Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
22.05.2019

Проповідь Святішого Патріарха Кирила після Літургії в Миколо-Перервинському монастирі

 22 травня 2019 року, в день Преполовення П'ятидесятниці, свято перенесення мощів святителя і чудотворця Миколая з Мир Лікійських в Бар, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил відвідав Патріарше подвір'я храмів колишнього Миколо-Перервинського монастиря м. Москви. У соборі на честь Іверської ікони Божої Матері Предстоятель Руської Православної Церкви звершив Божественну літургію. Після закінчення богослужіння Святіший Владика виголосив проповідь.

В ім'я Отця і Сина і Святого Духа!

Пам'ять святителя і чудотворця Миколая, перенесення його мощів з Малої Азії, з місця, де він був похований, в місто Барі, в Італію, святкується Російською Церквою дуже урочисто. У Греції це свято не відзначають, оскільки вважали і вважають великою скорботою, що мощі були викрадені і відвезені на Захід. Здавалося б, і справді злодіяння - припливли чужинці, викрали святиню, кудись відвезли, плакати треба, а не радіти. Але град Барський радів, і абсолютно справедливо в тропарі сказано, що з ним всесвіт весь ліковствує. І є підстави для цього тріумфу, бо якби святі останки чудотворця Миколая не були перевезені, то навряд чи б вони збереглися - з урахуванням того, як складалася вся подальша історія Малої Азії, де християнська віра була майже повністю знищена.

Сьогодні мощі святителя перебувають на Заході, на території католицького монастиря, але ми знаємо, з якою увагою і любов'ю монахи, хоч і не перебуваючи з нами в спілкуванні, шанують ім'я святителя і чудотворця Миколая. Саме так - через скорботи, через страждання - була виявлена ​​милість Божа, і мощі святителя збереглися. А те, що сталося кілька років тому, коли значна частина цих мощів була привезена на Русь Святу, дійсно мало величезне значення для духовного життя всього нашого народу. Святитель Миколай прибув сюди, на цю землю, до цього народу, який шанує його, як ніде в світі. Свідченням тому було поклоніння мільйонів мощам великого чудотворця Божого. Адже для нас святитель Миколай - це святий, близькість якого ми відчуваємо, тому що, звертаючись до нього з молитвою, отримуємо те, що просимо.

Сьогодні ми читали Євангельське оповідання (Ін. 7: 14-30) про свято Преполовення, яке відзначалося і в Старому Завіті між Великоднем і П'ятидесятницею. Ми чули, що Господь Іісус Христос проповідував в день Преполовення, і слова Його були настільки переконливі, що ті, хто чув, говорили: «Звідки в Нього це? Адже Він нічому не вчився, Він не вивчав Святого Письма ... » А Господь у відповідь каже, що слово Боже перебуває в свідомості тих людей, у кого це слово перебуває і в житті. Господь пов'язує слухання слова Божого з вчиненням справ, які цьому слову відповідають. Ці чудові слова Спасителя ми всі повинні пам'ятати - навіть ті, хто не навчений Слову Божому, а таких багато. Але і ті, хто навчений християнству проповіддю церковною, своїми батьками або тими, хто більш, ніж вони самі, знають, чого навчав Спаситель, повинні пам'ятати, що без добрих справ, без здійснення справ милосердя і віра мертва, і читання слова Божого не приносить плода. Тому що Євангеліє дано не для того, щоб його читали освічені люди, робили свої висновки, писали праці, а для того щоб весь народ жив цим словом. Ось чому найважливіші поняття Євангелія викладаються так просто, як в уривку зі Святого Письма, який ми чули сьогодні в зв'язку зі святом Преполовення.

Хай допоможе нам усім Господь перейнятися цим розумінням значення слова Божого і усвідомити, що воно дано не для теоретичного напоумлення, не для підвищення рівня нашої культури, не для того, щоб ми могли спробувати свої сили в суспільстві своїми знаннями, але саме для того, щоб навчитися робити добрі справи. Саме так християнин зобов'язаний сприймати Божественне слово. А приклад того, до чого призводить виконання слів Святого Письма, ми бачимо в образі святителя і чудотворця Миколая. Він прожив довге життя, а епізодів з цього життя відомо зовсім небагато, зокрема, те, що він був на I Вселенському соборі, де викрив Арія. А все інше, що ми знаємо, пов'язане з його добрими справами. Він врятував від біди нещасних дівчат. Він зупинив руку ката, який заніс меч над головою ні в чому не винної людини. Ці сюжети, зафіксовані на наших іконах, демонструють нам, що саме зробило архієпископа Мир Лікійських великим святим Вселенської Церкви, - це його віра і його добрі справи. Ми постійно звертаємося до святителя зі своїми проханнями, про що тільки його не просимо, - і адже як часто він відповідає на наші молитви! Може, давайте в першу чергу просити його, щоб він допоміг нам усім навчитися робити добрі справи, а значить, розуміти слово Боже, як про це свідчить Євангельське читання сьогоднішнього дня.

Усіх вас сердечно вітаю зі святом Преполовення і з днем ​​пам'яті святителя і чудотворця Миколая!

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

Патріарх.ua