Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
27.02.2016

Святий рівноапостольний Кирил, вчитель Словенський

Святий рівноапостольний Кирил, вчитель Словенський (до прийняття схими - Костянтин), і старший брат його Мефодій (пам'ять 6 квітня) за походженням слов'яни, народилися в Македонії, в місті Солуні.

Святий Кирил отримав блискучу освіту, з 14-річного віку виховуючись з сином імператора. Він рано прийняв сан пресвітера. Після повернення до Константинополя склався бібліотекарем соборної церкви і викладачем філософії. Святий Кирил з успіхом вів дебати з єретиками іконоборцями і з мусульманами. Прагнучи до усамітнення, він віддалився на гору Олімп до свого старшого брата Мефодію, але усамітнення його тривало недовгий час. Обидва брати були послані в 857 році імператором Михайлом в місіонерську подорож для проповіді християнства у хозар. По дорозі вони зупинялися в Херсоні і знайшли там мощі священномученика Климента, папи Римського. Прибувши до хозарам, святі брати розмовляли з ними про християнську віру.

Переконаний проповіддю святого Кирила хозарський князь і з ним весь народ прийняли християнство. Вдячний князь хотів нагородити проповідників багатими дарами, але вони відмовилися від цього і просили князя відпустити з ними на батьківщину всіх грецьких полонених. Святий Кирилповернувся в Константинополь з 200-ми відпущеними полоненими.

У 862 році почалася головна справа святих братів. На прохання князя Ростислава імператор послав їх до Моравії для проповіді християнства слов'янською мовою. Святі Кирил і Мефодій за одкровенням Божим склали слов'янську азбуку і переклали слов'янською мовою Євангеліє, Апостол, Псалтир і багато Богослужбовихкниг. Вони ввели Богослужіння слов'янською мовою. Потім святі брати були викликані до Рима на запрошеннямРимського папи, де папа Адріан II зустрів їх з великою честю, бо вони принесли туди мощі священномученика Климента, папи Римського.

За природою хворобливий і слабкий, святий Кирил від багатьох праць незабаром захворів і, прийнявши схиму, помер в 869 році 42-х років. Перед смертю він заповідав своєму братові продовжити християнську освіту слов'ян. Похований святий Кирил в римській церкві святого Климента, де спочивають мощі цього священномученика, принесені до Італії з Херсонеса словенськими вчителями.

За матеріалами сайту РПЦ

Патріарх.ua