Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
21.11.2015

Собор Архістратига Божого Михаїла

Святкування Собору Архистратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних встановлено на початку IV століття на Помісному Лаодикійському Соборі, колишньому за кілька років до I Вселенського Собору.

Лаодикійський Собор 35-м правилом засудив і відкинув єретичне поклоніння ангелам як творцям і правителям світу і затвердив православне їх шанування. Здійснюється свято в листопаді - дев'ятому місяці від березня (з якого в давнину починався рік) - відповідно до числа 9-ти чинів Ангельських. Восьмий же день місяця вказує на майбутній Собор всіх Сил Небесних в день Страшного Суду Божого, який святі отці називають "днем восьмим", бо після віку цього, що йде седмицями днів, настане "день осмий", і тоді "прийде Син Людський у Славі Своїй і всі святії Ангели з Ним "(Мт. 25, 31).

Чини Ангельські розділяються на три ієрархії - вищу, середню і нижчу. Кожну ієрархію становлять три чини. У вищу ієрархію входять: Серафими, Херувими і Престоли. Ближче всіх до Пресвятої Трійці стоять шестикрилі Серафими (Полум'яніючі, Вогненні) (Іс. 6, 2). Вони полум'яніють любов'ю до Бога та інших спонукають до неї. Після Серафимів Господу предстоять багатоокі Херувими (Бут. 3, 24). Їх ім'я означає: посилання премудрості, просвітництво, бо через них, сяючих світлом Богопізнання і розуміння таємниць Божих, посилається премудрість і просвітництво для істинного Богопізнання. За Херувимами - стоять Богоносні по благодатті, даною їм для служіння, Престоли (Кол. 1, 16), таємничо і незбагненно носять Бога. Вони служать правосуддю Божому. Середню ангельську ієрархію становлять три чини: Господства, Сили і Влади.

Господства (Кол. 1, 16) володарюють над подальшими чинами Ангелів. Вони наставляють поставлених від Бога земних володарів мудрому керуванню. Господства вчать володіти почуттями, приборкувати гріховні прагнення, поневолювати плоть духу, панувати над своєю волею, перемагати спокуси.

Сили (1 Пет. 3, 22) виконують волю Божу. Вони творять чудеса і посилають благодать чудотворення і прозорливості угодникам Божим. Сили допомагають людям у несенні послуху, зміцнюють у терпінні, дарують духовну фортецю і мужність.

Влада (1 Пет. 3, 22; Кол. 1, 16) мають владу приборкувати силу диявола. Вони відображають від людей бісівські спокуси, стверджують подвижників, оберігають їх, допомагають людям у боротьбі зі злими помислами. У нижчу ієрархію входять три чини: Начала, Архангели і Ангели.

Начала (Кол. 1, 16) правлять над нижчими ангелами, направляючи їх до виконання Божественних повелінь. Їм доручено управляти всесвітом, охороняти країни, народи, племена. Начала наставляють людей віддавати кожному честь, належну його званню. Вчать начальницьки виконувати посадові обов'язки не заради особистої слави і вигод, а заради честі Божої і користі ближніх.

Архангели (1 Сол. 4, 16) благовіствують про велике і преславне, відкривають таємниці віри, пророцтва і розуміння волі Божої, зміцнюють в людях святу віру, просвіщаючи їх розум світлом Святого Євангелія.

Ангели (1 Пет. 3, 22) найбільш близькі до людей. Вони сповіщають наміри Божі, наставляють людей до доброчесного й святого життя. Вони зберігають віруючих, утримують від падінь, підіймають занепалих, ніколи не залишають нас і завжди готові допомогти, якщо ми побажаємо.

Всі чини Небесних Сил носять спільну назву Ангелів - по суті свого служіння. Господь відкриває Свою волю вищим Ангелам, а вони, у свою чергу, освічують інших.

Над усіма дев'ятьма чинами поставлений Господом святий Архістратиг Михаїл (ім'я його в перекладі з єврейської - "хто як Бог") - вірний служитель Божий, бо він скинув з Неба загордившогося денницю з іншими падшими духами. А до решти ангельських Сил він вигукнув: "Вонмем! Станем добре пред Создателем нашим и не помыслим неугодного Богу!" По Церковному переказі, відображеним у службі Архістратигу Михаїлу, він брав участь у багатьох старозавітних подіях. Під час виходу ізраїльтян з Єгипту він був з ними у вигляді стовпа хмарного вдень і у стовпі вогню вночі. Через нього явилася Сила Господня, що знищила єгиптян і фараона, які переслідували ізраїльтян. Архістратиг Михаїл захищав Ізраїль у всіх лихах.

Він з'явився Іісусу Навину і відкрив волю Господа на взяття Ієрихону (Нав. 5, 13-16). Сила великого Архистратига Божого з'явилася у знищенні 185 000 воїнів асирійського царя Санхеріва (4 Цар. 19, 35), у поразці нечестивого вождя Антіохового Іліодора і в огорожі від вогню трьох святих отроків - Ананія, Азарія і Мисаїла, кинутих у піч на спалення за відмову поклонитися ідолу (Дан. 3, 92-95). З волі Божої, Архистратиг переніс пророка Авакума з Іудеї в Вавилон, щоб дати їжу Даниїлу, в рові ув'язненому з левами  (кондак акафісту, 8). Архангел Михаїл заборонив дияволу явити іудеям тіло святого пророка Мойсея для обожнення (Юд. 1, 9).

Святий Архангел Михаїл явив свою силу, коли він чудесно врятував дитину, кинуту грабіжникам в море з каменем на шиї біля берегів Афону (Афонський Патерик).

З давніх часів прославлений своїми чудесами Архангел Михаїл на Русі. У Волоколамському Патерику наводиться розповідь преподобного Пафнутія Боровського зі слів татарських баскаків про чудесне спасіння Новгорода Великого: "А яко же Великий Новград никогда же не бысть взят от агарян... внегда по Божию попущению грех ради наших безбожный агарянский царь Батый Росийскую землю поплени и пожже и поиде к Новому граду и покры его Бог и Пречистая Богородица явлением Михаила Архистратига, иже возбрани ему итти на него. Он же поиде на Литовския грады и прииде к Киеву и виде у каменныя церкви над дверьми написан великий Михаил Архангел и глагола князем своим указуя перстом: "сей мы возбрани поити на Великии Новгород " ".

Предстательства за міста руські Пресвятої Цариці Небесної завжди здійснювалися Її явищами з Воїнством Небесним, під проводом Архистратига. Вдячна Русь оспівала Пречисту Богородицю і Архангела Михаїла в церковних співах. Архистратигу присвячено безліч монастирів, соборних, палацових і посадських храмів. У стародавньому Києві відразу після прийняття християнства був споруджений Архангельський собор і влаштований монастир. Архангельські собори стоять у Смоленську, Нижньому Новгороді, Стариці, монастир у Великому Устюзі (поч. ХІІІ ст.), Собор в Свіяжське. Не було на Русі міста, де не існувало б храму або бокового вівтаря, присвяченого Архистратигу Михайлу. Один з найголовніших храмів міста Москви - храм-усипальниця в Кремлі - присвячений йому. Численні і прекрасні ікони чиноначальников Вишніх Сил і його Собору. Одна з них - ікона "Благословенне воїнство" написана для Успенського собору Московського Кремля, де святі воїни - князі руські - зображені під проводом Архистратига Михаїла.

За матеріалами сайту РПЦ

Патріарх.ua