Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
07.07.2016

Різдво святого Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна

Різдво святого Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. Як оповідає Євангеліє (Лк. 1, 57-80), праведні батьки святого Іоанна Хрестителя - священик Захарія і Єлисавета, які жили у стародавньому місті Хевроні, досягли старості, але не мали дітей, бо Єлисавета була неплідна. Одного разу святий Захарія здійснював богослужіння в Єрусалимському храмі і побачив Архангела Гавриїла, що стояв праворуч кадильного жертівника. 

Він передбачив, що у Захарії народиться син, який буде провісником очікуваного Старозавітною Церквою Спасителя - Месії. Захарія зніяковів, на нього напав страх. Він засумнівався, що в старості він зможе мати сина, і попросив ознаку. Вона була дана йому, будучи одночасно і покаранням за невір'я: Захарія був вражений німотою до часу виконання слів Архангела.

Свята Єлисавета, і, боячись насмішок над пізньою вагітністю, таїлась п'ять місяців, поки її не відвідала родичка Преблагословенна Діва Марія, що приходилася їй далекою , щоб розділити Свою і її радість. Єлисавета, сповнившись Святого Духа, перша привітала Діву Марію як Матір Божу. Разом з нею Пресвяту Діву Марію і втілившигося в Неї Сина Божого вітав "играньми, яко песньми" і святий Іоанн, ще перебував в утробі матері своєї праведної Єлисавети.

Настав час, і свята Єлисавета сина породила, всі родичі і друзі раділи разом з нею. На восьмий день за законом Мойсея відбулося його обрізання. Мати назвала його Іоанном. Всі були здивовані, так як ніхто в їхньому роді не носив цього імені. Коли запитали про це святого Захарію, він попросив дощечку і написав на ній: "Іоанн ім'я йому" - і негайно пов'язували з передрікання Архангела його мова узи розв'язалися, і святий Захарія, сповнившись Духа Святого, прославив Бога і сказав пророчі слова про Явившегося у світ Месії і про свого сина Іоанна - Предтечі Господа.

Після Різдва Господа нашого Іісуса Христа і поклоніння пастирів і волхвів нечестивий цар Ірод наказав побити всіх немовлят. Почувши про це, свята Єлисавета втекла зі своїм сином в пустелю і ховалася в печері. Святий Захарія як священик перебував в Єрусалимі і виконував своє священиче служіння у храмі. Ірод послав до нього воїнів з наказом відкрити місцеперебування немовляти Іоанна і його матері. Захарія відповів, що це йому невідомо, і був убитий прямо в храмі.

Праведна Єлисавета із сином продовжувала жити в пустелі і там вона померла. Отрок Іоанн, що охоронявся Ангелом, перебував у пустелі до того часу, як вийшов на проповідь про покаяння і сам сподобився хреститися, прийшов у світ Господа.

За матеріалами сайту РПЦ

Патріарх.ua