Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
07.07.2019

Слово Святішого Патріарха Кирила при врученні архієрейського жезла Преосвященному Ігнатію (Григор'єв), єпископу Чистопольському і Нижньокамському

 

7 липня 2019 року, у неділю 3-ю після П'ятидесятниці, свято Різдва чесного славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил звершив Божественну літургію в Коневському Різдво-Богородичному чоловічому монастирі і очолив хіротонію архімандрита Ігнатія (Григор'єва) в єпископа Чистопольського і Нижньокамського. Після закінчення Літургії Предстоятель Російської Православної Церкви напучував єпископа Ігнатія на служіння.

Преосвященний єпископ Ігнатій!

Сьогодні, коли Церква вшановує найбільшого з пророків-Предтечу і Хрестителя Господнього Іоанна, здійснилася про тебе воля Божа, блага, угодна і досконала (Рим. 12: 2), що обрала тебе до вищого ієрархічного служіння і Духом Святим поставила охоронцем стада Христового (Діян. 20:28). За молитвами вірних і через покладення на главу твою рук архіпастирів ти сподобився прийняти Небесного Утішителя, Який вчинив тебе єпископом Церкви Православної і наступником служіння апостолів.

Ти приступаєш із зухвалістю до престолу благодаті (Євр. 4:16), будучи наділеним особливими дарами Духа. Вислухай же з увагою це повчання, яке за обов'язком батьківської любові викладаю тобі нині.

З благословення Божого одягнувся ти в священні архієрейські ризи. Саккос надів в образ страждань Господа, бо і тобі належить вважати душу свою за пасомих, доки не зобразиться в них Христос (Гал. 4:19). З омофором сприйняв суто відповідальність за спасіння овець словесного стада, щоб ніщо зі спадщини Божої не загинуло для життя вічного. Панагія ж покладена на груди твої як печатка і свідчення віри (свт. Симеон Солунський. Премудрість нашого спасіння, 48).

Ти вступаєш на нові терені праць. Шлях цей непростий і таїть у собі чимало небезпек, головні з яких — це людські слабкості, і в першу чергу — марнославство і гордість, тому що, досягнувши значущого положення, люди нерідко починають думати про себе високо і шукають від інших слави і пошани. Гордість не тільки засліплює духовно, будучи коренем інших гріховних пристрастей, але і затуманює розум, позбавляє здатності правильно сприймати себе і навколишню дійсність. Тому закликаю тебе до того, щоб ти беріг себе від цієї Вогняної спокуси і завжди пам'ятав про те, що істинна сила Божа відбувається в немочі (2 Кор. 12: 9), бо гордим Бог противиться, а смиренним подає благодать (1 Пет. 5:5).

Свячення саме по собі не робить людину ні розумнішою, ні духовно досконалішою. Не в цьому полягає сенс великого Таїнства. В єпископській хіротонії подається особливий дар Небесного Утішителя. Апостол Павло називає цей дар духом сили, любові і цнотливості (2 Тим. 1:7). Але його належить невпинно зігрівати в собі (2 Тим. 1:6) ревними працями, так як без цих зусиль його може спіткати сумна доля заритого в землю таланту з євангельської притчі.

Дух сили посланий тобі, щоб, не погодившись з століттям сім (Рим. 12: 2), ти проповідував Царство Боже і вчив про Господа Іісуса Христа з усякою зухвалістю (Діян. 28:31). Дух любові дарований тобі, щоб, наслідуючи істинному пастирю, являти зразок милосердя, жертовності і батьківської уваги до потреб пасомих. Дух цнотливості отримав ти сьогодні, щоб повчати народ Божий в здоровому і непошкодженому вченні. У цих трьох належить тобі подвизатися відтепер, виконуючи ввірене високе служіння духу.

Премудрим промислом Вседержителя тобі судилося бути єпископом Чистопольським і Нижньокамським. Історія Християнства на цій землі сягає корінням в глибоку давнину. Це особливо значуще місце для нашого народу — місце, обагрене кров'ю святих мучеників Авраамія і Феодора Болгарських, прославлене подвигами багатьох сповідників Руської Церкви в XX столітті. Споконвіку тут пліч-о-пліч живуть у мирі і злагоді представники різних національностей і релігій. Тобі належить дуже важлива і відповідальна справа: зберігаючи усталені традиції добросусідства та взаємної поваги, будувати міцні православні громади, зміцнювати їх і створювати, утверджувати у вірі і благочесті свою паству, з відвагою нести слово про Воскреслого Спасителя і ближнім, і дальнім, запалюючи в серцях людей любов до Христа.

Не забувай про те, що саме любов будує Церкву, що саме вона є сила, що творить християнську громаду. «А тому якщо ти думаєш, що любиш Бога, а в твоєму серці живе неприємне розташування хоча до однієї людини, то ти — в лютому самообмані», — попереджає нас святитель Ігнатій Брянчанінов (Аскетичні досліди. Том 1. Про любов до ближнього). Прислухайся до мудрих слів свого небесного покровителя і, слідуючи їм, невпинно відчувай своє серце, чи не закралися в ньому заздрість або злість, чи не обтяжене воно образою або осудом.

Архіпастирські труди дуже великі і різноманітні, але чим би ти не займався — будь то соціальне служіння, робота з молоддю, міжрелігійний діалог, або проповідь Євангелія — все це без любові втрачає свою цінність і в тому немає ніякої користі (1 Кор. 13:3). "Немає нічого марнішого вчителя, який любомудрить тільки на словах. Це властиво не вчителю, а лицеміру», — справедливо відзначає святитель Іоанн Златоуст (бесіди на діяння апостольські. Бесіда 1). І оскільки істинність слів пізнається зі способу життя людини, найбільше прагни являти особистий приклад цнотливості, лагідності, терпіння, любові і послуху Святої Церкви, адже ніякий Пастир не може дати іншим того, чого не має сам.

Особливим твоїм піклуванням має стати Євангельська Просвіта людей і відродження духу общинності на парафіях. Церковне життя не зводиться до зовнішніх звичаїв і встановлень - воно є справжнє буття у Христі Іісусі, яке ми переживаємо в Євхаристійній трапезі.

Сьогодні ти отримав не лавровий вінок, а колючий терновий вінець. Ти вступаєш на важкий шлях хрестоношення, і нехай на цій важкій дорозі твоїми вірними і надійними соратниками стануть священнослужителі і миряни єпархії, у співпраці з якими тобі належить розвивати і служіння милосердя, і духовно-просвітницьку діяльність у регіоні.

Зміцнюючись Господом і могутністю сили Його (Еф. 6: 10), підперезавшись істиною і одягнувшись в броню праведності (Еф. 6: 14-16), прийми жезл цей-зримий символ твоєї архіпастирської влади, утвердження народу у вірі, спасіння душ і путівника (свт. Симеон Солунський. Премудрість нашого спасіння, 48). Тепер же, сповнившись дарів Духа Божого, благослови тут присутніх, що молилися сьогодні про те, щоб показати архієрейство твоє непорочним і святим і сотворити тебе наслідувачем істинного Пастиря Господа Іісуса (з чинопослідування архієрейської хіротонії), Йому ж честь і слава на віки віків.

Амінь.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі

Патріарх. ua