Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
28.04.2019

Слово Святішого Патріарха Кирила після Великодньої великої вечірні в Храмі Христа Спасителя в Москві

28 квітня 2019 року, в день свята Світлого Христового Воскресіння, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил здійснив Великодню велику вечірню в Храмі Христа Спасителя в Москві. Після закінчення богослужіння Предстоятель Російської Церкви звернувся до присутніх в храмі зі словом.

Ваше Високопреосвященство, владика митрополит Ювеналій! Ваші Високопреосвященства і Преосвященства! Дорогі батьки, брати, сестри! Дорога молодь!

Усіх вас сердечно дякую за ваші молитви, за вашу духовну підтримку, яку відчуваю кожен день, несучи нелегкий патріарший хрест. Понести його не під силу одній людині, у всякому разі так, щоб це хрестоносіння допомагало іншим людям нести свої хрести, допомагало іншим людям зберігати віру. Для цього потрібна молитовна, духовна допомога і підтримка єпископату, кліру і мирян, молоді — всіх тих, хто сьогодні об'єднаний вірою, молитвою, відвагою перед Господом і молиться про майбутнє нашої Церкви і нашої країни.

Я щойно повернувся з Морозівської лікарні, де відвідував дитяче відділення. У цьому відділенні лежать і новонароджені дітки, і однорічні, двох - трьох-, чотирирічні. Всі вони інваліди, але поняття «група» на них не поширюється, тому що інвалідність тримає цих дітей у стані, близькому до смерті. У багатьох з них, з точки зору зовнішнього спостерігача, немає майбутнього. Але поруч з ними їх батьки, і якщо самі діти не в повній мірі усвідомлюють тяжкість свого стану, то батьки, в основному молоді люди, все усвідомлюють повною мірою. Коли я сьогодні спілкувався з ними, я відчув особливий стан душі. Ці люди не просто «заробляють» для себе Царство Небесне — вони створюють неминущу цінність своїм подвигом.

А що таке подвиг? Подвиг-це якась дія, яка вимагає надзусиль. Але якби все зводилося до надзусиллям, то, напевно, люди знайшли б у своєму лексиконі інші слова, які б описували подвиг. Однак слово «подвиг» передбачає рух. Подвиг — не просто перенесення випробувань. Подвиг — це такий опір важким обставинам життя, результатом якого стає рух людської особистості. Ми називаємо хрест Христовий подвигом. Сам Боголюдина здійснив подвиг. І не тільки тому, що Він зазнавав фізичні страждання, але тому що ці страждання спонукали потім мільйони і мільйони людей до набуття сенсу життя, до досягнення цілей, які простягаються далеко за межі звичайних людських потреб.

Подвиг — це дійсно рух до особливої мети. У цьому сенсі Церква Христова безсумнівно здійснює подвиг, тому що в результаті всього того, що Церква робить, в результаті наших спільних молитов відбувається рух вперед і вгору — кожного, хто бере участь у цій роботі і в цій молитві, всіх тих, хто до цього діяння і до цієї молитви приєднується.

Подвиг є надзвичайно важливий вимір нашого життя, тому ніколи не треба відмовлятися від подвигу. Не треба руйнувати свою особистість, послаблювати свої сили лише тому, що на твою долю випали такі випробування. Подолання випробувань потрібно сприймати як подвиг.

Чи доречно говорити про подвиг у день Світлого Христового Воскресіння, коли така радість? На мій погляд, дуже і дуже доречна, тому що Своїм Воскресінням Господь дає нам сили здійснювати подвиг у своєму житті.

Хресний подвиг Самого Христа Спасителя відкрив нам і сенс буття, і життєві цілі. Не слід боятися подвигів, не слід боятися труднощів. Укріплюються вірою, укріплюються Божественною благодаттю, яка дарується нам в Церкві, ми можемо здійснювати не просто добрі справи, але такі справи, які нас рухають вперед і вгору, і тих, хто знаходиться поруч з нами. Поки буде цей рух вперед і вгору, триватиме і життя роду людського. А оскільки на чолі цього руху — Церква Божа, яка надихається подвигом Христа Спасителя, то саме тому особлива відповідальність лежить на всіх нас, мої дорогі владики, отці, брати і сестри. Наше служіння — це не легка комфортна прогулянка по життю. Наше служіння має бути і по суті є подвигом. І усвідомити це означає знайти силу і здатність здійснювати те, до чого ми покликані.

Сьогодні великий день, дійсно наповнює радістю наше життя, наші серця. Пасхальне торжество є знак Божої присутності серед нас, тому що, коли у людини на серці світло, коли її відвідує світла радість, її джерелом є Сам Бог. Дяка Господу, що нині в нашій Вітчизні все більше і більше людей відчувають Божу присутність у своєму житті. І як переповнені храми Святої Русі в ці передвеликодні і великодні дні! Як відчувається це свято на вулицях наших сучасних міст, як відчувається це свято навіть серед тих, хто зовсім рідко відвідує Церкву! Тому що радість Великодня - від Бога. Це реальність, що мусить зміцнити нашу віру, і наше розуміння важливості всього того, що Господь через Церкву, в тому числі через наші немічні сили.

Усіх вас, мої дорогі, хочу подякувати за ваше служіння, за вашу віру, за ваші молитви. Звертаюся до тих, хто в цьому храмі, і всім тим, хто нас може сьогодні бачити і чути за допомогою телебачення. Дякую всю Церкву Руську, Сповідницю і Мученицю, Церква, якій кров'ю своїх вірних чад вірність Христу Спасителю, Церква, яка і нині зі смиренням і сподіванням на волю Божу несе своє служіння, щоб світ увірував і через цю віру знайшов порятунок, відчув благодать Божу, що стосується серця.

Всіх вас сердечно вітаю зі святом Святої Пасхи. Христос Воскрес! Христос Воскрес! Христос Воскрес! Воістину Воскрес Христос! Амінь.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

Патріарх.ua