Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
14.10.2016

Покров Пресвятої Богородиці

«Діва днесь предстоїть у Церкві і з лики святих невидимо за ни молиться Богу: ангели з архієреї вклоняються, апостоли ж з пророки ликовствують: нас бо заради молить Богородиця Превічнаго Бога» — це дивовижне явище Матері Божої сталося в середині Х століття у Константинополі, у Влахернській церкві, де зберігалася риза Богоматері, Її головний покров (мафорій) і частина пояса, перенесені з Палестини в V столітті. 

У недільний день, 1 жовтня, під час всенічного бдіння, коли храм був переповнений людьми, що молилися, святий Андрій, Христа ради юродивий (пам'ять 2 жовтня), о четвертій годині ночі, піднявши очі до неба, побачив, що йде по повітрю Пресвяту Владичицю нашу Богородицю, осяяну небесним світлом, оточену Ангелами і сонмом святих. Святий Хреститель Господній Іоанн і святий апостол Іоанн Богослов супроводжували Царицю Небесну. Схиливши коліна, Пресвята Діва почала зі слізьми молитися за християн і довгий час перебувала в молитві, потім, підійшовши до Престолу, продовжувала Свою молитву, закінчивши яку, Вона зняла зі Своєї голови покривало і простягнула його над молившимися в храмі людьми, захищаючи їх від ворогів видимих і невидимих. Пресвята Владичиця сяяла небесною славою, а покров у руках Її блищав «краще променів сонячних». Святий Андрій з трепетом споглядав чудове бачення і запитав, що стояв поряд з ним свого учня, блаженного Єпіфанія: «чи Бачиш, брате, Царицю і Госпожу, що молиться про весь світ?» Єпіфаній відповів: «Бачу, святий отче, і жахаюся». Преблагословенна Богородиця просила Господа Іісуса Христа прийняти молитви всіх людей, що закликають Його Пресвяте Ім'я і вдаються до Її заступництва. «Царю Небесний, — глаголаше в молитві на воздусі із Ангелами стоячи Всенепорочна Цариця, — прийми всяку людину, що молиться до Тебе і закликає Моє Ім'я на допомогу, да не відійде від Лиця Мого тощ і непочутий». Святі Андрій та Епіфаній, удостоїлися споглядати Богоматір, що молиться, «довгий час дивилися на розпростерте над народом покривало і, що виблискувала на зразок блискавки славу Господню; доки була там Пресвята Богородиця, видиме було і покривало; по відході ж Її, зробилося й воно невидимим, але, взявши його з Собою, Вона залишила благодать, що була там». У Влахернській церкві збереглася пам'ять про дивне явище Богоматері. У ХIV столітті руський паломник дяк Олександр бачив у церкві ікону Пресвятої Богородиці, що молилася за світ, написану так, як Її споглядав святий Андрій. Але Грецька Церква не знає цього свята.

У руському Пролозі ХІІ століття міститься запис про встановлення особливого свята на честь цієї події: «Сє убо, єгда слишах — помишлях; како страшнє і милосерднє відєніє і паче надєянія і заступленія нашого, бисть без празднєства... восхотєх, да не без праздника останєт Святий Покров Твой, Преблагая». У святковому Богослужінні Покрову Божої Матері Руська Церква оспівує: «З чинами Ангел, Владичице, з чесними і славними пророки, з верховними апостолами і з священномученики і з архієреї за ни грєшния Богу помолися, Твого Покрова свято в Россійстей землє прославльшия». Слід додати, що і святий Андрій, що споглядав чудове бачення, був слов'янин, в молодих роках потрапив у полон і був проданий у Константинополі в рабство місцевому жителю Феогносту. У Росії храми на честь Покрова Божої Матері з'явилися в ХІІ столітті. Всесвітньо відомий своїми архітектурними достоїнствами храм Покрови на Нерлі був побудований у 1165 році святим князем Андрієм Боголюбським. Турботами цього святого князя і було встановлене в Руській Церкві близько 1164 року свято Покрови Божої Матері. У Новгороді в ХІІ столітті існував монастир Покрова Пресвятої Богородиці (так званий Зверинський монастир); в Москві царем Іваном Грозним був побудований собор Покрови Божої Матері у храмі Святої Трійці (відомий як храм Василя Блаженного).

У свято Покрови Пресвятої Богородиці ми просимо у Цариці Небесної захисту і допомоги: «Пом'яни нас у Твоїх молитвах, Госпоже Діво Богородице, да не загинемо за примноження гріхів наших, покрий нас від усякого зла і лютих напастей; на Тя бо уповаємо і Твого Покрова свято чествуючи, Тебе величаємо».

За матеріалами сайту РПЦ

/ Патріарх.ua /