Святіший Патріарх Кирил spacer Руська Православна Церква spacer Українська Православна Церква spacer Помісні i Автономні Церкви spacer Канони Православної Церкви

Положення про взаємодію Синодального відділу по монастирях і чернецтву з єпархіальними монастирями

Документ ухвалено на засіданні Священного Синоду 21 жовтня 2016 року (журнал № 94).

I. Загальні положення

Документ покликаний регулювати відносини Синодального відділу по монастирях і чернецтву з єпархіальними архієреями з питань відкриття/скасування єпархіальних монастирів, призначення на посаду ігуменів/ігумень єпархіальних монастирів, інспекційних поїздок членів Колегії Відділу з метою ознайомлення з життєдіяльністю єпархіальних монастирів за дорученням Святішого Патріарха Московського і всієї Русі (далі — «Патріарха»).

1. Відкриття (скасування) єпархіальних монастирів здійснюється на підставі рішення Патріарха і Священного Синоду Руської Православної Церкви (далі — «Священного Синоду») за поданням єпархіального архієрея і як правило з урахуванням відкликання Синодального відділу по монастирях і чернецтву (далі — «Відділ»).

2. Ігумен/ігуменя єпархіального монастиря призначається на посаду (звільняється від посади, переводиться) Патріархом і Священним Синодом за поданням єпархіального архієрея і як правило з урахуванням відкликання Відділу.

3. Члени Колегії Відділу можуть або з благословення Патріарха, або за погодженням з керуючим справами Московської Патріархії і з єпархіальним архієреєм даного монастиря бути спрямовані в єпархіальний монастир Руської Православної Церкви для ознайомлення з його життєдіяльністю з наступною доповіддю Патріархові для прийняття подальших рішень Патріархом і Священним Синодом.

II. Порядок внесення та розгляду пропозицій про відкриття (скасування) єпархіальних монастирів

1. Єпархіальний архієрей подає на ім'я Патріарха і Священного Синоду рапорт, що містить прохання про відкриття (скасування) монастиря (і в разі відкриття монастиря ― пропозиція кандидатури на посаду ігумена/ігумені (див. п. III.1-2)), до якого додається довідка про монастир (містить історичні відомості та опис сучасного стану обителі).

2. Голова Відділу спільно з членами Колегії Відділу розглядає документи, представлені єпархіальним архієреєм, і призначає комісію з членів Колегії Відділу, яка виїжджає в єпархію, зустрічається з єпархіальним архієреєм, відвідує монастир, що готується до відкриття (планований до скасування), запитує у єпархіального архієрея додаткові документи, необхідні для прийняття рішення по його проханню, ретельно вивчає питання, та за результатами подає у Відділ звіт.

3. Голова Відділу подає рапорт Патріарха з мотивованою позицією про доцільність/недоцільність відкриття (скасування) монастиря з додатком:

рапорту єпархіального архієрея з супутніми матеріалами (історична довідка, фото),

звіту комісії Відділу,

інших документів з даного питання, які надійшли у Відділ.

III. Порядок внесення та розгляду пропозицій про призначення на посаду (звільнення з посади) ігумена/єпархіального монастиря ігумені

1. Єпархіальний архієрей подає на ім'я Патріарха і Священного Синоду рапорт, що містить прохання про призначення (звільнення) ігумена/ігумені монастиря, до якого додаються такі документи:

автобіографія кандидата,

характеристика за підписом єпархіального архієрея,

фотографія (необхідна кількість та формат).

2. При розгляді пропозицій єпархіальних архієреїв про призначення на посаду ігумена/ігумені:

2.1. Голова Відділу спільно з членами Колегії Відділу розглядає документи, представлені єпархіальним архієреєм на кандидата, запитує у єпархіального архієрея додаткові документи, необхідні для прийняття рішення за поданим ним проханням, і проводить співбесіду з кандидатом.

2.2. За результатами співбесіди кандидат на призначення ігуменом/ігуменею прямує в один з монастирів Руської Православної Церкви для стажування. При цьому направлені повідомляється архієрей, який представив кандидата, єпархіальний архієрей, у віданні якого перебуває обраний для стажування монастир, а також ігумен/ігуменя цього монастиря. Термін перебування кандидата в монастирі від десяти днів до одного місяця.

2.3. Кандидатові, направленому на стажування, необхідно ознайомитися з духовним і богослужбовим життям обителі; з діловодством, веденням фінансової та іншої документації; порядком здійснення ремонтних і реставраційних робіт; отримати уявлення про діяльність основних посадових осіб монастиря (ігумена, духівника, благочинного, скарбника, економа), а також практичний досвід несення послуху в обителі. Коло цих послухів визначає ігумен/ігуменя монастиря на підставі рекомендацій Відділу.

2.4. Ігумен/ігуменя монастиря, в якому кандидат повинен пройти стажування, надає йому сприяння в дослідному вивченні внутрішнього життя обителі, діяльності її структурних підрозділів та служб, а потім представляє у Відділ звіт про перебування кандидата в обителі з викладом своєї думки про здібності кандидата зайняти посаду ігумена/ігумені єпархіального монастиря.

2.5. Голова Відділу повторно зустрічається з кандидатом і подає рапорт Патріарху, в якому відображає свою позицію про доцільність/недоцільність призначення кандидата на посаду ігумена/ігумені монастиря з такими супровідними:

рапорт єпархіального архієрея, який представив кандидата, з відповідними додатками,

звіт ігумена/ігумені монастиря, в якому кандидат проходив послух,

інші документи з цього питання, що надійшли у Відділ.

3. При розгляді пропозицій єпархіальних архієреїв про звільнення від посади ігумена/ігумені монастиря:

3.1. Голова Відділу спільно з членами Колегії Відділу розглядає документи, що обґрунтовують причини звільнення від посади ігумена/ігумені. Голова Відділу також може призначити комісію у складі членів Колегії Відділу, яка виїжджає в єпархію, зустрічається з єпархіальним архієреєм, відвідує монастир, де вивчає обстановку, та за результатами подає у Відділ звіт.

3.2. Голова Відділу подає рапорт Патріарху, в якому висловлює свою позицію про доцільність/недоцільність звільнення від посади ігумена/ігумені з додатком:

рапорту єпархіального архієрея з документами, переліченими у п. III.1,

звіту комісії Відділу,

інших документів з даного питання, які надійшли у Відділ.

IV. Порядок прийняття рішення про відкриття (скасування) єпархіального монастиря та про призначення (звільнення) ігумена/ігумені монастиря

1. Рішення про відкриття (скасування) єпархіального монастиря та про призначення кандидата на посаду (звільнення з посади) ігумена/ігумені монастиря ухвалюється Патріархом і Священним Синодом.

2. Керуючий справами Московської Патріархії направляє єпархіальному архієрею за своїм підписом виписку з відповідного журналу Священного Синоду.

3. Єпархіальний архієрей на підставі рішення Патріарха і Священного Синоду видає указ про призначення кандидата на посаду (звільнення з посади) ігумена/ігумені єпархіального монастиря.

V. Планові інспекційні поїздки членів Колегії Відділу у єпархіальні монастирі з благословення Патріарха

1. Голова Відділу спільно з членами Колегії Відділу раз на рік визначає єпархіальні монастирі для планового відвідування і складає орієнтовний план відвідувань. План відвідувань письмово погоджується з керуючим справами Московської Патріархії, після чого направляється на затвердження Патріарху.

2. Голова Відділу направляє лист єпархіальному архієрею єпархії з проханням прийняти членів Колегії та призначити відповідального від єпархії за зустріч з ними.

3. Після отримання відповіді з єпархії направляються листи членам Колегії з проханням відвідати монастирі зазначеної єпархії.

4. Члени Колегії зв'язуються з відповідальним від єпархії та узгоджують терміни і програму поїздки.

5. Члени Колегії виїжджають в єпархію, беруть благословення єпархіального архієрея, відвідують єпархіальні монастирі, по закінченні поїздки зустрічаються з єпархіальним архієреєм, повідомляють йому свої висновки за результатами поїздки і подають звіт про поїздку в Відділ.

6. На основі звіту членів Колегії голова Відділу представляє Патріарху рапорт про інспекційну поїздку (або декількох поїздках).

7. У разі виявлення серйозних недоліків у рапорті пропонуються заходи, які можуть виправити, усунути, допомогти подолати труднощі. До рапорту додається проект звернення Патріарха (керуючого справами Московської Патріархії) до єпархіального архієрея з проханням звернути увагу на висновки комісії.

VI. Поїздки в зв'язку з особливими дорученнями Патріарха з питань єпархіальних монастирів

1. Голова Відділу з благословення Патріарха спільно з членами Колегії Відділу розглядає звернення, що стосується того чи іншого монастиря, і приймає рішення про доцільність або недоцільність направлення комісії в єпархіальний монастир. Рішення про направлення комісії в єпархіальний монастир письмово погоджується з керуючим справами Московської Патріархії.

2. У разі необхідності голова Відділу призначає комісію з членів Колегії Відділу і направляє лист керуючому справами Московської Патріархії з проектом листа до єпархіального архієрея єпархії, в якому викладається проблема і повідомляється про направлення в обитель комісії.

3. При отриманні відповіді з єпархії голова Відділу направляє лист єпархіальному архієрею єпархії з проханням прийняти членів Колегії та призначити відповідального від єпархії за зустріч з ними.

4. Члени Колегії зв'язуються з відповідальним від єпархії та узгоджують терміни і програму поїздки.

5. Члени Колегії виїжджають в єпархію, беруть благословення єпархіального архієрея, відвідують монастир, ретельно вивчають питання, по закінченні поїздки зустрічаються з єпархіальним архієреєм, повідомляють йому свої висновки за результатами поїздки і подають звіт про поїздку в Відділ.

6. На основі звіту членів Колегії голова Відділу представляє Патріарху рапорт для прийняття ним рішення по даному питанню.

7. У разі виявлення серйозних недоліків у рапорті пропонуються заходи, які можуть виправити, усунути, допомогти подолати труднощі. До рапорту додається проект звернення Патріарха (керуючого справами Московської Патріархії) до єпархіального архієрея з проханням звернути увагу на висновки комісії.

VII. Заходи, що проводяться Синодальним відділом по монастирях і чернецтву

1. В рамках Міжнародних Різдвяних освітніх читань Відділ організовує і проводить напрямок чернечої тематики за участю преосвященних архієреїв, ігуменів/ігумень ставропігійних та єпархіальних монастирів і їх насельників. Крім того, Відділ надає посильну допомогу єпархіям в організації регіонального етапу Різдвяних читань, зокрема пропонуючи єпархіям список можливих до обговорення тем.

2. Не рідше одного разу в рік Відділ проводить збори відповідальних за монастирі по єпархіях.

3. У строки, що визначаються благословенням Патріарха, Відділ організовує проведення зборів ігуменів та ігумень монастирів Руської Православної Церкви під головуванням Патріарха.

4. Відділ організовує та проводить конференції, семінари, круглі столи з участю ігуменів та ігумень монастирів Руської Православної Церкви, а також осіб з братніх Помісних Церков.

За матеріалами сайту РПЦ

Патріарх.ua