Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
01.02.2018

Слово Святішого Патріарха Кирила в дев'яту річницю інтронізації в Храмі Христа Спасителя

1 лютого 2018 року, в дев'яту річницю інтронізації, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил звершив Божественну літургію в кафедральному соборному Храмі Христа Спасителя в Москві. Після закінчення Літургії Предстоятель Руської Церкви звернувся до присутніх із Першосвятительським словом.

Ваше Блаженство! Ваші Високопреосвященства і Преосвященства! Дорогі отці, брати і сестри!

Я всіх вас сердечно дякую за ваші молитви, за те, що в день дев'ятої річниці мого Патріаршого служіння ви разом зі мною молитеся в Храмі Христа Спасителя, де і була здійснена моя інтронізація. Цей день для мене наповнений багатьох смислів, і всякий раз, коли наближається річниця, мимоволі задаєшся питанням, що ж для мене означають минулі роки. Ніколи не можу сказати, що вони означали для мене, але розумію, що для Церкви, для народу, для країни ці роки були часом дуже значних змін і, дивлячись на те, що відбувається в Церкві, я бачу, що з ласки Божої ці зміни - на краще . Напевно, не час і не місце перераховувати все, що сталося, - кожен архієрей, кожен священик це знає. Але наше завдання полягає в тому, щоб те, що сталося за ці роки, стало органічною частиною нашого повсякденного життя, увійшло в плоть і кров нашої Церкви, нашого віруючого народу, бо ще багато завдань належить нам усім разом вирішувати.

Моя інтронізація відбулася в день пам'яті святого Марка Ефеського, захисника Православ'я. Я дуже шаную святителя Марка, який в найважчий момент історії Церкви та й історії Європи зумів чи не самотужки протистояти дуже небезпечному явищу, яке пізніше увійшло в історію як Ферраро-Флорентійська унія. Святитель Марк був в меншості, але він виступив проти величезної помилки, яку робили інші отці, не усвідомлювали, до яких наслідків можуть за цією помилкою наслідувати. Він відстояв вірність Православ'ю і зберіг протягом історії в тому вигляді, в якому ми його знаємо, принаймні, до XXI століття.

Коли ми сьогодні говоримо про необхідність зберігати Православ'я, ми найменше думаємо про догмати, на які ніхто не робить замах. Це не означає, що догмати втратили силу - вони живуть в церковному устрої, в благочесті, в проповіді, зберігаючи протягом століть велике послання християнства, і залишаються дорогоцінними для нас. Але не навколо догматів сьогодні розвиваються складні процеси.

Багато хто вважає, що Православ'я - це застаріла віра, ніяк не пов'язана з модернізацією або тими процесами, які відбуваються в західному світі і перед якими багато, в тому числі росіяни, часом абсолютно некритично схиляють свою главу. Сьогодні зберігати православну віру, як її зберігав Марк Ефеський, означає не втрачати здатність докладати Божественні критерії до того, що відбувається в наш час. Чому багато західних християн так схильні до впливу зовнішніх сил? Варто парламенту прийняти закон про допустимість одностатевих союзів, як протестантські громади негайно приймають це як частину свого внутрішнього життя і починають благословляти такі «шлюби». Чому так відбувається? Тому що в цих громадах немає того, що є в Православній Церкві. Святе Передання, яке містить в собі всю повноту нашої віри, є одночасно великим критерієм, що дозволяє відрізнити істину від брехні, святість від гріха. Сьогодні зберігання віри в дусі святого Марка Ефеського означає здатність для всіх нас - для Патріарха, для єпископату, для духовенства, для віруючого народу - накладати критерій нашої віри на все, що приходить до нас ззовні. А що тільки не приходить! Кожен день новини, пов'язані з розвитком науково-технічного прогресу, - з тим, щоб людині було легше щось робити, щоб їй потрібно було менше думати, щоб натисненням кнопки перед ним відкривався весь світ, щоб він відчував свою всемогутність. Але перед лицем усіх цих новацій, багато з яких несуть в собі небезпеку не тільки для збереження віри, а й для майбутнього роду людського, у Церкві повинна залишатися здатність давати мудрі і рятівні коментарі, в дусі віри православної. Це і буде зберігання православної віри, а краще сказати, актуалізація нашого Священного Передання по відношенню до проблем, завданням або, як тепер кажуть, викликам сучасності.

Правда, на цьому шляху можливі спокуси і помилки. Іноді мені доводиться знайомитися з висловлюваннями окремих священиків, які претендують на популярність, на вплив, але найменше стурбовані тим, щоб їх слово відображало Передання Церкви, його віру. Тому кожен священик, хто має намір коментувати якісь події, особливо що стосуються життя величезної кількості людей, повинен бути впевнений в тому, що його слова - це і є слова Церкви. Але для цього не треба нічого говорити зопалу, особливо в рамках теледебатів чи інших публічних виступів, коли немає і хвилини подумати, коли завдання полягає тільки в тому, щоб висловитися хлещє, ніж противник. Ми знаємо, чим закінчуються такі теледебати - шановні люди іноді починають фізично битися. У контексті таких дискусій краще промовчати, ніж сказати те, що впаде тінню на Церкву Божу.

Але разом з тим ми не повинні ухилятися від того, від чого не ухилився Марк Ефеський. Ми повинні свідчити про істину Православ'я, дійсно актуалізуючи цю істину перед обличчям викликів сучасного світу. Я дякую Богові за дух соборності, який сьогодні присутній в нашій Церкві, за минулий Архієрейський Собор, на якому практично весь єпископат нашої Церкви вільно обговорював проблеми. що стоять перед нами. Звичайно, висловлювалися суперечливі судження, але, по милості Божій, все було узгоджено в мирі, в любові, в однодумності, без застосування адміністративних ресурсів. Внутрішня єдність Церкви явила себе в рішеннях останнього Архієрейського Собору. І як важливо, щоб сьогодні, відштовхуючись від цих рішень, наш єпископат і наше духовенство несли людям свідоцтво про сучасну Руську Православну Церкву, про Церкву, відкриту до людей, відкриту до страждань, відкриту до несправедливості, готової йти туди, де потрібна допомога! Такий сьогодні образ нашої Церкви. Коли ми з вами одягнені в храмі у відповідні облаченія, багато наших критиків, показуючи пальцем, кажуть: тільки подивіться, вся Церква в золоті! Але це золото пов'язує нас з Василем Великим, Григорієм Богословом, Іоанном Златоустом, з найбільшою візантійською традицією. Це зовнішній сполучний фактор, але по суті ми всі люди сьогоднішнього дня. І якщо це так, то все наше світовідчуття, все наше цілепокладання там, де і повинна бути сьогодні Церква. Церква повинна бути там, де сьогодні йде братовбивчий конфлікт, де гинуть наші парафіяни, наші брати і сестри. Вона повинна допомагати тим, хто потрапляє в полон, і я радію, що і Блаженнішому Онуфрію, Предстоятелю Української Церкви, і мені, недостойному, вдається проходити частину свого шляху, для того щоб обмін полоненими тривав. Ми повинні бути там, де несправедливість, де ще дуже багато злиднів, де люди живуть погано. Саме на те, щоб допомагати тим, хто сьогодні страждає, спрямована соціальна робота Церкви, і я не перестану говорити, що соціальна робота в перекладі на нашу традиційну мову - це просто добрі справи, але добре організовані, що приносять максимальну віддачу від тих вкладень, які ми здатні робити.

Дай Бог, щоб місія Церкви - місія миротворчості, місія підтримки слабких і хворих, місія підтримки наших дітей і молоді, місія підтримки наших сімей, - розвивалася не тому, що Патріарх так говорить, а тому що саме час і Божественний промисел вказують нам цей шлях .

Мої дорогі архіпастирі, пастирі, миряни, я дякую всім тим, хто сьогодні з розумінням ставиться до служіння Руської Православної Церкви, хто підтримує її. Особливі слова подяки - нашим мирянам, добровольцям, молоді, а також духовенству, яке організовує всі ці процеси і особисто приймає в них участь.

Звичайно, особлива роль з управління Православною Церквою лежить на архіпастирі. Прошу вас, мої дорогі брати, - навіть тих, для кого це непросто з огляду на вік, - усвідомити, що ми увійшли в абсолютно новий етап нашого історичного буття, і на цьому етапі повинна по-новому здійснюватися місія святителя Марка Ефеського, який захистив Святе Православ'я . І хай допоможе нам у всьому цьому Господь!

Сердечно дякую вам за ваші поздоровлення і за ваші молитви.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

Патріарх.ua