Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
22.04.2016

Святий мученик Євпсихій Кесарійський

Святий мученик Євпсихій народився в місті Кесарії Каппадокійській і отримав християнське виховання від своїх знатних батьків.

Під час царювання Юліана Відступника (361-363) святий Євпсихій набув християнський шлюб.

В Кесарії тоді перебував язичницький храм богині Фортуни, дуже шанованої Юліаном Відступником. У той час як йшло шлюбне торжество Євпсихія, язичники влаштували жертвопринесення богині Фортуни.

Святий Євпсихій запалав ревнощами до Господа, зібрав народ і зруйнував язичницький храм. Він знав, що це неминуче спричинить за собою кару. Святий Євпсихій роздав все своє майно убогим і приготувався до мученичеського подвигу.

Розлючений імператор Юліан обрушив свій гнів не лише на святого Євпсихія, а й на все населення цього міста. Одних громадян він стратив, більш почесних відправив у вигнання; християнське духовенство було взято на військову службу, а у церков відібране майно. Місто було позбавлене назви Кесарія (тобто Царствений) і обернене у просте селище з колишньою назвою Маза, а жителі обкладені тяжкою даниною. Імператор погрожував зовсім знищити місто, якщо мешканці замість знищеного не побудують новий язичницький храм.

Святого Євпсихія Юліан наказав будь-якими муками примусити принести жертву ідолам. Протягом багатьох днів святого страждальця катували на шибениці, а також залізними кігтями. Але віра його була тверда, і суддя віддав наказ обрізати мученика мечем († 362). У той час Юліан, вирушаючи в похід на персів, проходив через Каппадокію і наблизився до Кесарії. Місту загрожувала небезпека, так як імператор мав намір розорити його вщент. Тоді архієпископ міста, святитель Василій Великий († 379; пам'ять 1 січня), воздаючи Юліану честь як володарю, вийшов йому назустріч і підніс три ячмінних хліба, якими харчувався сам. Імператор велів зброєносцям взяти хліби, а святителю Василію дати жменю сіна зі словами: "Ти дав нам ячмінь, скотинячу їжу, отримай ж від нас сіно". Святитель відповів: "Ми, цар, принесли тобі те, що самі їмо, ти ж дав нам їжу скотинячу; ти насміхаєшся над нами, бо не можеш владою своєї втілити сіно в хліб - природну людську їжу". Юліан гнівно відповів: "Знай, що цим сіном я буду годувати тебе, коли вернусь сюди з Персії. Я розіб'ю це місто до підстави і місце його спашу плугом і зверну у полі. Бо мені відомо, що це по твоїй пораді народ осмілився розорити зображення і храм Фортуни".

Після цього імператор продовжив шлях, але незабаром загинув під час походу на персів. У 363 році він був убитий святим великомучеником Меркурієм (пам'ять 24 листопада).

Після його загибелі християни міста Кесарії спорудили прекрасну церкву над гробом святого Євпсихія і від його мощей отримували допомогу і зцілення.

За матеріалами сайту РПЦ

Патріарх.ua