Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
30.12.2015

Святий пророк Даниїл і три святих отрока

Святий пророк Даниїл і три святих отрока Ананія, Азарія і Мисаїл. За 600 років до Р. X. Єрусалим був завойований царем вавилонським; храм, споруджений Соломоном, був зруйнований, а безліч народу ізраїльського відведено в полон.

Серед бранців перебували знатні юнаки Даниїл, Ананія, Азарія і Мисаїл. Цар Вавилону Навуходоносор розпорядився навчити їх халдейської премудрості, виховати в розкоші, при своєму дворі. Але вони, зберігаючи заповіді своєї віри, відмовлялися від надмірностей і вели строгий спосіб життя; харчувалися вони тільки овочами і водою. Господь дарував їм мудрість, а святому Даниїлу - дар прозорливості і тлумачення снів.

Святий пророк Даниїл, свято зберігаючи віру в Єдиного Бога і сподіваючись на Його всесильну допомогу, мудрістю своєю перевершив усіх халдейських звіздарів і волхвів і був наближений до царя Навуходоносора. Одного разу Навуходоносор побачив дивний сон, який вразив його, але, прокинувшись, він забув бачене. Вавилонські мудреці виявилися безсилі дізнатися, що приснилося цареві. Тоді святий пророк Даниїл прославив перед усіма чинності істинного Бога, який відкрив йому не тільки зміст сну, але і його пророче значення. Після цього Данило був зведений царем в сан начальника Вавилона.

Незабаром цар Навуходоносор наказав спорудити своє зображення - величезну статую, якій належало віддавати божеські почесті. За відмову зробити це три отрока - Ананія, Азарія і Мисаїл - були вкинені в палаючу піч. Полум'я підіймалося над піччю на 49 ліктів, обпалило стоячих поруч халдеїв, а святі отроки ходили посеред полум'я, підносячи молитву Господу і оспівуючи Його (Дан. 3, 26-90). Ангел Господній, з'явившись, охолодив полум'я, і отроки залишилися неушкодженими. Цар, побачивши це, наказав їм вийти і навернувся до Бога істинного.

При царі Валтасарі святий Данило витлумачив таємничий напис ("Мене, Такел, Фарес"), що з'явилася на стіні палацу під час бенкету, що передвіщала падіння Вавилонського царства.

При перському царі Дарії святий Данило, по наклепам своїх ворогів, був кинутий у рів з голодними левами, але вони не зачепили його, і він залишився неушкодженим. Цар Дарій зрадів про Данила і наказав у всьому своєму царстві поклонятися Богу Данилову, "тому що Він є Бог Живий і Одвічний, і царство Його не буде зруйноване, а панування Його аж до кінця".

Святий пророк Даниїл глибоко сумував про свій народ, який терпів справедливу кару за безліч гріхів і беззаконь, за злочин заповідей Божих - тяжкий полон вавилонський і руйнування Єрусалиму: "нахили своє, Боже мій, вухо Твоє і почуй, відкрий очі Твої і подивись на наші спустошення та на місто, на якому наречене Ім'я Твоє; бо ми кладемо моління наші перед Тобою, сподіваючись не на нашу праведність, але на Твоє велике милосердя" (Дан. 9, 18). Святому пророкові, праведним життям і молитвою іскупившому беззаконня свого народу, була відкрита доля народу Ізраїлю і долі всього світу.

При тлумаченні сну царя Навуходоносора пророк Даниїл сповістив про змінюючих один одного царствах і велич останнього Царства - Царства Господа нашого Іісуса Христа (Дан. 2, 44). Пророче бачення про сімдесят тижнів (Дан. 9, 24-27) повідало світу ознаки Першого і Другого пришесть Господа Іісуса Христа і пов'язаних з ними подій (Дан. 12, 1-12). Святий Даниїл клопотав за свій народ перед наступником Дарія - царем Кіром, який дуже цінував його, і оголосив свободу полоненим.

Сам же Данило і його друзі Ананія, Азарія і Мисаїл дожили до глибокої старості і померли в полоні. Згідно свідченням святителя Кирила Олександрійського (пам'ять 9 червня) святі Ананія, Азарія і Мисаїл були обезголовлені за наказом персидського царя Камбіза.

За матеріалами сайту РПЦ

Патріарх.ua