Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
08.07.2018

Святіший Патріарх Кирил освятив закладний камінь Богородице-Різдвяного кафедрального собору Мурома

 

8 липня 2018 року на завершення Первосвятительського візиту до Муромської єпархії Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил звершив чин освячення закладного каменя Богородице-Різдвяного кафедрального собору міста Мурома.

Предстоятелю Руської Православної Церкви співслужили митрополит Володимирський і Суздальський Євлогій, керівник \Адміністративного секретаріату Московської Патріархії архієпископ Солнєчногорський Сергій, єпископ Муромський і В’язниковський Ніл.

Напис на закладному камені гласить: «В ім'я Отця і Сина і Святого Духа, засновується цей кафедральний собор на честь і пам'ять Різдва Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії, Святішим Патріархом Московським і всієї Русі Кирилом, за участі єпископа Муромского і В’язниковського Ніла в літо від Різдва Христового 2018 місяця липня 8 дня».

На богослужінні були присутні повноважний представник Президента Російської Федерації в Центральному федеральному окрузі І.О. Щоголєв, губернатор Володимирської області С.Ю. Орлова, голова округу Муром Є.Є. Ричков, керівництво регіону і голови адміністрацій районів Володимирської області.

Богослужбові співи виконав хор Благовіщенського чоловічого монастиря м. Мурома під керівництвом О.А. Яковишиної.

Після закінчення богослужіння Святіший Патріарх Кирил звернувся зі словом до його учасників:

«Усіх вас, дорогі владики, отці, брати й сестри, сердечно вітаю зі знаменною подією — закладенням кафедрального собору в Муромі.

Дай Боже, щоб і храм було побудовано за доброї нагоди, і місце навколо собору набуло належного вигляду. Завжди кафедральні собори були в центрі міста. Зараз у центрі стародавнього міста побудувати кафедральний собор неможливо. Але будівництво кафедрального собору поза центром має спонукати міську владу і всіх, від кого це залежить, таким чином облаштовувати простір навколо собору, щоб він став новим духовним, культурним центром міста. Дай Боже, щоб так і було і щоб засяяв своїми куполами цей чудовий собор Різдва Пресвятої Богородиці на стародавній православній муромській землі.

Нехай береже вас Господь!»

***
Богородице-Різдвяний собор — головний православний храм міста Мурома, що стояв колись на її вершині Воєводської гори над річкою Окою. Точний час заснування собору невідомий. Про існування в Муромі кам'яних храмів раніше XVI століття немає точних відомостей. Тим не менше вважається, що перший собор Різдва Богородиці був побудований в камені ще на початку XIII століття. У соборі спочивали мощі муромських чудотворців Петра і Февронії.

За великого князя Івана ІІІ в 1458 році собор був відновлений. У XVI столітті в храмі кілька разів молився перший російський цар Іван Грозний.

У Петропавлівській прибудові спочивали мощі муромських чудотворців Петра і Февронії. Збереглися фотографії масивної кипарисової раки, виготовленої для мощів в 1797 році. Поруч з храмом стояла дерев'яна церква Петра і Февронії. В кінці XVIII ст. її розібрали, щоб звільнити місце для будівництва триярусної дзвіниці. При дзвіниці були теплий Спаський храм і влаштований в 1814 році приділ на честь Муромської ікони Божої Матері.

Після революції собор було пограбовано, частина найдавніших ікон і начиння була передана в місцевий краєзнавчий музей, так само як і мощі Петра і Февронії. У 1924 році собор був закритий, а десять років потому, його передали військовому відомству. Перед храмом було влаштовано футбольне поле, дзвіниця була пристосована під роздягальні для спортсменів. У 1939 році почали розбирати стіни храму. Дзвіниця простояла на кілька років довше, так як використовувалася як пожежна каланча.

У квітні 2018 року єпископ Муромський і Вязніковський Ніл і глава округу Муром Е. Е. Ричков підписали договір про передачу земельної ділянки на Карачаровському шосе під будівництво кафедрального собору на честь Різдва Божої Матері. Проект храмового комплексу був виконаний єпархіальним архітектором А. Н. Трофімовим.

Собор розрахований на 1000 осіб. У храмовий комплекс входять собор, дзвіниця, церковний будинок, огорожа з вежами і брамами, водосвятна каплиця.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі
Патріархія. ru