Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
27.09.2018

Патріарша проповідь у свято Воздвиження Хреста Господнього після Літургії в Нікольському кафедральному соборі м. Армавіра

27 вересня 2018 року, у свято Воздвиження Чесного й Животворящого Хреста Господнього, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил звершив Божественну літургію в Нікольському соборі м. Армавіра. Після богослужіння Предстоятель Руської Православної Церкви звернувся до віруючих із проповіддю.

В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Ми святкуємо сьогодні Воздвиження Чесного Хреста Господнього, і тому всі наші думки звернені до хреста. Протягом християнської історії хрест завжди перебував у центрі уваги християн, тому що проникнення в таємницю і сенс хреста допомагає людям знайти справжній сенс життя.

У преподобного Єфрема Сіріна знаходимо такі слова: «Хрест руйнує ідолів». Преподобний знав, про що говорив, — він жив у пост'язичницьку епоху, коли наслідки язичництва ще були очевидні і в житті людей, і в тогочасній культурі; але він знав, що християнська віра зруйнувала ідолів і люди, залишивши ідолів, стали поклонятися Святому й Животворящому Хресту Господньому.

Що ж таке ідол? Ідол — це хибна цінність, яка людською фантазією, або в силу забобонів, або злими навіюваннями ззовні підводиться в ранг абсолютної цінності, що вимагає поклоніння. Саме так створювалися давні язичницькі боги, і люди поклонялися рукотворним ідолам як втіленню абсолютної цінності, поки ці ідоли не були розтрощені вірою Христовою.

Так було в давнину, а що ж відбувалося в наступні часи? І в наступні часи зберігалася традиція поклонятися хибним цінностям. А для того щоб хибній цінності поклонитися, її потрібно знову-таки абсолютизувати, тобто зробити абсолютно незаперечною, яка ніким не заперечується і вимагає лише поклоніння. Так на місці рукотворних ідолів почали з'являтися ідоли іншого роду — плоди людських думок, міркувань, філософських побудов. І ми знаємо, що нерідко політичні концепції, політичні ідеї ставали такими ідолами, які вимагали повного підпорядкування і майже релігійного поклоніння. Не так давно і наша країна звільнилася від поклоніння подібним ідеологічним ідолам, і дай Боже, щоб наш народ ніколи більше не спокусився ні на що подібне.

Але так було не тільки в нашій країні. Ми знаємо, що політичні ідеї нерідко формулюються і передаються людям таким чином, щоб переконати рід людський, ніби чергова ідея є апогеєм людської думки і дотримуватися її означає побудувати благополучне, процвітаюче та справедливе суспільство. І знову, як у нашому недалекому національному минулому, так уже в масштабах всієї планети розвивається поклоніння певному ідолу, який називається сучасним суспільством, немов сучасне суспільство вже досягло максимуму у своєму розвитку і більше за цим нічого не буде. Людей схиляють приймати все це на віру і поклонятися як ідолу; спроби оскаржити ідолопоклонство викликають запеклий опір, і ми знаємо: більшість воєн і революцій, і в минулому, і в наші дні, відбувається тому, що хтось захотів створити нового ідола і змусити велику кількість людей йому поклонятися.

Але є й інший ідол — це багатство. Багатство приваблює людину, тому що надає їй сили, розширює її можливості. Дійсно, багатство дозволяє досягати того, чого хочеться, а людина найчастіше бажає успіху і насолоди. Успіх без насолод — вже неповний успіх, але коли успіх дозволяє насолоджуватися у всій повноті, виникає ще один ідол — порожнеча, якій люди нерідко присвячують все своє життя, віддають всі сили.

Але святий преподобний Єфрем говорить: «Хрест руйнує ідолів». Жодна ідеологія, що заперечує пануючу в тому чи іншому місці, в той чи інший час, не здатна зруйнувати ідола, — просто один ідол змінюється на іншого. А хрест Господній руйнує будь-якого ідола, тому що, дивлячись на хрест, ми розуміємо: не силою, не грошима, не владою, не насолодою переможені були гріх, диявол і смерть, але Христом, Який прийняв образ раба і зійшов на хрест, щоб Своєю жертвою спокутувати наші гріхи і врятувати весь рід людський.

Саме подвиг Христа розп'ятого, що віддає Своє життя заради інших, розтрощив і розтрощує сьогодні всіх ідолів. І якщо ми хочемо бути вільними від ідолопоклонства, яке іноді майже непомітно проникає в нашу свідомість і наше життя, ми повинні міцно триматися за віру православну, сповідувати Господа Ісуса Христа розп'ятого своїм Спасителем і Богом, Його вченням насичувати свій розум і своє серце і тим самим знаходити велику свободу від будь-якого людського навіювання, від будь-яких ідолів, які створюються для чергового поневолення людей.

Коли преподобний Єфрем сказав, що хрест руйнує ідолів, він мав на увазі не тільки перемогу християнства над язичництвом, але прозрівав велику, вже позаісторичну перемогу Христа розп'ятого над будь-яким людським ідолопоклонством, що неодмінно спричиняє звільнення людини, справжню свободу від рабства гріху та ідолам, свободу, яка наповнює щастям, сенсом наше земне життя і відкриває перед нами врата вічності.

Нехай хрест Господній не тільки захищає нас від сил ворожих, але й наповнює наше життя великим змістом, який відкриває двері Божественного Царства. Амінь.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

/ Патріарх.ua /