Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
03.04.2018

Проповідь Святішого Патріарха Кирила у Великий Вівторок після Літургії у Високо-Петровському ставропігійному монастирі

3 квітня 2018 року, у вівторок Страсної седмиці, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил звершив Літургію Передосвячених Дарів у храмі преподобного Сергія Радонезького Високо-Петровського ставропігійного чоловічого монастиря м. Москви. Після закінчення богослужіння Предстоятель Руської Православної Церкви звернувся до віруючих з проповіддю.

В ім'я Отця і Сина і Святого Духа!

Сьогодні Великий Вівторок, і Церква пропонує нам Євангельське читання, яке допомагає доторкнутися до таємниці Божого суду (Мт. 24:36 ― 26:2).

Суд — це установа, яка покликана утверджувати справедливість. Коли у людей не вистачає сил, можливостей, розуміння вирішити суперечку і вийти з конфлікту, вони нерідко вдаються до допомоги суду, щоб якась третя сила, не залучена в конфлікт і разом з тим досить компетентна, що добре знає закони, допомогла подолати кризу у відносинах і знайти справедливе рішення проблеми, яка розділяє людей. Але ми знаємо, що людський суд не є інстанцією, де абсолютом є справедливість, — передусім тому, що суд творять люди, піддаються спокусам і слабкостям, часом не володіють повною картиною того, що відбувається. Нарівні з абсолютно справедливими приймаються такі рішення, які ранять людей, тому що через ці рішення справедливість не затверджується в повній мірі. Взагалі все, що відбувається в роді людському, має лише відносну цінність, відносне значення — в силу уразливості людської природи, в силу слабкості людини. І якщо подивитися на всю людську історію, то як багато несправедливого люди зробили за ці тисячоліття, скільки неспокутуваних гріхів, нерозв'язаних конфліктів, скільки жертв несправедливості! Вся ця величезна маса несправедливості і, що виходить з несправедливості, горя, безсумнівно, важким тягарем лежить на людській історії. І якщо б не було перспективи Божественного суду, то людська історія перетворилася б у кращому випадку в безглуздя, в торжество випадковостей, а в гіршому — в торжество несправедливості і зла, що виходить від поганих намірів людей. Божественний суд — це те, що повною мірою відновить справедливість у перспективі та ретроспективі всієї людської історії. Ні один гріх і жоден злочин не сховаються від цього суду, як і жодна образа невинних людей. Жодна сльозинка, пролита за несправедливих звинувачень або інших людських хитрощів, не залишиться не витертою на великому суді, який дасть оцінку не тільки кожній людині, але і всій людській історії. І ті, хто вірить, що цей суд відбудеться, тобто віруючі в Євангеліє, у Христа Спасителя, Його друге пришестя, повинні особливо чітко і критично оцінювати своє життя, свої вчинки, — адже все, що може, з різних причин, уникнути осуду протягом людського життя, безсумнівно, буде засуджено Божественною справедливістю.

Але суд, про який ми сьогодні чули в Євангельському читанні, — це не тільки суд страшний, але і суд Божественної любові. Христос явив людям як найвищу цінність велику заповідь про любов, буде, безсумнівно, зі справедливістю, але і з любов'ю судити всіх нас. А до того, як ми постанемо перед судом Божим, є можливість через покаяння, через суд над самим собою, який часто буває справедливим і самим жорстким, через критичне ставлення до своїх думок, до своїх діянь, до своїх почуттів, до своїх відносин з ближніми, виправити нашу життєву траєкторію. Ми повинні йти по життю з урахуванням досвіду, який накопичується у нас через щире покаяння і осуд себе.

Нехай Господь кожному з нас дасть можливість відмовитися від усіляких умовностей, навчитися перед лицем Божим і перед обличчям своєї власної совісті виносити самому собі неупереджений суд, що допомагає виправити наші стопи і направити їх до Господа.

Час Страсної седмиці — особливий час. Кожен день допомагає нам сконцентруватися на дуже важливих принципах, які наповнюють найбільшим вмістом людське життя, якщо ми відкриваємо цим істинам своє серце і свій розум. Постараємося не залишити ці святі дні поза нашої уваги, будемо супроводжувати їх молитвою, роздумами, приготовленням себе до належної участі у великому торжестві — святкуванні Світлого Христового Воскресіння. І нехай допоможе нам Господь у цій мандрівці на шляху до світла Воскресіння. Амінь.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

Патріарх.ua