Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
18.04.2017

Слово Святішого Патріарха Кирила у вівторок Світлої седмиці після Літургії у Свято-Троїцькій Сергієвій лаврі

18 квітня 2017 року, у вівторок Світлої седмиці, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил відвідав Свято-Троїцьку Сергієву лавру. В Успенському соборі Предстоятель Руської Православної Церкви звершив Божественну літургію. Після закінчення богослужіння Предстоятель Руської Церкви звернувся до віруючих із Першосвятительським словом.

В ім'я Отця і Сина і Святого Духа.

Христос Воскрес!

У третій день Святої Пасхи ми згадуємо подію, що сталася після Воскресіння Спасителя в передмісті Єрусалима, коли два учні, Лука і Клеопа, йдучи в Емаус, зустріли Христа, але не впізнали Його, — так само, як і інші, в тому числі Марія Магдалина, не могли відразу пізнати Спасителя в Тому, Хто ним був. І це невипадково: якщо в якийсь момент у людей відкривалися духовні очі, то вони бачили, що це Спаситель; а якщо не відкривалися, то вони не могли Його впізнати.

Ось і Лука з Клеопой, зустрівши на шляху Людини, здивувалися, що Він не знає про те, що сталося в Єрусалимі і був розп'ятий Той, Кого вважали пророком. Більш того, вони сказали своєму Супутнику: «А ми-то думали, що Він той, хто визволить народ Ізраїля» (Лк. 24:21). Тобто думали, що Він Месія, а Він помер. Правда, деякі говорили, що труну виявили порожнім, але ні в Клеопи, ні у Луки не було впевненості в тому, що труна порожня не тому, що хтось виніс тіло Померлого, а тому що Він воскрес за Писанням.

Тоді Господь починає вчити, що так належало постраждати Христу. В який вже раз Він, звертаючись до апостолів, говорить про це! І вони слухали Його, і, як пізніше сказав Клеопа, «серце горіло в нас, коли ми Його слухали» (див. Лк. 24:32). Значить, Його слова були дуже важливими для них. Через ці слова вони пізнавали те, що не знали раніше. Слова Спасителя їх захопили. І все-таки навіть ці слова не дали їм можливість пізнати в Розмовляє свого воскреслого Учителя.

В який же момент вони Його впізнали? В той самий, коли, увійшовши до помешкання, де належало їм відпочити, Господь звершує Таїнство Євхаристії — переломлює хліб і дає його учням. І в цьому ламанні хліба їхні очі відкрилися, і вони Його впізнали (див. Лк. 24:31).

Це оповідання вимагає дуже серйозного над собою роздуми. Чому Боже слово, сказане Самим Христом, не відкрив їм очі? Часто люди, які шукають Бога, роблять акцент на пізнання Його своїм розумом. Читають книги — богословські та філософські; читають Євангеліє, і це їм допомагає. Дуже часто читання зігріває серце точно так, як у Луки і Клеопи зігрілося серце від слова Божого. Люди чують проповідь у храмі, і бувають випадки, хоч і не завжди, коли слова проповідника зігрівають серце. Але чи достатньо цього, щоб пізнати Бога? Щоб пережити особисту зустріч з Господом, побачити Його присутність у своєму житті, у житті свого народу, в житті роду людського? Ні, ніякі слова не можуть пробудити почуття причетності до Божественного життя. Ніякі, навіть самі розумні слова не здатні поєднати людину з Богом, — а саме через це з'єднання і пізнається Бог. Відбувається це тільки тоді, коли з щирою, чистою вірою, принісши покаяння, ми споживаємо Тіло і Кров Христа Рятівника. Тоді не слова, не розумні книжки в нас діють. Ми можемо в цей момент все забути, але розумом і серцем ми відчуваємо присутність бога у нашому житті, подібно до того, як побачили Христа Воскреслого Лука і Клеопа, причастившись з рук свого Воскреслого Спасителя.

Ось чому Церква не залишає проповідувати про важливість причастя Святих Христових Таїн. Здійснення Євхаристії — в центрі всього нашого життя, в центрі життя Церкви. Церква стає Церквою, коли вона здійснює Євхаристію. Церква — по всій всесвіту, вона в мільйони й мільйони людських життів та доль. Але побачити і зрозуміти, що таке Церква, можна, коли звершується Таїнство Тіла і Крові Христової. Тоді у нас відкриваються очі нашого серця, і в радісному його биття ми відчуваємо Божественна присутність, чого не можуть дати навіть найпереконливіші слова.

З цього не випливає, що слова не потрібні, адже розтопила серце Луки і Клеопи проповідь Воскреслого Спасителя, але вони впізнали Його через переломлення хліба. Так само і в нашому духовному житті. Ми повинні поститися, обмежувати себе, контролювати свої думки, вчинки, покаятися в своїх гріхах, слухати повчання, читати правильні книги. Дуже важливо, щоб розум брав участь у таємничому шляху людини до Бога. Але цей шлях ніколи не завершиться зустріччю з Воскреслим Спасителем без прилучення Його прославленого Тіла і Крові.

Ось і сьогодні ми причастилися в Успенському соборі Свято-Троїцької Сергієвої лаври, чудового монастиря землі Руській, з яким так багато пов'язано в нашій національній долі. Ми мали можливість почути чудовий спів, споглядати чудові образу і в момент Святої Євхаристії реально долучитися не хліба і вина, а істинного Тіла і справжньої Крові потерпілого, воскреслого і прославленого Христа і через це таємниче, незрозуміло з точки зору нашого розуму, але реально увійти в спілкування з Богом живим, отримати прощення гріхів і надію вічного життя. Амінь.

Христос Воскрес!

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

Патріарх.ua