Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
27.05.2018

Патріарша проповідь у свято П'ятидесятниці після Літургії в Троїце-Сергієвій лаврі

27 травня 2018 року, у свято Святої Трійці (П'ятидесятниці), Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил звершив Літургію в Успенському соборі Троїце-Сергієвої лаври. Після закінчення богослужіння з балкона Патріарших покоїв Предстоятель Руської Церкви звернувся до віруючих із Первосвятительським словом.

Усіх вас, дорогі владики, отці, брати і сестри, сердечно вітаю з престольним святом Троїце-Сергієвої лаври, з днем зішестя Святого Духа на апостолів, з днем Святої Трійці!

Ми сьогодні прославляємо Духа Святого, ми прославляємо Господа Животворящого, Який перебуває у світі. Син Божий, друге Лице Святої Трійці, вознісся від світу, звершивши Свою місію. Але ця місія не була закінчена, — як і обіцяв Господь, Його справу продовжує Божественний Дух. А як же діє Божественна енергія? Святий Василій Великий, присвятивши багато часу і сил міркуванням про Святого Духа, залишив чудові тексти, в одному з яких говорить: Дух Святий відновлює все те, що втрачається, Сам же не потребує відновлення сил.

Кожен, хто вивчає фізику, знає: вічний двигун створити неможливо, бо енергія має відновлюватися. Так влаштований наш фізичний світ. Але світ як творіння Боже підтримується не тільки дією фізичних законів — він підтримується силою Духа Святого, Божественною енергією, яка вичерпує себе, передаючи енергію всьому космосу, усьому творінню, усьому живому й неживому, і ця енергія ніколи не зникає.

Про це можна міркувати і в глобальних, і в простих людських категоріях. Як часто багато людей втрачають сили і надії, будучи збентежені обставинами, яких не передбачали, не розрахувавши сили або зіткнувшись з небажанням інших! Та хіба мало буває обставин, щоб припинити наші дії або зробити так, щоб їх робив хтось інший! А коли від нас йдуть сили, коли нам здається, що той, хто протистоїть нам, є сильнішим, або коли ми просто по-людськи втомлюємося, коли не залишається сил навіть подумати, — як же ми тоді потребуємо надолуження нашої енергії!

Одним із способів надолуження фізичної енергії є відпочинок, і ми знаємо, що набираємося сил після відпочинку. Але фізичних сил недостатньо, щоб робити те, що ми покликані зробити протягом життя. Потрібна особлива сила — сила духу, бо перемагає тільки духовно сильна людина. Ніяким восьмигодинним сном цю духовну силу не відновити, ніяким калорійним харчуванням її рівень не підняти. Духовна сила — не від матеріального джерела, духовна сила — від сили Духа Святого.

Ось чому наш зв'язок зі Святим Духом — через Таїнства Церкви, через молитву — є неодмінною запорукою нашої здатності творити навіть тоді, коли фізичні сили виснажуються. Творити на такому рівні, на якому ніякими фізичними можливостями нічого зробити неможливо.

Нехай Господь допомагає нам, як Він допомагав протягом усієї людської історії тим, хто закликав Його святе ім'я, як Він допомагав тихому, скромному преподобному Сергію. Фізичні сили Преподобного були, звісно, обмежені, але хіба міг цей скромний чернець, постувальник, подвижник зробити все, що він зробив, спираючись тільки на фізичні сили, — зберегти Русь, зміцнити віру православну, так що і зараз, сторіччя по тому, ми згадуємо його святе ім'я? Ніякими людськими силами подвиг преподобного Сергія здійснений бути не міг — тільки силою Божественної благодаті.

Але якщо це під силу святим, отже, під силу і нам, за однієї умови: коли ми твердо віримо, коли сповідуємо Господа, через пришестя у світ Якого нам даровано Дух Святий. І велика невичерпна Божественна енергія, яка підтримує все творіння, підтримає і нас з вами — і в звичайних наших справах, і тим більше тоді, коли потрібно зробити щось, на що ніякої людської енергії не вистачить.

Силою Духа Святого нехай береже Господь Церкву нашу, народ наш і весь рід людський! А у відповідь ми будемо віддавати Богу хвалу, звертаючи до Нього молитву з радістю і вірою, знаючи, що тим самим замикається зв'язок між Духом Животворящим і нами, які шукають Його Божественну силу. Амінь.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

/ Патріарх.ua /