Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
27.01.2019

Проповідь Святішого Патріарха Кирила в неділю 35-у після П'ятидесятниці в Храмі Христа Спасителя м. Москви

 

27 січня 2019 року, в Неділю 35-ту після П'ятидесятниці, віддання свята Богоявлення, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил звершив Божественну літургію в кафедральному соборному Храмі Христа Спасителя м. Москви. Після закінчення богослужіння Предстоятель Руської Православної Церкви звернувся до віруючих із проповіддю.

В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Нинішній день сповнений багатьох смислів і пов'язаний зі значними історичними подіями. Сьогодні ми святкуємо пам'ять святої рівноапостольної Ніни, просвітительки Грузії. Абсолютно дивовижний образ — жінка, молода дівчина подвигом свого життя, своїм проникливим словом навернула до християнства цілий народ — Іверію, нинішню Грузію. Як зрозуміти життєвий подвиг Ніни? Як описати його в людських, раціональних категоріях? Неможливо, оскільки ніщо не говорило про те, що ця молода дівчина може життям своїм, словами своїми, молитвами своїми звернути до Христа цілий народ.

Сьогодні ми святкуємо і іншу подію, що теж не піддається опису в раціональних людських категоріях. Ми святкуємо 75-річчя зняття блокади Ленінграда. Все, що сталося з нашою Північною столицею під час війни, залишається поза раціонального пояснення. Неможливо було мільйону людей вижити в місті, намертво схопленому блокадою. Неможливо було прожити на 125 грамів хліба, — але люди вижили. Я особливо вдячний Богу за те, що моя мама в блокадному місті, з немовлям на руках, моїм старшим братом, змогла прожити на ці 125 грамів хліба і не померти. Не бачу для цього ніяких раціональних пояснень, крім одного: була воля Божа на те, щоб місто на Неві не занепало, тому що його падіння неминуче спричинило б собою падіння всієї Русі. І неможливо раціонально пояснити порятунок багатьох життів, у тому числі життя моїх батьків.

Коли ми відмовляємося розуміти, що з нами відбувається, коли ми усвідомлюємо, що маємо справу не з логікою людського буття, а з чимось іншим, у нас не залишається нічого іншого, як тільки побачити у всіх цих життєвих історіях, як і взагалі в історії роду людського, не просто слід Божої присутності, а руку Божу, про що ми сьогодні чули в Євангелії (Лк. 18:18-27). Сам Господь, звертаючись до того, хто засумнівався в тому, що за заповідями Христовим можна жити, сказав: Неможливе людям можливе для Бога.

Чудова формула, відображена на Євангельських сторінках, допомагає нам зрозуміти все те, про що ми сьогодні говорили, — і подвиг святої Ніни, і порятунок Ленінграда, і багато інших чудес, що явлені Господом в історії нашого народу і взагалі у світовій історії. Нерідко здавалося, що сили зла атакують Церкву і немає ніякої можливості вижити, але неможливе людям можливе для Бога. І сьогодні ці слова повинні особливим чином відобразитися в нашій свідомості, тому що стосовно нашої історії — і громадянської, і церковної — вони втілюються в реальні факти, які не можна пояснити людським розумом.

Сьогодні ми відкриваємо Різдвяні читання. Я дуже радий вітати в цьому Патріаршому соборі всіх, хто прибув на читання з різних куточків нашої країни. В першу чергу побратимів-архіпастирів, з якими я в духовному однодумстві, любові і радості звершив соборну Літургію. А також духовенство і всіх вас, мої дорогі брати і сестри, які беруть активну участь у церковному житті і присвячують себе, можливо, найголовнішому, що повинна сьогодні робити Церква, — а саме освіченню розуму і душі сучасної людини. Адже освіта є спосіб і засіб передачі смислів, ідей, у тому числі духовних смислів і непохитних ідей, які Самим Богом закладені у Святе Письмо і які оголошує світу голос Церкви.

Я від щирого серця хотів би побажати всім вам допомоги Божої в цьому великому апостольському служінні, тому що, проповідуючи Христа, у тому числі в педагогічній сфері, звертаючись в першу чергу до молоді, Церква може багато зробити для зміцнення віри, для збереження умів і сердець нашого підростаючого покоління від тих зовнішніх впливів, які спрямовані на руйнування віри і духовного життя. Дай Боже усім вам, незважаючи на труднощі, нести, я б сказав, навіть не хрест, а прапор — прапор свідчення про те, що християнство непереможне, про те, що наше церковне послання світу перебуває живим, актуальним і завжди здатне досягати людських умів і людських сердець. Бажаю всім вам усвідомити особливу важливість тієї місії і того служіння, до якого Господь вас закликав, і бути гідними вашого покликання.

Благословення Боже молитвами святої рівноапостольної Ніни, що явила на собі чудо Божої присутності в людському житті, благословення Боже за молитвами багатьох, хто невинно загинув, у тому числі у вогні Великої Вітчизняної війни, благословення Боже за молитвами новомучеників і сповідників Церкви Руської нехай перебуває над усіма нами, зміцнюючи нас у свідомості важливості тієї справи, яку ми здійснювали зі смиренням заради спасіння душ людських. Амінь.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

Патріарх.ua