Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви
15.06.2016

Митрополит Волоколамський Іларіон: Ідея Всеправославного Собору не може бути знехтувана

В інтерв'ю телеканалу RT голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату митрополит Волоколамський Іларіон розповів про причини, за яким Російська Православна Церква наполягає на перенесенні строків проведення Всеправославного Собору.

У ході бесіди, яка йшла англійською мовою, владика Іларіон нагадав, що від участі в Соборі відмовилися послідовно Болгарська, Антіохійська, Грузинська Церкви, а Сербська Православна Церква виступила із закликом перенести Собор.

У числі причин таких рішень ― розбіжності в двосторонніх відносинах між Помісними Церквами, які не знайшли вирішення до цього часу. Митрополит Волоколамський Іларіон нагадав, зокрема, що Антіохійська Церква перервала євхаристійне спілкування з Єрусалимським Патріархатом через суперечки про юрисдикційну приналежність Катару. «Антіохійська Церква отримала з цього питання відповідь Константинополя буквально кілька днів тому. Але відповідь їх не влаштувала, тому вони вирішили не приєднуватися до Всеправославного Собору», ― розповів голова ВЗЦЗ.

Митрополит Іларіон також нагадав, що Сербська Православна Церква в своїй заяві від 8 червня 2016 року відзначила неврегульовані проблеми у взаєминах з Румунською Православною Церквою, яка створила на канонічній території Сербської церкви свою єпархію. Ще одне питання ― місце Грузинського Патріархату в диптихах. «На нашу думку і на думку Грузинської Церкви, вона повинна займати шосте місце у порядку слідування Помісних Православних Церков. У Константинополі цю Церкву ставлять на дев'яте місце, ― пояснив митрополит Волоколамський Іларіон. ― Це невелика розбіжність, але історично це важливі питання». Були свої причини для відмови від участі в Соборі і у Болгарської Церкви.

Як зазначив ієрарх, Московський Патріархат брав участь у підготовці Святого і Великого Собору Православної Церкви з самого початку передсоборного процесу, з 1961 року. «І ми завжди заявляли, що всі рішення Собору повинні бути засновані на консенсусі. Консенсус означає, що всі загальновизнані ― а їх чотирнадцять ― повинні взяти участь в Соборі і висловити згоду з цими рішеннями, ― продовжив митрополит Волоколамський Іларіон. ― Ми сподівалися, що так і буде, і до останнього часу на це залишався шанс. Але цього не сталося ― одна за одною кілька Православних Церков оголосили про свою відмову. Це означає, що у нас немає консенсусу. Це означає, що Собор не може називатися Всеправославним».

Російською Православною Церквою було висловлено переконання, що єдиним виходом з цієї складної ситуації є перенесення Собору, нагадав архіпастир.

Владика Іларіон нагадав, що Російська Церква завжди наполягала на тому, що Всеправославний Собор повинен стати продовженням загальноправославної єдності. «Щоб так сталося, наявні проблеми повинні бути дозволені до Собору ― не під час і після нього, ― зазначив архієрей, висловивши жаль, що сформована ситуація призвела до того, що кілька Церков будуть відсутні на Соборі». «Ми не можемо обговорювати питання порядку денного, якщо кілька Церков будуть відсутні», ― підкреслив ієрарх.

«Ми віримо, що сама ідея Собору не може бути знехтувана, — зауважив він. — Просто потрібно краще підготуватися. Ми завжди говорили, що слід серйозно підійти до його приготування. Наприклад, якщо у окремої Православної Церкви є питання, воно не може бути проігнороване». Голова ВЗЦЗ висловив думку, що з того, що сталося, перш за все, слід винести урок, побачити допущені в процесі помилки та намагатися їх виправити, для чого знадобляться, в тому числі, праця і терпіння.

Служба комунікації ВЗЦЗ/Патріархія.ru

Патріарх.ua