Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
08.10.2018

В день представлення преподобного Сергія Радонезького Предстоятель Руської Церкви звершив Літургію в Троїце-Сергієвій лаврі

 

8 жовтня 2018 року, у день представлення преподобного Сергія, ігумена Радонезького, всієї Росії чудотворця, Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил звершив Божественну літургію в Успенському соборі Свято-Троїцької Сергієвої лаври.

Його Святості співслужили: Блаженніший митрополит Київський і всієї України Онуфрій; митрополит Чебоксарський і Чуваський Варнава; митрополит Калузький і Боровський Климент, голова Видавничої Ради Руської Православної Церкви; митрополит Воронезький і Ліскінській Сергій; митрополит Істрінський Арсеній, перший вікарій Патріарха Московського і всієї Русі по м. Москві; митрополит Тернопільський і Кременецький Сергій; митрополит Курський і Рильський Герман; митрополит Єкатеринбурзький і Верхотурський Кирил; митрополит Ростовський і Новочеркаський Меркурій, голова Синодального відділу релігійної освіти і катехізації; митрополит Тамбовський і Рассказовський Феодосій; митрополит Нижньогородський і Арзамаський Георгій; митрополит Рязанський і Михайлівський Марк, голова Фінансово-господарського управління Московського Патріархату; митрополит Святогірський Арсеній; митрополит Бориспільський, Броварський Антоній, митрополит Ханти-Мансійський і Сургутський Павел; митрополит Тверський і Кашинський Сава, перший заступник керуючого справами Московської Патріархії; митрополит Вологодський і Кирилівський Ігнатій; митрополит Хабаровський і Приамурський Володимир; митрополит Смоленський і Дорогобузький Ісидор, митрополит Псковський і Порховський Тихон, голова Патріаршої ради з культури; архієпископ Тираспольський і Дубосарський Сава; архієпископ Калінінградський і Балтійський Серафим; архієпископ Сергієво-Посадський Феогност, намісник Троїце-Сергієвої лаври, голова Синодального відділу з монастирів і чернецтва; архієпископ Сонячногорський Сергій, керівник Адміністративного секретаріату Московської Патріархії; архієпископ Петропавловський і Камчатський Артемій; архієпископ Салехардський і Ново-Уренгойський Микола; архієпископ Магаданський і Синегорський Іоанн; архієпископ Владикавказький і Аланський Леонід; архієпископ Єгор'євський Матвій; єпископ Борисовський і Марьїногорський Веніамін; єпископ Туапсинський Діонісій; єпископ Наро-Фомінський Іоанн; єпископ Вяземський і Гагарінський Сергій; єпископ Клинцівський і Трубчевський Володимир; єпископ Бронницький Парамон, намісник Донського ставропігійного монастиря; протопресвітер Володимир Диваков, секретар Патріарха Московського і всієї Русі по м. Москві; архімандрит Павел (Кривоногов), благочинний Троїце-Сергієвої лаври; протоієрей Миколай Балашов, заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв'язків; архімандрит Сава (Тутунов), заступник керуючого справами Московської Патріархії; ігумен Петро (Єремєєв), намісник Високо-Петровського ставропігійного монастиря; ігумен Варфоломій (Петров), намісник Миколо-Угрешського ставропігійного монастиря; насельники Лаври у священному сані; сонм духовенства.
 
У числі сослуживших були представники Помісних Православних Церков при Московському Патріаршому престолі: єпископ Моравичський Антоній (Сербська Православна Церква); архімандрит Феоктист (Димитров) (Болгарська Православна Церква); архімандрит Серафим (Шемятовский) (Православна Церква Чеських земель і Словаччини); протоієрей Данило Андреюк (Православна Церква в Америці).
 
У храмі молився митрополит Новосибірський і Бердський Тихон.
 
Серед тих, хто молилися за богослужінням були представники Керкирської митрополії Елладської Православної Церкви, яка організувала перенесення чесних мощів святителя Спиридона Триміфунтського в Російську Православну Церкву, — настоятель храму святителя Спиридона в Кекире архімандрит Іустин (Константас), протоієрей Фома Костамонитис.
 
Лавру відвідали голова Комітету Державної Думи ФС РФ з розвитку громадянського суспільства, громадських і релігійних об'єднань, президент Міжпарламентської асамблеї Православ'я С. А. Гаврилов, перший заступник голови Московської обласної Думи Н.Ю. Чаплін, депутат Державної Думи ФС РФ С. А. Пахомов.
 
Богослужбові піснеспіви виконав хор Троїце-Сергієвої лаври під управлінням архімандрита Гліба (Кожевнікова).
 
На сугубій єктинії прозвучали прохання про єдність Православної Церкви і збереження Церкви від розділень і розколів.
 
Після сугубої єктинії Святіший Патріарх Кирил возніс молитву про мир на Україні.
 
За Літургією Предстоятель Руської Православної Церкви висвятив насельника Троїце-Сергієвої лаври ченця Зенона (Смирнова) в сан ієродиякона.
 
Проповідь перед причастям вимовив ігумен Філіп (Єльшин), насельник Троїце-Сергієвої лаври.
 
На телеканалі «Союз» йшла пряма трансляція Патріаршого богослужіння.
 
В цей день за традицією архієрейські богослужіння відбувалися і в інших храмах Лаври. Божественну літургію в Троїцькому соборі очолив керуючий справами Московської Патріархії митрополит Санкт-Петербурзький і Ладозький Варсонофій; в Сергіївському трапезному храмі — Патріарший намісник Московської єпархії митрополит Крутицький і Коломенський Ювеналій; в Свято-Духовому храмі — голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків митрополит Волоколамський Іларіон; в Покровському академічному храмі — Патріарший екзарх всієї Білорусі митрополит Мінський і Заславський Павло; у храмі преподобного Іоанна Лествичника Московської духовної семінарії — глава Середньоазіатського митрополичого округу митрополит Ташкентський і Узбекистанський Вікентій; в Чернігівському скиті Лаври — митрополит Астраханський і Камизякський Никон.
 
Після закінчення літургії Святіший Патріарх Кирил на Соборній площі Лаври звершив молебень перед шанованою іконою преподобного Сергія Радонезького. Його Святості співслужив собор ієрархів, які здійснювали Літургію в день пам'яті преподобного Сергія у всіх храмах обителі.
 
Після закінчення молебню Святіший Патріарх Кирил з балкона Патріарших покоїв звернувся до учасників урочистостей — архієреїв, духовенства, чернецтва і мирян-з Першосвятительським словом:
 
«Вітаю вас, дорогі отці, брати і сестри, матушки ігумені і ченці, і вітаю з великим для нас святом — преставлением преподобного і богоносного отця нашого Сергія, ігумена Радонезького!
 
В цей день ми завжди збираємося у Лаврі, навіть коли погода не дуже хороша, як сьогодні, але по милості Божої до кінця Літургії вийшло сонце, з тим щоб ми могли в радості здійснити урочистий молебень на площі перед іконою Преподобного.
 
Невипадково ми прославляємо його ім'я з року в рік. Багато наших чоловіків носять ім'я Сергія, і пам'ять про преподобного зберігається в нашому народі. І не тільки тому, що він зіграв важливу роль в об'єднанні нашої країни, у відображенні навали іноплемінних, а й тому що він у житті своєї явив зразок святості. Своєю любов'ю Преподобний долав людські конфлікти, об'єднував людей, і нині він живе не тільки в нашій історичній пам'яті, як інші видатні діячі, але і в нашої молитовної пам'яті. Він перебуває в нашому духовному житті, і ми звертаємося до нього не як до історичного персонажу далекого минулого, але як до нашого сучасника. І це дійсно так, тому що він разом з нами, разом зі своєю паствою, разом з тими, хто пам'ятає його ім'я і звертається до нього зі своїми молитвами.
 
Ось і сьогодні ми молимося, і молимося багато про що, — кожен, звичайно, про своє. У кожного свої проблеми, свої біди, та й ті, у кого їх немає, приїжджають сюди, щоб вихваляти Преподобного і подякувати йому за милість. Однак нині ми проходимо через дуже непрості історичні обставини як для Вітчизни нашої, для всієї Русі, так і для нашої Церкви. Залишаючись вірними святим канонам, вірними переказам вітчизни, ми стверджуємо і будемо стверджувати Православ'я в усьому світі! Таке наше призначення, і ніхто не зіб'є нас з цього шляху. Ніхто не змусить нас повірити, що порушення церковних канонів може мати місце з чиєїсь волі. І ми зберігаємо вірність Переданню Церкви, бо бажаємо бути вірними її чадами.
 
Тому сьогодні, звертаючись до преподобного Сергія, який так багато зробив для примирення розрізнених князівств феодальної Русі, ми просимо його, щоб він своїми молитвами прихилив милість до Вселенської Православної Церкви, примирив ворогуючих, зупинив поширення розколів, особливо там, де розкол несе в собі загрозу і для загальнонаціонального життя, — я маю на увазі братню Україну. Ми молимося преподобному Сергію, щоб молитвами своїми перед лицем Божим він не залишав Святої Русі і Церкви нашої. І всіх вас, мої дорогі, закликаю зараз до особливої молитви про Церкву Православну, про братів і сестер наших, що на Україні перебувають, і про всіх тих, хто потребує нашої молитовної підтримки і допомоги. Молитвами преподобного і богоносного Отця нашого Сергія, ігумена Радонезького, хай зберігає Господь Русь Святу і Церкву нашу Православну! Амінь".
 
Потім в Патріарших покоях Лаври Предстоятель Російської Церкви вручив нагороди архієреям, що відзначають цього року ювілейні дати.
 
Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі
 
/ Патріарх.ua/