Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
21.05.2019

Виступ Святішого Патріарха Кирила на презентації книги «Діалог з історією»

21 травня 2019 року в Білій залі Храму Христа Спасителя в Москві відбулася презентація нової книги Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила «Діалог з історією». Звертаючись до присутніх, Святіший Владика розповів про основні теми своєї нової книги.

Шановні учасники зустрічі! Дорогі брати і сестри!

По-перше, я хотів би сердечно всім вам подякувати за участь в цій церемонії. Текст, який оформлений у вигляді книги «Діалог з історією», як і багато іншого, що виходить в якості моїх письмових текстів, не був написаний спеціально для публікації. Ці думки, об'єднані в зв'язний текст, були висловлені мною з різних приводів і в різних умовах, десь письмово, десь усно. Дякую тим, хто зібрав все це в один том, що дозволить читачеві ознайомитися з думками, які розділяє Патріарх.

Добре, коли відповіді на питання про життя нашого суспільства люди черпають безпосередньо зі своїх переконань, в першу чергу релігійних. Тема євангельських істин, тема християнських переконань, на щастя, не перестає бути актуальною; і навіть коли ми бачимо, що християнське послання зустрічає у кого-то відторгнення, іноді дуже різку, емоційну критику, все це свідчить про актуальність євангельського послання. Над ідеями, які належали величним умам давнини і нині становлять значну частину філософської спадщини людського роду, сьогодні ніхто особливо голову не ламає і тим більше в конфлікт з іншими людьми не вступає. Але, як сказано в Євангелії, «не мир прийшов Я принести, але меч» (Мф. 10:34), і якщо до цих пір Євангеліє розділяє людей, це свідчить про його актуальність.

Сьогодні ми переживаємо особливий період, коли наше суспільство виходить зі стану, який можна назвати міжчасовим, невизначеності, нестабільності. Він почався в 90-і роки, але з ласки Божої народ наш, суспільство наше практично подолало залишки тієї напруженості, яка була породжена історичною турбулентністю, всім тим, що сталося з нашим народом і країною в 90-і роки. І головне питання полягає в тому, чи зможе сьогодні суспільство спертися на непорушні основи, які здатні перетворити націю в єдине ціле, чи зможе ясно сформулювати цінності, ідеали, встановлення, які визначають історичну ідентичність та історичну самобутність. Завдання ускладнюється тим, що історія Росії сповнена зигзагів, трагедій, випробувань, перерваних традицій. Ось чому мені здалося правильним, щоб збірник цих текстів отримав назву «Діалог з історією».

Наприклад, російську історію ХХ століття наші співвітчизники все ще знають дуже погано, фрагментарно, часом з тенденційних джерел, і часто інтерпретують її на догоду ідеологічним установкам. До речі, ідеологічна інтерпретація історії, як би її не засуджували, є фактом абсолютно очевидним, - історія завжди інтерпретувалася з якоїсь ідеологічної точки зору. Можливо, у когось викличе здивування, що повна історія Російської Православної Церкви ХХ століття ще не написана. Ми тільки наближаємося до її написання, збираємо матеріали, узагальнюємо, намагаємося вивчити, осмислити. Велику роботу проводить колектив «Православної енциклопедії», і з мого благословення зараз готується видання всіх документів Помісного Собору 1917-1918 рр. Відкриваються дуже цікаві факти і особливості того періоду. Не все однозначно, не буду про це довго говорити, - нам ще належить ввести в науковий обіг безліч документів 30-х і 40-х років минулого століття. Має бути велика скрупульозна робота. Більш того, якщо ми хочемо зрозуміти історію Церкви, ми повинні об'єктивно вивчити документи, що стосуються діяльності катакомбних, зарубіжних, обновленських церковних і навколоцерковних груп, зрозуміти мотивацію тих чи інших дій, і тільки тоді виникне діалог з історією, який заповнює прогалини і зціляє історичні рани. Дуже просто накладати на конфлікти XX століття, пов'язані з відносинами Церкви і держави, ідеологічні штампи. Наприклад, часто говорять таку банальну, хоча і правдиву річ, що обновленство було інспіровано державною владою. Так, було інспіровано, але чому воно захопило свідомість певної частини єпископату, духовенства, мирян, інтелігенції? Адже якби це була абсолютно чужа інтерпретація, вона б не була сприйнята суспільною свідомістю. Думаю, ми можемо розбиратися більш досконально в цих складних епізодах вітчизняної історії, оскільки вже відділені від них достатній час; і емоційний рівень обговорення сьогодні більш спокійний, що дозволяє робити більш об'єктивні висновки.

Російська Православна Церква під проводом свого єпископату не тільки витримала жорстокі гоніння, але і зуміла - і це, звичайно, головне - подолати всі поділи і розколи. Якщо в появі розколів брали участь часто зовнішні сили (хоча і при підтримці внутрішніх сил), то вихід з розколів і поділів є на 100% церковна справа. Неможливо було об'єднати людей під зовнішнім тиском. Іноді кажуть, що Сталін припинив обновленський розкол. Так, він міг його припинити, але ж пафос обновленства міг ще довгі роки зберігатися, причому в середовищі канонічного єпископату. Але цього не сталося, тому що всі ці ідеї були природним чином зжиті і відірвані загальноцерковною свідомістю.

Мені б хотілося ще раз сказати про важливість тієї позиції, яку наш єпископат зайняв з питання збереження церковної єдності. Сьогодні постмодерн пропонує нам ідею світу без ієрархії. Я глибоко переконаний в хибності цієї ідеї. Якщо ви уважно розглянете критику, яка звертається в адресу Церкви з боку нерелігійних і не симпатизуючих Церкві людей, то в центрі цієї критики - завжди ієрархія. Завжди! Випадково це чи не випадково? Мені здається, що це абсолютно не випадково, тому що ієрархія - це впорядкованість буття, а всяке життя передбачає свій порядок. Там, де її немає, там розпад і хаос. Ось чому питання, чи потрібна ієрархія, - це питання риторичне. Вона завжди була і є, а якщо говорити про Церкву, то ієрархія - це боговстановлена інституція. На вершині справжньої ієрархії стоїть Сам Ісус Христос, Він Засновник і Глава Церкви. В Його ієрархії справді великий той, хто жертвує собою заради ближнього, тому що це ієрархія любові, а не влади. Коли в Церкві забували і забувають про те, що ієрархія - це питання любові, а не влади, тоді і відбувається ослаблення авторитету і впливу тих, хто таку позицію займає, сам будучи належним церковній ієрархії.

Однією з найбільших трагедій XX століття є цивільний розкол, який стався в результаті революційних подій. Переконаний, що він може бути переборений цивільним єднанням, поверненням до цілісності свідомості буття нашого народу. Це повернення неможливе без отримання любові і православного способу життя, світовідчуття, в якому ключове значення має ідеал самопожертви, вміння жертвувати собою заради іншого, не боячись випробувань. І найвищий приклад такої самопожертви залишив нам Сам Господь, який приніс Себе в жертву заради порятунку людей. Від того, наскільки глибоко ми здатні сприйняти цей приклад, наскільки ми готові втілити його в життя, залежить майбутнє нашої Церкви, нашої країни і всієї людської цивілізації. Якщо ці тексти внесуть хоча б малу лепту в цю спільну справу, я буду вдячний Богу і всім, хто допоміг мені видати цю книжечку. Дякую.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

Патріарх.ua