. Ви подивіться, вони опубліковані, їх назви відомі. Зараз не буду їх називати і робити рекламу деяким авторам, але це хороші книги.

А взагалі для мене класична російська література — це золотий фонд, і її треба знати. Я не уявляю, як можна взагалі бути православним християнином, не знаючи Достоєвського. Це дивовижний автор, який так чудово представив саму ідею християнства. Пам'ятаю, як я прочитав «Ідіота». З якогось приводу я опинився в лікарні, захопивши з собою цю книгу, — і вона поглинула всю мою свідомість. Я забув про свою хворобу, я навіть уночі читав. Я зрозумів, що дивним чином Достоєвський представив образ християнина, ідеального чоловіка, який раптом став ідіотом для суспільства. Конфлікт між християнською ідеєю і суспільством, зануреним у гріх, — це дійсно дуже сильна тема. Адже вона стосується і нашого часу, тому що багато людей, які живуть за християнськими заповідями, донині справляють враження не зовсім нормальних. Напевно, і хтось із молоді стикався з тим, що однолітки кажуть: «Ти що, не підеш з нами на дискотеку? Ти що, не хочеш випити? Ти що, не від світу цього?» Для декого це просто ідіотизм, це випадання з стереотипу поведінки, але це не означає, що це, по суті, ідіотизм. Ось про це і сказав Достоєвський, представляючи чудовий образ князя Мишкіна, християнина, поставленого в контекст життя XIX століття в нашій країні. Він дуже багато дозволить зрозуміти.

Тому глибоко переконаний в тому, що класика живе і класика дуже високо піднімає планку нашого естетичного і філософського розуміння життя. Дуже рекомендував би всім вам насамперед знати російську класичну літературу, а решта додасться.

— Ви згодні з тим (є таке переконання), що людина — або про Толстого, або про Достоєвського? Що про будь-якого росіянина можна судити в залежності від того, кого він читає — Толстого чи Достоєвського? (Ведуча).

— Відразу видно, що Ви людина досвідчена, мудра і задали дуже складне питання. Взагалі, мені здається, що є певна цілісність у всьому корпусі російської літератури. Є система цінностей, яку російська класична література відстоює, але кожен це робить по-своєму і зі своєї точки зору. Якщо Достоєвський відстоює ці цінності зсередини свого християнського православного переконання і з глибини свого особистого досвіду, то у Толстого погляд з його дзвіниці. Це людина, яка до кінця життя боролася — боролася з самим собою. З одного боку він був, звичайно, занурений в православну культуру, але з іншого боку ці нові ідеї, у тому числі атеїстичні, теж справляли на нього глибоке враження. І ми знаємо, що ця боротьба тривала до самого останнього моменту, адже він прагнув до Оптиної пустині. Він вирішив їхати хоч би там що було, але не доїхав, помер на залізничній станції. Тому пісня Толстого начебто недоспівана, і невідомо, що б сталося, якби він опинився там, де був Альоша Карамазов, де були інші представники російської інтелігенції. Тому, з одного боку, Достоєвський і Толстой ніби як полюси, але насправді це не так. Це ізводи нашого національного життя, якщо хочете, це шляхи богошукання; саме тому таким важливим є досвід одного і іншого, у тому числі для наших сучасників.

— Скажіть, якби Ви зараз були молодою людиною, який вид добровольчої діяльності Ви б вибрали? Чим би Ви стали займатися, що ближче Вашому характеру? (Піскун Світлана, 24 роки, м. Хабаровськ).

— Пошепки скажу: у мене непростий характер, і навіть не знаю, як Вам відповісти. Але я завжди прагнув побачити світ. Я в 15 років пішов з дому — звичайно, без всякого конфлікту з батьками; біднувато жили, і треба було їм допомагати. Я пішов працювати — куди б ви думали? — в геологічну експедицію. Працював і навчався, закінчив школу, і досвід роботи в геологічній експедиції мені дуже допоміг. Тому що я стикався з реальними труднощами, мене оточували дорослі люди, які мені спуску не давали, і я робив все, що був зобов'язаний робити. Можливо, з того самого часу у мене виробилося особливе ставлення до подорожей, до того, щоб бачити світ.

Ось тому я, якби вибирав добровільне служіння, то обов'язково пов'язане з якимись поїздками. Сьогодні у фойє до початку цієї зустрічі один зі священиків розповів мені про те, як вони їздять на північ і піклуються про чудові твори нашої північної храмової дерев'яної архітектури. Мені здається, це чудова добровільна справа, — вона допомагає і побачити світ, і доторкнутися до історії, і зробити щось реальне, захистити пам'ятники, такі тендітні. І трагедія, яка сталася в Кондопозі, де згоріла церква, яка є символом не тільки Півночі, але й у певному сенсі символом Росії, наповнює душу скорботою і навіть обуренням, як це все могло статися... Тому думаю, що мені було б дуже по душі робити те, що роблять зараз наші добровольці, які відновлюють чудові пам'ятники архітектури на нашій Російській Півночі.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

/ Патріарх.ua/